Steven Spielberg kończy 70 lat
Steven Spielberg, dwukrotny laureat Oscara dla najlepszego reżysera ("Lista Schindlera" i "Szeregowiec Ryan") obchodzi w niedzielę, 18 grudnia, 70. urodziny.
Urodzony 18 grudnia 1946 roku Spielberg zaliczany jest za głównego przedstawiciela Kina Nowej Przygody i uważany za jednego z najważniejszych twórców w historii kina amerykańskiego.
Swój pierwszy film zrealizował w wieku 12 lat w ramach zadania skautowskiego. Po ukończeniu liceum starał się dostać do szkoły filmowej, jednak nie udało mu się z powodu słabej średniej. Niezrażony, rozpoczął pracę w studiu Universal jako pomocnik montażysty. Korzystając z okazji, w 1968 roku nakręcił krótkometrażowy film "Amblin", do którego napisał także scenariusz. Jego debiut zdobył kilka wyróżnień, zrobił także spore wrażenie na szefostwu studia. Spielberg, jako najmłodszy reżyser w historii, podpisał z Universalem 7-letni kontrakt reżyserski.
Wpierw zaangażowano go do pracy na małym ekranie. Po pojedynczych segmentach zaczął realizować całe odcinki. Później zaproponowano mu wyreżyserowanie czterech filmów telewizyjnych. Pierwszym z nich był "Pojedynek na szosie", thriller opowiadający o samochodowej ucieczce przypadkowego mężczyzny przed oszalałym kierowcą ciężarówki.
W 1974 nakręcił swój kinowy debiut, "Sugarland Express", z Goldie Hawn i Benem Johnsonem w rolach głównych. Thriller o rodzicach starających się za wszelką cenę odzyskać prawa do opieki nad dzieckiem nie okazał się frekwencyjnym hitem, jednak zyskał bardzo dobre opinie krytyki. Dzięki niemu Spielberg otrzymał także propozycję wyreżyserowania filmu o rekinie-ludojadzie pod tytułem "Szczęki" (1975). Ten okazał się ogromnym sukcesem finansowym, otrzymał także 3 Oscary i nominację do statuetki za najlepszy film.
Po sukcesie "Szczęk" Spielberg stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych młodych reżyserów w Hollywood. Jego następnym projektem zostały "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" (1977), film fantastyczny o przybyciu na Ziemię przedstawicieli obcej cywilizacji. Również i to dzieło okazało się sukcesem, a Spielberg otrzymał pierwszą nominację do Oscara dla najlepszego reżysera.
Po nieudanej komedii wojennej "1941" (1979) Spielberg wspólnie z twórcą "Gwiezdnych wojen" Georgem Lucasem wykreował postać Indiany Jonesa, popularnego archeologa i poszukiwacza przygód. Pierwszy film z serii, "Poszukiwacze zaginionej arki", stał się największym hitem 1981 roku. Otrzymał także szereg nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i reżyserię.
Kolejnym sukcesem okazał się "E.T." (1982), familijny film s-f o przyjaźni małego chłopca z sympatycznym kosmitą. Spielberg odnalazł się także w roli producenta. Finansował między innymi horror "Duch" oraz przygodowy film "Goonies". W 1985 roku zrealizował "Kolor purpury", poruszający portret afroamerykańskich kobiet pierwszej połowy XX wieku. Film otrzymał 11 nominacji do Oscara, zabrakło jednak tej za reżyserię.
Po realizacji trzeciej odsłony przygód Indiany Jonesa o podtytule "Ostatnia krucjata" (1989) i familijnego "Hook" (1991) o powrocie dorosłego Piotrusia Pana do Nibylandii, w 1993 roku Spielberg zrealizował aż dwa filmy. Pierwszym z nich był thriller "Park jurajski", opowiadający o wyspie, na której naukowcy przywrócili do życia dinozaury. Drugim projektem okazała się "Lista Schindlera", biografia Oskara Schindlera, który podczas II wojny światowej z narażeniem własnego życia uratował przed śmiercią ponad 1100 Żydów. Oba filmy okazały się sukcesami finansowymi. Prócz tego "Lista Schindlera" otrzymała 7 Oscarów, w tym za najlepszy film i reżyserię.
Warto nadmienić, że to właśnie na planie "Listy Schindlera" Spielberg rozpoczął trwającą do dziś współpracę z polskim operatorem Januszem Kamińskim.
W następnych latach Spielberg poświęcił się pracy w swej wytwórni Dreamworks. W 1998 roku zrealizował film wojenny "Szeregowiec Ryan", za który otrzymał swojego drugiego Oscara za reżyserię. W 2001 roku nakręcił "A.I. - Sztuczną inteligencję", film, który przez dłuższy czas planował ze zmarłym w 1999 roku Stanleyem Kubrickiem. Spielberg zrealizował go wedle woli nieżyjącego reżysera, realizując nawet sceny, z którymi się nie zgadzał. W 2005 roku powstał jego najbardziej kontrowersyjny film: "Monachium", opowiadający o zemście służb specjalnych na odpowiedzialnych za zmordowanie izraelskich sportowców podczas Olimpiady w 1972 roku.
Od tego czasu reżyseruje rzadziej. W 2008 do kin wszedł film "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki", czwarta część popularnej serii, która nie zadowoliła krytyków i fanów. W 2011 roku miał premierę "Czas wojny", opowiadający o losach wierzchowca w latach I wojny światowej. W 2012 roku swą premierę miał "Lincoln" z nagrodzoną Oscarem rolą Daniela Day-Lewsia. W 2015 roku Spielberg zrealizował "Most szpiegów", thriller polityczny dotyczący procesu i późniejszej wymiany rosyjskiego szpiega w czasie Zimnej Wojny.
Spielberg nie przestaje pamiętać o młodym widzu. W 2011 roku zekranizował "Przygody Tintina", w 2016 przeniósł na ekran inną ikoniczną lekturę - "Bardzo Fajnego Giganta" Roalda Dahla. Nie zamierza też wcale przechodzić na emeryturę. Na 2019 rok zaplanowano premierę 5. części "Indiany Jonesa".
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***