Stanley Kubrick w Krakowie
Pierwsza w świecie wystawa, która w kompleksowy sposób prezentuje życie i twórczość jednego z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów - Stanleya Kubricka, twórcy filmów "Mechaniczna pomarańcza", "Lśnienie" i "2001: Odyseja kosmiczna", zawita do Krakowa. Wystawa prezentowana będzie od maja do września w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Wystawę - we współpracy ze spadkobiercami artysty - przygotowało 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu. Do tej pory zobaczyło ją już ponad 800 tysięcy osób na całym świecie, m.in. w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Melbourne, aktualnie w Sao Paulo (Brazylia).
Kraków będzie jedynym miastem w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie można będzie obejrzeć tę ekspozycję.
Wystawa obejmuje około 1000 eksponatów, w tym liczne materiały audiowizualne. Wiele archiwalnych materiałów pokazywanych będzie po raz pierwszy.
Jak można przeczytać na stronie Muzeum Narodowym w Krakowie, wśród obiektów prezentowanych na wystawie znajdą się między innymi: scenariusze, szkice produkcyjne, dokumenty, kostiumy, rekwizyty, używane przez Kubricka specjalne obiektywy i kamery oraz prace fotograficzne reżysera dla czasopisma "Look" z pierwszych lat jego kariery.
O unikatowości wystawy w Krakowie świadczyć będzie również jej innowacyjna koncepcja, oparta m.in. o możliwość wyboru przez widza własnej ścieżki zwiedzania. W tym celu zostaną przygotowane szlaki wędrówki po dziele Kubricka, opisujące m.in. tematykę wojny, technologii i szaleństwa.
Stanley Kubrick (1928-1999) - amerykański reżyser, scenarzysta i producent, jeden z największych twórców światowego kina. Zainteresowania artystyczne zaczął od fotografii, potem realizował filmy dokumentalne.
Zadebiutował niskobudżetowym wojennym thrillerem "Strach i pożądanie" (1953), potem, dla potrzeb kryminału "Pocałunek mordercy" (1955), założył własną firmę produkcyjną, dzięki czemu zyskał samodzielność. W pierwszym okresie twórczości zrealizował "Zabójstwo" (1956), a następnie kontrowersyjnie przyjęte "Ścieżki chwały" (1957) - gorzki i pacyfistyczny dramat wojenny. Wynajęty przez Kirka Douglasa wyreżyserował "Spartakusa" (1960, 4 Oscary), ambitną superprodukcję o przywódcy powstania niewolników. Po tym filmie opuścił Stany Zjednoczone i osiadł w Wielkiej Brytanii, korzystając jednak z finansowego wsparcia hollywoodzkich wytwórni. W ten sposób powstała "Lolita" (1962), adaptacja skandalizującej powieści Władimira Nabokova i czarna komedia o zimnej wojnie "Dr Strangelove, czyli jak przestałem się bać i pokochałem bombę" (1964). Triumf tego filmu umożliwił Kubrickowi realizację jednego z najbardziej odważnych przedsięwzięć - spektakularnego i filozoficznego zarazem filmu science-fiction "2001: Odyseja kosmiczna" (1968).
Rozgłos uzyskały także kolejne dzieła: "Mechaniczna pomarańcza" (1971) i zachwycający wizualnie film kostiumowy "Barry Lyndon" (1975). We wszystkich filmach Kubrick odwracał reguły gatunku, kreując własną, autorską wizję człowieka i świata. Tak było w adaptacji horroru Stephena Kinga "Lśnienie" (1980), filmie wojennym "Full Metal Jacket" (1987) i thrillerze erotycznym "Oczy szeroko zamknięte" (1999).
Kubrick przymierzał się do realizacji filmu science-fiction "A.I. - sztuczna inteligencja", a także fresku o wojnach Napoleona (w tytułowej roli obsadzony miał być Jack Nicholson) oraz rozgrywającej się w Polsce opowieści o Holokauście "Aryjskie papiery".
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!