"Śmierć to tylko dalszy ciąg życia". Pamiętajmy o tych, którzy odeszli
Polskie kino straciło w tym roku wiele wybitnych osobowości. Zmarły m.in. aktorki Małgorzata Braunek, Nina Andrycz i Anna Przybylska oraz znakomity twórca muzyki filmowej Wojciech Kilar. Filmowy świat pożegnał również Robina Williamsa, Philipa Seymoura Hoffmana i Boba Hoskinsa. Dzisiaj wspominamy artystów, którzy odeszli w minionych miesiącach.
Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy znane osoby, związane z polskim i światowym kinem, które odeszły w ciągu minionych 12 miesięcy.
7 grudnia zmarł reżyser Edouard Molinaro, twórca znanych komedii z Louisem de Funesem "Oskar" i "Hibernatus", czy nominowanej do Oskara "Klatki szaleńców".
29 grudnia odszedł Wojciech Kilar - kompozytor, twórca muzyki filmowej i współtwórca polskiej szkoły awangardowej. Na świecie znany był głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 obrazów.
Skomponował muzykę do wielu ważnych polskich filmów, m.in.: "Nikt nie woła" (1960), "Sól ziemi czarnej" (1969), "Perła w koronie" (1971), "Paciorki jednego różańca" (1979) i "Śmierć jak kromka chleba" (1994) Kazimierza Kutza, "Salto" (1965) Tadeusza Konwickiego, "Sami swoi" (1967) Sylwestra Chęcińskiego, "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa (1968), "Struktura kryształu" (1969), "Iluminacja" (1972), "Barwy ochronne" (1976), "Kontrakt" (1980), "Cwał" (1995) i "Persona non grata" (2005) Krzysztofa Zanussiego. Był także autorem muzyki do filmów zagranicznych, m.in. do "Drakuli" (1992) Francisa Forda Coppoli, "Śmierci i dziewczyny" (1994) Romana Polańskiego, "Portretu damy" (1996) Jane Campion i "Królów nocy" (2007) Jamesa Graya.
31 grudnia zmarł Andrzej Turski - dziennikarz telewizyjny i radiowy. Współtworzył "Teleexpress", prowadził "7 dni świat". Turski był gospodarzem weekendowych wydań "Panoramy". Z widzami chciał się pożegnać 8 grudnia, ale nie zdążył - kilka dni wcześniej miał ciężki zawał serca i był w śpiączce. Był laureatem Super Wiktora i Wiktora w kategorii dziennikarz roku 2005. W 17. edycji Telekamery "Tele Tygodnia" 2014 jest nominowany w kategorii "prezenter informacji".
3 stycznia zmarł amerykański producent filmowy Saul Zaentz, który miał na swym koncie trzy Oscary. Prestiżowe statuetki przyniosły mu "Lot nad kukułczym gniazdem" w 1976 roku, "Amadeusz"(1985) i "Angielski pacjent"(1997).
31 stycznia odeszła Nina Andrycz - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, nazywana "wielką damą polskiego teatru", autorka tomików poezji i powieści.
Widzowie pamiętają ją głównie jako odtwórczynię ról władczyń, królowych, arystokratek i dam. Piękne słowa aktorki możemy przeczytać w książce Łukasza Maciejewskiego "Aktorki. Spotkania".
"Śmierci też się nie boję. Jest czas życia i czas umierania. To tylko biologia. I żelazne prawo, że każdy musi umrzeć na tej ziemi. Uważam, że śmierć to tylko dalszy ciąg życia, tyle że bez ciała. Co choruje, odejdzie. Bliskie jest mi zdanie Alberta Camusa: 'Nie wierzę w Boga, ale takim znowu ateistą to ja nie jestem'. Jestem pewna, że śmierć to tylko dalszy ciąg życia" - powiedziała Nina Andrycz pod koniec swego życia.
1 lutego zmarł aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Maximilian Schell. W 1962 otrzymał Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w filmie "Wyrok w Norymberdze". Był pierwszym w okresie powojennym aktorem niemieckojęzycznym, który zdobył tę nagrodę.
Widzowie mogą kojarzyć Schella z ról w filmach: "Topkapi" (1964), "Czarna dziura" (1979), czy "Dzień zagłady" (1998).
2 lutego zmarł amerykański aktor Philip Seymour Hoffman. Zdobywca Oscara za najlepszą rolę męską w filmie "Capote" (2005), został znaleziony martwy w swym apartamencie w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village. 46-letni aktor przedawkował narkotyki. Do uzależnienia od narkotyków i alkoholu aktor przyznał się publicznie w 2006 roku.
Do nagrody Akademii w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" nominowany był trzykrotnie, za kreacje w filmach: "Mistrz" (2012), "Wątpliwość" (2008) i "Wojna Charliego Wilsona" (2007). Mogliśmy go podziwiać w filmach: "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz" (2007), "The Savages" (2007), "Synekdocha, Nowy Jork" (2008), "Moneyball" (2011) oraz "Idy marcowe" (2011).
4 lutego odszedł Tadeusz Mosz - dziennikarz radiowy i telewizyjny, publicysta ekonomiczny. Miał 60 lat. Udała mu się rzadka sztuka - prostym językiem potrafił mówić i rozmawiać z gośćmi swoich programów o trudnej materii - ekonomii. W telewizji i radiu szkolił widzów i słuchaczy. Z zaproszonymi do programów umiał pięknie się różnić i dyskutować.
10 lutego zmarła Shirley Temple. Była najsłynniejszą dziecięcą gwiazdą, naśladowała Marlenę Dietrich. W latach 30. zagrała w 40 filmach. "Biedna mała dziewczynka" i "Mała księżniczka" to jej przeboje.
6 kwietnia odeszła amerykańska aktorka Mary Anderson, znana głównie z roli pięknej Maybelle Merriwether w filmie "Przeminęło z wiatrem" z 1939 roku. Pierwotnie to właśnie ona miała zagrać główną bohaterkę filmu, Scarlett O'Harę.
29 kwietnia zmarł brytyjski aktor i reżyser Bob Hoskins. Za rolę w filmie "Mona Lisa" (1986) otrzymał nominację do Oscara, nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz brytyjską nagrodę BAFTA. Swoją popularność artysta ugruntował dwa lata później rolą w przebojowej komedii Roberta Zemeckisa "Kto wrobił królika Rogera".
Dał się zapamiętać także z występów w filmach: "Cotton Club" Francisa Forda Coppoli, "Syreny" Richarda Benjamina, "Hook" Stevena Spielberga, "Pani Henderson" Stephena Frearsa czy "Hollywoodland" Allena Coultera.
12 maja zmarł H.R. Giger - autor scenografii, malarz i projektant. Zasłynął z zaprojektowania mrocznej, fascynującej oprawy plastycznej do wyprodukowanego w 1979 roku, słynnego filmu Ridleya Scotta "Obcy-ósmy pasażer Nostromo". Giger stworzył też postać tytułowego "Obcego", humanoidalnego kosmity-potwora i w roku 1980 zdobył Oscara za najlepsze filmowe efekty wizualne.
23 czerwca odeszła Małgorzata Braunek - aktorka filmowa i teatralna. Zagrała w przeszło 20 filmach. Na początku swojego życia zawodowego wcielała się w wielkie postacie - była Oleńką w "Potopie", Izabelą Łęcką w "Lalce" oraz Ireną w "Polowaniu na muchy".
Na początku lat 80. przerwała karierę aktorską. Na ekrany powróciła dopiero pod koniec lat 90. - od tamtej pory występowała m.in. w serialach telewizyjnych "13 posterunek", "Glina", a w ostatnich latach grała w popularnej produkcji "Życie nad rozlewiskiem". W 2005 roku zagrała w filmie fabularnym "Tulipany" Jacka Borcucha. Ta rola przyniosła jej duże uznanie - Braunek otrzymała za nią Polską Nagrodę Filmową Orła 2006 w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca.
Braunek praktykowała buddyzm. Była mamą reżysera Xawerego Żuławskiego i aktorki Oriny Krajewskiej.
16 lipca odszedł Szymon Szurmiej - aktor, reżyser, działacz społeczności żydowskiej, dyrektor Teatru Żydowskiego. W jego dorobku znajduje się prawie cały repertuar klasyki żydowskiej, m.in. inscenizacje utworów Szymona Anskiego, Icchaka Lejba Pereca, Szolem Alejchema, Abrahama Goldfadena oraz własne adaptacje literackiej i teatralnej spuścizny żydowskiej. Znany był jako pełen pasji animator życia kulturalnego nie tylko środowisk żydowskich.
11 sierpnia odszedł wybitny amerykański aktor Robin Williams. Znaleziono go w rodzinnym domu w północnej Kalifornii. Gwiazdor popełnił samobójstwo. Miał 63 lata. Nie było w Hollywood aktora, który z takim autentyzmem wcielałby się wcześniej w postacie życiowych outsiderów, barwnych ekscentryków i prawdziwych oryginałów.
Wszyscy pamiętają, kiedy rozśmieszał jako Adrian Cronauer w "Good Morning, Vietnam", porywał w roli Johna Keatinga w "Stowarzyszeniu Umarłych Poetów", wzruszał kreacją Parry'ego w "Fisher Kingu" czy bawił przebierankami w "Pani Doubtfire".
W latach 80. przeszedł okres uzależnienia od narkotyków; na początku XXI wieku, po 20 latach trzeźwości, wrócił zaś do alkoholu. Borykał się z depresją.
12 sierpnia, zmarła Lauren Bacall - gwiazda Hollywood, wielka miłość Humphreya Bogarta i laureatka honorowego Oscara za całokształt twórczości w 2010 roku.
Lauren Bacall i Humphrey Bogart przez 12 lat tworzyli w życiu i na ekranie owianą legendą parę, grając wspólnie w filmach złotej ery Hollywood, takich jak "Wielki sen", "Koralowa wyspa", "Mroczne przejście". Aktorka zagrała w kilkudziesięciu filmach, z których najsłynniejsze pochodzą z lat 40. i 50., z okresu tzw. "czarnego kina". Wystąpiła w wielu głośnych tytułach u boku innych gwiazd Hollywood, takich jak Marylin Monroe ("Jak poślubić milionera"), Kirk Douglas ("Mody człowiek z trąbką"), Gregory Peck ("Żona modna"), Paul Newman ("Ruchomy cel"), John Wayne ("Rewolwerowiec").
24 sierpnia odszedł słynny brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy Richard Attenborough. W 1977 roku nakręcił dramat wojenny "O jeden most za daleko", a w 1982 roku - film biograficzny "Gandhi", który otrzymał osiem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Miał 90 lat.
10 września zmarł amerykański aktor Richard Kiel, znany z gigantycznej postury odtwórca roli zawodowego zabójcy Szczęki w dwóch filmach o przygodach Jamesa Bonda. W "Komandosach z Navarony" (1978) wcielił się w rolę kapitana Drażaka z formacji kolaborujących z Niemcami serbskich czetników. Od czasu doznanego w 1992 roku wypadku samochodowego Kiel miał trudności z poruszaniem się i znacznie ograniczył swe występy w filmie oraz telewizji.
5 października zmarła Anna Przybylska - aktorka filmowa i telewizyjna. Miała niespełna 36 lat. Od 2013 roku zmagała się z rakiem trzustki.
Zadebiutowała w filmie "Ciemna strona Wenus" Radosława Piwowarskiego. Potem znalazła się na planie serialu "Złotopolscy", który także reżyserował Piwowarski. Zagrała policjantkę Marylkę. Wówczas poznała ją cała Polska i natychmiast się w niej zakochała... Od tamtej pory Przybylska zagrała m.in. w takich filmach jak "Sezon na leszcza", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Lekcje pana Kuki", "Złoty środek", "Bokser" oraz "Sęp".
Anna Przybylska była jedną z największych gwiazd w Polsce. Znana była z talentu, urody, a także zdecydowania i silnego charakteru. "Swojego dorobku staram się nie rozmieniać bywając na salonach i robiąc rzeczy w mojej opinii mniej ważne" - powiedziała w jednym z wywiadów.
Od kilku lat wcielała się w najważniejszą rolę w swoim życiu. Była matką trójki dzieci. Wraz z partnerem życiowym, piłkarzem Jarosławem Bieniukiem miała córkę Oliwię oraz dwóch synów Szymona i Jana.
20 października odszedł kreator mody Oscar de la Renta, którego stroje cieszyły się popularnością wśród gwiazd Hollywood i Pierwszych Dam USA. Zdobył rozgłos w latach 60. dzięki Jacqueline Kennedy, która jako pierwsza żona prezydenta Stanów Zjednoczonych występowała w jego kreacjach. Jego stroje upodobały sobie m.in. Oprah Winfrey, Jennifer Garner czy Sarah Jessica Parker.
24 października zginęli w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy dziennikarze Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich dwuletni syn. Brygida Frosztęga-Kmiecik była reportażystką TVP, Dariusz Kmiecik - reporterem Faktów TVN. Mimo młodego wieku mieli już na swoim koncie znaczące nagrody dziennikarskie, byli cenieni w środowisku.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!