Reklama

Reklama

Sencow nie wie, że otrzymał nagrodę Sacharowa

Więziony w Rosji ukraiński reżyser filmowy Ołeh Sencow nie wie, że został laureatem przyznawanej przez Parlament Europejski nagrody im. Sacharowa - oświadczył w czwartek jego rosyjski adwokat Dmitrij Dinze.

Ołeh Sencov został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej

Według obrońcy, Sencow może dowiedzieć się o wyróżnieniu jedynie z listów od rodziny bądź znajomych. Dinze przypuszcza, że informacja o nagrodzie dotrze do jego klienta w ciągu jednego, dwóch tygodni.

Cytowany przez portal Nastojaszcze Wremia, który jest projektem Radia Swoboda i Głosu Ameryki, adwokat powiedział, że nie omawiał ze swoim klientem nominacji do tej nagrody, ale wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do jego uwolnienia.

Dinze poinformował, że nikt nie prowadzi obecnie rozmów na temat uwolnienia Sencowa. "Zostały one zawieszone. Na razie nic się nie dzieje, jednak niewykluczone, że nagroda może doprowadzić do obalenia tego muru" - zaznaczył.

Reklama

Adwokat Sencowa przekazał także, że według jego informacji stan zdrowia reżysera poprawia się. "Kiedy widziałem go ostatnim razem, Ołeh był w złym stanie, ale według moich źródeł jego zdrowie powoli się stabilizuje" - oświadczył Dinze.

Parlament Europejski, który przyznał nagrodę im. Sacharowa w czwartek, zaapelował do Rosji o jego uwolnienie.

Ukrainiec został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie. Reżyser zaprzecza tym oskarżeniom i twierdzi, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny.

42-letni artysta, pochodzący z zaanektowanego przez Rosję Krymu, przez 145 dni prowadził głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy. Domagał się w ten sposób zwolnienia przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach obywateli Ukrainy.

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa przyznawana jest każdego roku wybitnym działaczom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. W ubiegłym roku otrzymali ją przedstawiciele demokratycznej opozycji z Wenezueli.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Oleg Sencow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy