Sposób na mężczyznę
Trzy aktorki i trzy sposoby emancypacji! Emma Stone w "Służących" jako postępowa dziennikarka przełamuje społeczne tabu, Katarzyna Glinka w "Wyjeździe integracyjnym" używa swego seksapilu, aby zdobyć władzę nad mężczyznami, z kolei Keira Knightley w "Niebezpiecznej metodzie" stanowi podstawę psychoanalitycznego trójkąta miłosnego. W piątek na ekrany trafia jednak aż 10 produkcji!
"Niebezpieczna metoda" (recenzja) w reżyserii Davida Cronenberga to opowieść o tym, jak skomplikowane relacje pomiędzy Carlem Gustawem Jungiem a Zygmuntem Freudem doprowadziły do powstania psychoanalizy. Główną postacią tego intensywnego psychologicznego dramatu jest jednak kobieta - cierpiąca na ataki histerii 18-letnia Sabina Spielerein, która najpierw zostaje pacjentką, a potem kochanką Junga. Obsady Cronenbergowi można tylko pozazdrościć: w postaci wielkich psychoanalityków wcielili się: Michael Fassbender ("Jane Eyre") i Viggo Mortensen ("Wschodnie obietnice"), z kolei Sabinę zagrała Keira Knightley ("Nie opuszczaj mnie").
Amerykański dramat "Służące" (recenzja) to pełna ciepła opowieść o niezależnych i silnych kobietach, które od szeptów rozpoczęły wielkie i głośne zmiany społeczne. Akcja filmu toczy się w stanie Missisipi w latach 60. ubiegłego wieku. Skeeter (Emma Stone) właśnie skończyła studia. Marzy o karierze pisarki, nie myśli zaś ani o małżeństwie, ani o dzieciach, ku konsternacji swej matki i konserwatywnych przyjaciółek. Przeprowadza wywiad z Aibileen (nominowana do Oscara Viola Davis), czarnoskórą służącą w jednym z najbogatszych białych domów w okolicy i zaczyna pisać książkę o bolesnych doświadczeniach czarnych służących, poruszając tym samym niebezpieczny temat tabu. W obrazie zobaczymy również: Sissy Spacek ("Za drzwiami sypialni"), Bryce Dallas Howard ("Spider-Man 3") oraz aktorskie objawienie mijającego roku Jessikę Chastain ("Drzewo życia").
"Wyjazd integracyjny" (recenzja) w reżyserii Przemka Angermana ("Jak to się robi z dziewczynami") to zwariowana komedia utrzymana w stylu "To nie tak jak myślisz, kotku". Głównymi bohaterami są trzej faceci (Tomasz Kot, Tomasz Karolak, Jan Frycz) i piękna dziewczyna (Katarzyna Glinka). Ich losy połączy tytułowy wyjazd integracyjny, który wymknie się spod kontroli i przerodzi w prawdziwą imprezową apokalipsę. W pozostałych rolach zobaczymy jeszcze: Katarzynę Figurę, Bartłomieja Topę i Sławomira Orzechowskiego.
"Przygody Tintina" (recenzja) to najnowszy film Stevena Spielberga, którego producentem jest Peter Jackson ("Władca Pierścieni"). Autorem komiksów na podstawie których powstał film jest belgijski rysownik Hergé, a historia przedstawiona w filmie to perypetie młodego, ciekawego świata podróżnika i reportera Tintina (Jamie Bell) i jego wiernego psa Snowy'ego, którzy odkrywają model statku, skrywający w sobie wybuchową tajemnicę. W obsadzie tego faimilijnego obrazu znaleźli się tak utytułowani aktorzy, jak: Daniel Craig, Andy Serkis oraz komediowy duet: Simon Pegg i Nick Frost.
Animowana "Latająca maszyna" to imponująca rozmachem i nowatorstwem efektów specjalnych superprodukcja twórców oscarowego "Piotrusia i wilka". Akcja filmu skoncentrowana jest wokół wędrówki śladami najsłynniejszego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Obrazowi towarzyszy muzyka artysty w wykonaniu światowej sławy chińskiego wirtuoza fortepianu Lang Langa, w głównej roli zobaczymy amerykańska aktorkę Heather Graham. Twórcy zwracają uwagę, że film jest największą tegoroczną produkcją animowaną w Europie i że "tak skomplikowanego obrazu pod względem łączenia technik jeszcze w historii kina nie było".
"Szczęście ty moje" to fabularny film znanego rosyjskiego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy. Akcja obrazu rozpoczyna się w momencie, gdy główny bohater - kierowca ciężarówki Georgij - ładuje towar i wyrusza w drogę przez głęboką Rosję. Podróż nieoczekiwanie przerywa jednak dwóch policjantów. Gdy podczas kontroli ich uwagę przykuwają na moment inni zatrzymani kierowcy, Georgij ucieka z policyjnego posterunku. W ciężarówce czeka jednak niespodziewany pasażer - starszy mężczyzna, który prosi o przysługę. W zamian za podwiezienie opowiada o sobie, odsłaniając dramatyczną prawdę o tym, jak wracał do Rosji z niemieckiego frontu w 1946 roku.
"Ilu miałaś facetów?" (recenzja) to typowa amerykańska komedia romantyczna. Główna bohaterka Ally Darling postanawia przyjrzeć się swoim byłym i znaleźć pośród nich tego jedynego. Skłania ją do tego artykuł, z którego wynika, że osoby będące w więcej niż dwudziestu związkach, prawdopodobnie przegapiły miłość swojego życia. Film jest przede wszystkim popisem komediowego talentu Anny Faris ("Miś Yogi"), którą wspierają: Chris Evans ("Captain America: Pierwsze starcie") i Zachary Quinto ("Star Trek").
"Siostra Mozarta" (recenzja) to francuski film kostiumowy, opowiadający o relacji słynnego kompozytora ze swoją siostrą, która także posiada niebanalny talent muzyczny. Dla swojego ojca jest jednak tylko siostrą swojego dużo zdolniejszego brata. A na domiar złego - jest kobietą. XVIII wiek, w którym umiejscowiona jest akcja, nie sprzyja emancypacji. Nannerl, jak zwykło się do niej mówić, próbuje odnaleźć się w czasach, w których przyszło jej żyć, ale patriarchalny układ społeczeństwa i stosunek ojca do jej talentu powoli zabija jej marzenia.
Argentyński dramat "Nieobecny" to kameralny dramat o ukrytym uczuciu, jakim16-letni Martin obdarza swojego nauczyciela pływania Sebastiana. Podczas jednego z treningów Martin narzeka na ból w oku, więc nauczyciel postanawia zabrać go do szpitala. Na miejscu okazuje się, że sprawa nie jest poważna i chłopak może wrócić do domu. Nie chcąc wysyłać swojego ucznia w drogę powrotną samego, Sebastian odwozi go do domu. Zastają zamknięte drzwi, więc nauczyciel proponuje, że zabierze Martina na noc do siebie. Po przestąpieniu progu chłopak zaczyna zachowywać się dwuznacznie, prowokować nauczyciela. Sebastian wyczuwa jednak grę nastolatka i zaczyna zdawać sobie sprawę z możliwych konsekwencji swojej pochopnej decyzji.
Ostatnia z piątkowych premier - skandynawska "Lapońska odyseja" - to dynamiczna komedia o miejscu, gdzie nigdy nie świeci słońce, a mimo to przygoda goni przygodę... Janne żyje na zasiłku. Inari, jego dziewczyna, jest zmęczona jego życiowym nieudacznictwem. Janne nie był w stanie kupić cyfrowej telewizji, nawet jak dostał na to pieniądze! Inari daje mu ostatnią szansę: jeśli nie uda mu się go kupić do świtu, odchodzi. Chłopak rusza więc wraz ze swoimi dwoma kumplami, by zdobyć upragniony dekoder. A w drodze do miasta muszą stawić czoła wielu wyzwaniom oraz pokonać liczne przeszkody i przełamać pokusy. Zdają sobie sprawę z tego że muszą być odważni, bo nie ma zmiłuj. Najważniejszą rzeczą jednak nie jest wcale to, żeby się udało, tylko sama podróż.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!