Reklama

Reklama

Shah Rukh Khan: Urodziny bollywoodzkiego gwiazdora

Wielkie fortuny i splendor filmowego świata przeważnie kojarzony jest ze wzgórzami Hollywood i aktorami ze Stanów Zjednoczonych. Nie wszyscy wiedzą jednak, że to Indie są nie największym producentem filmów, a tamtejsi aktorzy cieszą się sławą, porównywaną do prawdziwych ikon popkultury. Najjaśniejszą bollywoodzką gwiazdą jest bez wątpienia Shah Rukh Khan, nazywany "królem Bollywood”. 2 listopada aktor obchodzi 50. urodziny.

Shah Rukh Khan świętuje 50. urodziny

Shah Rukh Khan to obecnie najbardziej rozpoznawalny bollywoodzki aktor. Od 1992 roku grywa w około 4-5 filmach rocznie. Od kilku lat jest też producentem filmowym. Najbardziej znane obrazy z jego udziałem to: "Czasem słońce, czasem deszcz", "Devdas", "Gdyby jutra nie było", "Veer-Zaara" i "Jestem przy Tobie".

Sława Shaha Rukha Khana dotarła do Hollywood. Jego woskowa podobizna znalazła się w nowym muzeum Madame Tussauds w Los Angeles. Warto dodać, że majątek bollywoodzkiego gwiazdora szacuje się obecnie na 600 milionów dolarów!

Khan przyszedł na świat 2 listopada 1965 roku w stolicy Indii - New Delhi. Krótko po narodzinach jego rodzina przeprowadziła się do portowego miasta Mangalore, po pięciu latach powróciła jednak do Delhi. Shah Rukh pochodzi z mieszanego małżeństwa. Jego ojciec - Muzułmanin, w młodości był działaczem ruchu niepodległościowego na rzecz wyzwolenia Indii spod kurateli Brytyjczyków. Matka natomiast, wyznawczyni Hinduizmu, pochodziła z bogatej rodziny i była córką inżyniera z New Delhi. Para poznała się w stolicy Indii i pobrała w 1959 roku.

Reklama

Sześć  lat później para doczekała się syna - Shaha Rukha. Z uwagi na dobrą sytuację finansową rodziny, Shah odebrał świetne wykształcenie. Jest absolwentem elitarnego St. Columba’s School w New Delhi. Już w szkolnych latach Khan wykazywał duże zainteresowanie teatrem, udzielając się w licealnych grupach teatralnych. Po szkole był studentem National School of Drama i aktywnym członkiem Theatre Action Group, którego dyrektorem był reżyser teatralny Barry Johnson.

Khan rozpoczął swoją karierę w telewizji. Występował od 1988 w kilku serialach m.in. "Fauji" (1988), "Circus" (1989) czy "Idiot" (1991). Jednak to jego kariera filmowa przyniosła mu prawdziwą sławę i fortunę. Khan wystąpił w kilkudziesięciu filmach, z których tylko część dotarła do Europy. Z tak szerokiej filmografii można jednak wskazać kilka obrazów, które zastały na długo w pamięci widzów na całym świecie.

"Żona dla zuchwałych" (1995)

Mówiąc o produkcjach z Bollywood nie można nie wspomnieć o "Żonie dla zuchwałych".  Film w reżyserii Aditya Chopry stał się najdłużej wyświetlanym filmem w historii hinduskiej kinematografii, a z Shaha Rukha Khana uczynił filmowa gwiazdę. Indyjska wersja "Romea i Julii" bez wątpienia jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika Bollywood.

"Coś się dzieje" (1998)

Kolejna miłosna historia. Shah Rukh wciela się tutaj w Rahul Khana  studenta College’u, który zakochuje się w córce dyrektora szkoły do której uczęszcza Rahul. Najlepsza przyjaciółka Rahula, Anjani (grana przez inną bollywoodzką gwiazdę - Kajol) jest w nim szaleńczo zakochana. Na wieść o planowanym małżeństwie Rahula, Anjani wyjeżdża za granicę, aby nie stawać na drodze miłości jej przyjaciela. Ich losy ponownie splotą się po latach.

"Veer-Zaara" (2004)

Kolejny hit kina rodem z Indii i kolejna historia miłosnego trójkąta. Bohater grany przez Khana jest pilotem Indyjskich Sił Powietrznych, który zakochuje się w pięknej Pakistance. Niestety, ona zaręczona jest już z kimś innym. Ta miłość okazuje się fatalna w skutkach dla młodego wojskowego. Film uhonorowany został m.in. Złotym Lotosem - najważniejszą filmową nagrodą w Indiach.

"Czasem słonce, czasem deszcz" (2001)

Jeden z najbardziej kosztownych filmów w historii kina z Bollywood, ale i jeden z największych kasowych sukcesów. Ociekająca kiczem historia dwóch zwaśnionych rodzin, które łączy miłość dwojga młodych ludzi. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to film, który cieszy się jedna z najlepszych frekwencji w historii kina. Według różnych danych widziało go nawet 1,5 miliarda widzów.

"Nazywam się Khan" (2010)

Historia niesłusznie posądzonego o terroryzm muzułmanina, który postanawia osobiście wyjaśnić nieporozumienie. Zdeterminowany człowiek jest gotów dotrzeć nawet do samego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Shah Rukh Khan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL