Startuje 20. festiwal Etiuda&Anima
Prezentacją animacji "Signum" w reż. Witolda Giersza i projektu "Zimowe dni" stworzonego na podstawie japońskich wierszy przez kilkudziesięciu światowej sławy animatorów rozpocznie się w piątek, 22 listopada, wieczorem 20. Festiwal Etiuda&Anima w Krakowie.
Od piątku do niedzieli potrwa pierwszy festiwalowy konkurs - na najlepszą etiudę studencką. O Złotego Dinozaura walczyć będzie 35 tytułów z 15 krajów świata, m.in. z m.in. z Indii, Kuby, Meksyku, Argentyny, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Główne tematy nadesłanych na konkurs etiud to z jednej strony młodość i inicjacja, a z drugiej starość i przemijanie. "Studenci w tym roku mało eksperymentowali. Było bardzo dużo ładnych, tradycyjnych opowieści. Są to raczej historie otwarte, pozostawiają niedomówienia. Studenci ładnie wykorzystują środki filmowe, światło, dźwięk. Aż dziewięć zakwalifikowanych na konkurs filmów jest z naszego kraju" - opisała jedna z koordynatorek festiwalu Marta Chwałek.
Drugi konkurs rozpocznie się w poniedziałek, a jego wyniki zostaną ogłoszone w czwartek. O miano najlepszej animacji i statuetkę Złotego Jabberwocky'ego będzie się ubiegało 57 twórców z 28 państw.
Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Bogusław Zmudziński szczególnie zachęcił do udziału w cyklu spotkań Autoportrety twórców animacji. Ich gośćmi będą laureaci Oscarów za najlepsze krótkometrażowe filmy animowane: Japończyk Kunio Kato i Węgier Ferenc Rofusz. Obaj opowiedzą publiczności o swoim warsztacie twórczym. W czasie spotkań będą też wyświetlane ich filmy.
Dyrektor podkreślił, że jubileuszowa edycja jest okazją do rozważań i podsumowań ostatnich 20 lat. "Interesuje nas to, co się dzieje z laureatami poprzednich edycji. Ich dorobek przedstawimy podczas cyklu Laureaci" - zapowiedział.
Podczas kilku spotkań w ramach tego cyklu widzowie zobaczą nowe filmy twórców, których - jeszcze jako studentów - dostrzegło jury konkursu na najlepsza etiudę. I tak wśród projekcji znajdą się m.in. "Jesteś Bogiem" (Polska) Leszka Dawida, "Najsamotniejsza z planet" (USA) Julii Lotkev, "Polski film" (Czechy) Marka Najbrta, "Winogronowy cukierek" (Korea Płd.) Kim Hee-Jung, "Pal Adrienn" (Węgry) Agnes Kotsis.
Jak się okazuje - mówił dyrektor - spośród wszystkich szkół filmowych, które dotychczas brały udział w konkursach, najczęściej - bo cztery razy - doceniana była łódzka szkoła filmowa. Z tej okazji jej przedstawiciele odbiorą na festiwalu specjalną Nagrodę 20-lecia.
Większość festiwalowych atrakcji odbędzie się w Kinie Rotunda. Zaplanowano też projekcje w Małopolskim Ogrodzie Sztuki oraz kinach Agrafka i Pauza.
Wydarzeniem towarzyszącym Etiudzie&Animie jest trzydniowy przegląd utworów jazzowych inspirowanych sztuką filmową. Impreza o nazwie BE 4 - Visegrad Jazz and Visual Arts potrwa od 28 do 30 listopada. Jej organizatorami są biura festiwalów Etiuda&Anima i Jazz Junior oraz partnerzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki dofinansował wydarzenie.
Z kolei 29 listopada rozpocznie się Węgierska Jesień Filmowa - drugie wydarzenie towarzyszące Etiudzie&Animie. Podczas sześciodniowego przeglądu, którego głównym organizatorem jest Centrum Węgierskie w Krakowie, publiczność obejrzy najnowsze węgierskie filmy fabularne. Na seanse organizatorzy zapraszają do kina Ars.
Honorowy patronat nad jubileuszową Etiudą&Animą objął m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który również dofinansował projekt.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!