Reklama

Reklama

"Solid Gold": Data premiery ponownie przesunięta

Najnowszy film Jacka Bromskiego "Solid Gold", nawiązujący do wątków afery Amber Gold, miał pierwotnie wejść do kin 5 lipca 2019 roku. Data premiery została jednak przesunięta na 11 października. Okazuje się, że tego dnia również nie zobaczymy filmu w kinach.

Jacek Kurski i Jacek Bromski podczas 41. Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni

W lipcu Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł, w którym podano, że przesuniecie premiery "Solid Gold" na październik nie jest przypadkowe. Film miał być wymierzony w polityków opozycji i działać na ich niekorzyść w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października 2019 roku.

Według "GW" w promocję filmu osobiście zaangażował się prezes TVP Jacek Kurski. To on miał zdecydować o zmianie daty premiery na tę bliższą wyborom parlamentarnym i nadzorować powstawanie spotów promujących dzieło Bromskiego, które - według "Wyborczej" - miało uderzać w opozycję. Według gazety Kurski był także pomysłodawcą tytułu "Solid Gold". TVP jest jednym z producentów filmu.

Reklama

Na publikację od razu zareagowali jego twórcy. Studio Akson wydało specjalne oświadczenie, w którym napisano: "Głęboko zaniepokoił nas (...) artykuł w Gazecie Wyborczej dot. rzekomych planów TVP, dotyczących propagandowego wykorzystania produkowanego przez nas filmu. Film ten nie jest i nigdy nie miał być propagandowy".

Swoje niezadowolenie wyraził także Jacek Bromski, który zapowiedział, że zaproponuje przesunięcie daty premiery, by jego wykorzystania "Solid Gold" do walki politycznej. Pod jego apelem podpisali się także aktorzy, którzy wystąpili w filmie. Bromski spotkał się w tej sprawie z Jackiem Kurskim. Według relacji reżysera rozmowy przebiegły w przyjaznej atmosferze, a prezes TVP zgodził się na jego propozycję.

W "Solid Gold" główne role zagrali Marta Nieradkiewicz, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz, Danuta Stenka, Piotr Stramowski, Mateusz Kościukiewicz, Andrzej Konopka, Krzysztof Stroiński i Artur Żmijewski. Jego producentami są TVP, Akson Studio, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny i miasto Gdynia. 

Póki co nie ustalono nowej daty premiery "Solid Gold". Film znalazł się w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który odbędzie się od 16 do 21 września 2019 roku.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Solid Gold | Jacek Bromski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama