Startuje Krakowski Festiwal Filmowy
Już dziś startuje 52. Krakowski Festiwal Filmowy, który otworzy polska premiera "Marleya" Kevina Macdonalda z udziałem reżysera filmu.
Podczas 7 dni festiwalowych zobaczymy blisko 250 filmów z całego świata. Festiwal zakończy się 3 czerwca. Galę wręczenia nagród poprowadzi Maciej Stuhr.
O polską premierę filmu "Marley" organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zabiegali od jego pokazu podczas Berlinale w lutym. Już w marcu było wiadomo, że film będzie można zobaczyć po raz pierwszy w Polsce właśnie w Krakowie.
Film "Marley" był przygotowany przez 6 lat. Jego reżyserię zaproponowano najpierw Martinowi Scorsese, a później reżyserowi "Milczenia owiec", Jonathanowi Demme. Dopiero Kevin Macdonald skutecznie pozyskał akceptację i zaufanie rodziny Marleya, a Ziggy Marley, najstarszy jego syn, odegrał znaczą role przy realizacji. Podczas uroczystej krakowskiej gali będziemy mieli okazję zobaczyć rezultat jego pracy, entuzjastycznie oceniany już podczas prezentacji w Berlinie.
Krakowski Festiwal Filmowy przyznaje nagrody w dwóch konkursach międzynarodowych: dokumentalnym i filmów krótkometrażowym, oraz konkursie polskim. Do tegorocznej edycji zgłoszono łącznie aż 2475 filmów. Z tych i wielu innych obejrzanych na festiwalach zagranicznych komisja selekcyjna wybrała do trzech konkursów festiwalowych 104 filmy.
Łączna pula nagród konkursowych wynosi 220 000 złotych, wśród których najważniejsze to: Złoty Smok w kategorii filmu krótkometrażowego, Złoty Róg dla zwycięskiego filmu dokumentalnego oraz Złoty Lajkonik dla najlepszego filmu w konkursie polskim.
Poza konkursami festiwal pokazuje przegląd najciekawszych ubiegłorocznych produkcji dokumentalnych oraz krótkometrażowych. W ramach stałych sekcji tematycznych, których jest aż 12, organizatorzy festiwalu przedstawią między innymi filmy wielokrotnie nagradzane na ważniejszych festiwalach na całym świecie, obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej, cykl "Krakowskie premiery dokumentalne" prezentujący filmy, które swoją premierę, często światową, mają właśnie w Krakowie oraz szczególnie lubianą sekcję "Dźwięki muzyki", której drugą, po sali kinowej, lokalizacją, jest kino plenerowe usytuowane pod Wawelem.
Po prezentacji kina izraelskiego i holenderskiego w latach poprzednich, w tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie kinematografia włoska. Najciekawsze włoskie produkcje dokumentalne będzie można zobaczyć w ramach cyklu "Spojrzenie na Włochy".
Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków odbierze autorka ponad 50 filmów dokumentalnych i laureatka imponującej listy międzynarodowych festiwali filmowych, Helena Třeštíková. W uroczysty wieczór wręczenia nagrody zobaczymy jeden z jej najbardziej znanych filmów, "René". Organizatorzy przygotowali także retrospektywę filmów laureatki.
Na festiwalu akredytowało się blisko 600 gości z całego świata, w tym 130 reżyserów, którzy spotkają się z publicznością, a także będą brać udział w warsztatach i konferencjach branżowych organizowanych w ramach Industry Zone. Krakowski festiwal jest również okazją do prezentacji nowych projektów twórców polskich rozsianych po całym świecie. Ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie Marian Marzyński, pierwszy laureat festiwalu, z Australii nazywany tamtejszym Disneyem Yoram Gross, ze Szwecji związani z festiwalem od lat Leo Kantor i Jerzy Śladkowski. Dołączy do nich nowa generacja dokumentalistów: ze Szwajcarii Jan Czarlewski, a z Hiszpanii Agata Maciaszek.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Historią sięga 1961 roku, rokrocznie gromadząc twórców filmowych i wiernych im widzów wokół jednego z niewielu organizowanych na taką skalę przeglądów filmów tych gatunków reprezentujących kilkadziesiąt kinematografii z całego świata. Jego rangę potwierdza lista prestiżowych akredytacji przyznanych m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych (FIAPF ), European Film Academy (EFA ) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także - w kategoriach filmów krótkometrażowych - Oscarów.