Spektakl "4.48 Psychosis" z Magdaleną Cielecką zostanie pokazany w Chinach
Jedno z najważniejszych przedstawień ostatnich lat w polskim teatrze, "4.48 Psychosis" Sary Kane w reżyserii Grzegorza Jarzyny z główną rolą Magdaleny Cieleckiej wyruszył do Chin. Przedstawienie zobaczą widzowie w Tianjinie i Pekinie.
Spektakl zostanie wystawiony 27 i 28 maja w Tianjin Grand Theatre, a także 1 i 2 czerwca w Rulun Lecture Hall of Renmin University of China w Pekinie.
Przedstawienie angielskiej dramatopisarki - po raz pierwszy zaprezentowane w 2000 r. w londyńskim Royal Court Theatre to - jak tłumaczą twórcy - "podróż w psychikę młodej kobiety, która pod wpływem depresji decyduje się popełnić samobójstwo. Lekarskie diagnozy sąsiadują tu z wyznaniami miłości, porady psychologa zderzone są z parafrazami Biblii i wizjami Boga. Nie jest to zapis umierania, ale heroicznej walki o życie, którą bohaterka prowadzi w obliczu obojętnego świata".
Sztuka interpretowana jest jako literacki testament autorki, która popełniła samobójstwo w 1999 r. w wieku 28 lat. "'Psychosis' to jej ostatni krzyk, wołanie o pomoc do tych, którzy mogą pomóc" - podkreślają twórcy. Dramat zaliczany jest do nurtu nowego brutalizmu.
Premiera w TR Warszawa odbyła się w lutym 2002 r. Przedstawienie zostało zagrane w Polsce ponad 100 razy. Zespół TR prezentował spektakl także za granicą, m.in. w Moskwie (2003), Francji (2004), Edynburgu (2008), Londynie (2010), Hong Kongu (2012) i Nowym Jorku (2014). Za swoją rolę Magdalena Cielecka została wyróżniona m.in. prestiżową Herald Angels Award podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu.
Zespół stołecznego teatru powraca do Chin po sukcesie "Męczenników" w reżyserii Jarzyny - ten spektakl wystawiony został w czerwcu 2016 r. w Tianjin Grand Theatre w ramach 3. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego im. Cao Yu oraz w Harbin Grand Theatre.
W spektaklu występują: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Rafał Maćkowiak, Paweł Smagała, Lech Łotocki, Lila Maćkowiak, Jadwiga Turek; reżyseria: Grzegorz Jarzyna; scenografia: Małgorzata Szczęśniak; muzyka: Piotr Domiński, Grzegorz Jarzyna, Paweł Mykietyn.