Smarzowski kręci "Siedem dni"
Bartłomiej Topa, Marian Dziędziel i Marcin Dorociński znaleźli się w obsadzie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego, kryminału politycznego pod roboczym tytułem "Siedem dni" - poinformowano w komunikacie koproducenta tego filmu, Canal+.
Zdjęcia do "Siedmiu dni" trwają od 18 lutego - wyjaśniła Katarzyna Pietrzak z Biura Public Relations CANAL+.
Akcja politycznego kryminału rozgrywa się w ciągu siedmiu dni. Bohaterowie tej historii to grupa siedmiu kolegów. W opowiedzianej przez Smarzowskiego historii znajdzie się nawiązanie do siedmiu grzechów głównych. Wątek kryminalny w filmie to przypowieść o korupcji, o której sam reżyser napisał w eksplikacji: "Zaczyna się na tylnym siedzeniu radiowozu, a kończy w... Brukseli".
Oprócz Topy, który w "Siedmiu dniach" gra główną rolę, oraz Dziędziela i Dorocińskiego, w filmie wystąpią m.in. Julia Kijowska, Arkadiusz Jakubik, Robert Wabich, Eryk Lubos, Jacek Braciak i Iza Kuna.
Autorem zdjęć do "Siedmiu dni" będzie Piotr Sobociński jr , za scenografię odpowiadać będzie Joanna Macha, Katarzyna Lewińska przygotuje kostiumy, charakteryzacją zajmie się Ewa Drobiec, a ostateczny kształt filmu będzie dziełem Pawła Laskowskiego.
- - - - - - - - -
Wojtek Smarzowski urodził się w 1963 r. Ukończył Wydział Filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie Wydział Operatorski w Łódzkiej Szkole Filmowej. Rozpoczął swą karierę reżyserując teledyski. Klip "To nie był film" dla grupy Myslovitz został nagrodzony Fryderykiem. Jego pierwszy film telewizyjny, "Małżowina", otrzymał Nagrodę Specjalną Młodego Jury na Festiwalu Filmowym w Koszalinie oraz nagrodę za Scenografię na 23. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Na kolejnych etapach swojej kariery pracował dla telewizji reżyserując teatry telewizji i seriale. Jego fabularny debiut - film "Wesele" (2004) - groteskowy portret życia na polskiej wsi odniósł spektakularny sukces wygrywając ponad 20 nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych.
Za kolejny obraz - "Dom zły" - historię o prowadzonym w 1982 r. milicyjnym śledztwie w sprawie brutalnego morderstwa popełnionego w jednej z chałup w odległym zakątku Bieszczad, otrzymał m.in. Złotą Taśmę oraz nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Gdyni.
Jego ostatnim filmem jest "Róża" - opowieść o losach mieszkańców Mazur po II wojnie światowej z nagradzanymi kreacjami Agaty Kuleszy i Marcina Dorocińskiego.