Startuje 9. festiwal "Dwa Brzegi"
Premiery filmowe, produkcje nagradzane na festiwalach, koncerty oraz spotkania z aktorami i reżyserami składają się na program 9. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", który rozpocznie się w sobotę, 1 sierpnia, w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą (Lubelskie).
"Nie zabraknie polskich premier i filmów wyselekcjonowanych na rodzimych i zagranicznych festiwalach - w Cannes, Wenecji czy Berlinie. Rozpoczynamy docenionym na Berlinale dramatem '45 lat' Andrew Haigha, a kończymy oklaskiwanym w Cannes 'Zupełnie Nowym Testamentem' Jaco Van Dormaela i zdobywcą Złotej Palmy w Cannes, czyli 'Dheepan' Jacquesa Audiarda" - poinformował rzecznik prasowy festiwalu Dawid Rydzek.
Festiwalowe pokazy, prezentacje i spotkania odbywać się będą w różnych miejscach w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, malowniczych miejscowościach położonych naprzeciw siebie, na obu brzegach Wisły. Część imprez - cykl koncertów - zaplanowano też w pobliskim Mięćmierzu.
Program filmowy festiwalu zawiera prezentacje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, ale też oryginalne formy kina najnowszego.
Podczas festiwalu zaplanowano polską premierę najnowszego filmu niemieckiej reżyserki Margarethe von Trotty pt. "Die Abhandene Welt". Historia w filmie rozpoczyna się od znalezienia w internecie, przez mężczyznę samotnie wychowującego córkę, fotografii śpiewaczki operowej Cateriny Fabiani, w której rozpoznaje on swoją niedawno zmarłą żonę.
Widzowie będą mogli obejrzeć także wcześniejsze filmy tej reżyserki nazywanej "najważniejszą feministką w świecie kina". Pokazane zostaną m.in. "Utracona cześć Katarzyny Blum", "Hannah Arendt", "Wizja z życia Hildegardy z Bingen".
Fani kina będą też mogli zobaczyć najnowszy film Petera Greenawaya pt. "Eisenstein w Guanajuato" o słynnym rosyjskim reżyserze Siergieju Eisensteinie. Będzie to pokaz premierowy. Na seans publiczność osobiście zaprosi odtwórca tytułowej roli Elmer Baeck.
Na festiwalu zaprezentowane będą też niemal wszystkie filmy Jerzego Skolimowskiego, w tym wiele nieznanych szerokiej publiczności jego etiud. Oprócz słynnych obrazów Skolimowskiego takich, jak "Cztery noce z Anną" czy "Essential Killing" można będzie obejrzeć m.in. horror "Krzyk", komedię "Start" i dramat historyczny pt. "Fucha".
Bohaterem tegorocznego cyklu filmów pod hasłem "I Bóg stworzył aktora..." będzie Adam Woronowicz. Na festiwalu pokazane zostaną filmy z jego udziałem m.in. "Chrzest", "Baby są jakieś inne", "Popiełuszko. Wolność jest w nas", "Syberiada polska" oraz spektakle teatru telewizji - np. "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego", "51 minut", "Merylin Mongoł", "Courage Mojej Matki", "Miss HIV".
Jeszcze przed premierą kinową, na festiwalu pokazany zostanie thriller "Czerwony pająk" - fabularny debiut dokumentalisty Marcina Koszałki. Film oparty jest na autentycznej historii serii morderstw, jaki miały kiedyś miejsce w Krakowie.
Ideą festiwalu jest nie tylko prezentacja najważniejszych osiągnięć kina polskiego i światowego, ale także konfrontacja różnych dziedzin sztuki i umożliwianie kontaktów artystów z publicznością. W cyklu "Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego" na "Dwóch Brzegach" o swojej pracy opowiedzą m.in. Jerzy Stuhr, Marcin Koszałka, Ewa Puszczyńska, Jerzy Kapuściński. Z widzami spotkają się też m.in. Margarethe von Trotta, Janusz Zaorski, Janusz Głowacki, Olaf Lubaszenko.
W programie festiwalu są także liczne koncerty. Zagrają m.in. jazzowy kwintet Wojtka Mazolewskiego oraz czeska artystka Marta Topverowa wykonująca tradycyjne i autorskie pieśni zakorzenione w rytmach tańców chilijskich, wenezuelskich i argentyńskich. Wystąpi też Laboratorium Pieśni - zespół pieśniarek z Trójmiasta, śpiewający w wielogłosie pieśni z całej Europy oraz Olo Walicki z zespołem, który zasłynął nowatorskim podejściem do muzyki Kaszub łączonej z mocnym brzmieniem gitary, kontrabasu czy trąbki.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Grażyna Torbicka. Festiwal "Dwa Brzegi" potrwa do niedzieli, 9 sierpnia.