Znana z ról w takich filmach jak "Szkoła uwodzenia" i "Hellboy" aktorka, opowiedziała o incydencie z Jamesem Tobackiem w rozmowie z "Vanity Fair". 45-letnia Blair zdecydowała się na ujawnienie swojej historii po ubiegłotygodniowym tekście "Los Angeles Timesa", w którym przedstawiono świadectwa 38 kobiet molestowanych seksualnie przez 72-letniego reżysera.
Toback dał opór dziennikarskim rewelacjom, zaprzeczając, żeby kiedykolwiek spotkał wspomniane w artykule kobiety. Od momentu publikacji raportu "Los Angeles Timesa" do bycia erotycznymi ofiarami Tobacka przyznało się kolejnych 200 kobiet.
"Kiedy nazwał te kobiety kłamczuchami i dodał, że nie przypomina sobie spotkań z nimi, poczułam wściekłość i równocześnie impuls do publicznego zabrania głosu" - tak Blair uzasadniła decyzję o podzieleniu się swoją historią.
Aktorka opowiedziała o spotkaniu z Tobackiem, do którego doszło w 1999 roku. Reżyser był wówczas na etapie kompletowania obsady swego filmu "Harvard Man". Blair pamięta, że umówił się z nią w hotelowym holu; po przybyciu na miejscu została jednak poinformowana przez obsługę hotelu, że Toback oczekuje na nią w swym pokoju.
Blair opowiedziała, że Toback poprosił ja o rozebranie się i wygłoszenie monologu. Kiedy zaproponował jej seks, aktorka odmówiła; wtedy reżyser miał na jej oczach masturbować się. Następnie popchnął ja na łóżko i próbował zgwałcić.
Następnie zagroził, że jeżeli komukolwiek opowie o całym zajściu, zabije ją. "Mam ludzi, którzy są w stanie cię porwać i wrzucić do rzeki Hudson z zacementowanymi stopami" - mówił Toback.
Selma Blair: Legalna brunetka 6
zobacz zdjęcia
Selma Blair: Legalna brunetka
1 / 6
W piątek, 23 czerwca, amerykańska aktorka Selma Blair obchodzi 45. urodziny. Kojarzymy ją dzięki rolom w "Szkole uwodzenia", "Hellboyu" oraz serialu "Jeden gniewny Charlie".
Po ukończeniu liceum Selma chciała zostać fotografem. Chcąc zrealizować swoje marzenia przeprowadziła się do Nowego Jorku, zainteresowała się jednak aktorstwem - zaczęła się uczyć w The Stella Adler Conservatory and The Column Theatre. Wkrótce zainteresował się nią pewien agent i tydzień później zadebiutowała w telewizyjnej reklamówce Theater of Virginia.
Źródło: Getty Images
Autor: Mark Mainz
2 / 6
Pierwszą główną kinową rolę zagrała w 1997 roku w filmie "Strong Island Boys". Alec Baldwin wystawił wtedy debiutantce niezłą recenzję, nazywając ją "połączeniem Debry Winger i Marleny Dietrich".
Przełomem w jej karierze okazałą się rola w "Szkole uwodzenia" - młodzieżowej wersji "Niebezpiecznych związków". Blair otrzymała za nią nominację do filmowej nagrody MTV dla najlepszej młodej aktorki, widownia MTV uznała również jej ekranowe zbliżenie z Sarah Michelle Gellar za najlepszy pocałunek sezonu.
Źródło: East News
Autor: Mary Evans Picture Library
3 / 6
W kolejnych latach Blair wystąpiła w paru kinowych przebojach: w "Legalnej blondynce" była kolorystyczną przeciwwagą dla Reese Witherspoon, w "Ostrożnie z dziewczynami" stworzyła wybuchowy tercet z Cameron Diaz i Christiną Applegate, wreszcie w "Męskiej rzeczy" zagrała dziewczynę, której narzeczony zdradził ją przed ślubem z kuzynką.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
4 / 6
W 2004 roku Blair wystąpiła w superprodukcji Guillerme del Toro "Hellboy", wcielając się w obdarzoną pirokinetyczną energią dziewczynę tytułowego bohatera. Kreację Liz Sherman powtórzyła też cztery lata później w sequelu "Hellboy: Złota Armia".
Zamiast kontynuować karierę w blockbusterach, Blair postawiła na występy w niezależnych produkcjach. Zobaczyliśmy ją m.in. w remake'u kultowego horroru Johna Carpentera "Mgła", dramacie "The Poker House" (w którym jedną z pierwszych ról zagrała Jennifer Lawrence) czy sensacyjnej komedii "Centralne biuro uwodzenia".
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
5 / 6
Największym kuriozum w filmografii Blair pozostaje jednak komedia Johna Watersa "Apetyt na seks" (2004) - opowieść o kobiecie, która w wyniku wypadku zapada na rzadką chorobę mózgu, objawiającą się uzależnieniem od seksu.
Kreację Selmy Blair zapamiętamy jednak głównie dzięki monstrualnemu, sztucznemu biustowi.
Źródło: East News
Autor: Collection Christophel
6 / 6
W 2012 roku aktorka zagrała główną żeńską rolę w serialu "Jeden gniewny Charlie". Aktorka wcieliła się w postać kochanki i terapeutki tytułowego bohatera, granego przez Charliego Sheena.
Przygoda z serialem zakończyła się jednak dla aktorki wielką awanturą - relacje z jej ekranowym partnerem były napięte od początku zdjęć, w końcu Sheen zagroził producentom odejściem z serialu, jeżeli nadal będzie musiał grać z Blair.
Aktorka miała go krytykować za sposób pracy i notoryczne spóźnianie się na plan. Sheen natomiast wysłał jej list, w którym nazwał ją "piz...ą". Blair od tego czasu nie pokazała się na planie. W sumie wystąpiła w 53 odcinkach serialu.
W 2016 roku wróciła na telewizyjne ekrany, wcielając się w Kris Jenner w serialu "American Crime Story. Sprawa O.J. Simpsona".
Źródło: materiały prasowe
Autor: LIONSGATE
Rachel McAdams, która w momencie spotkania z Tobackiem miała 21 lat, opowiedziała o niemoralnej propozycji, jaką reżyser złożył jej podczas przesłuchania do roli w hotelowym pokoju Toronto.
"Kazał mi usiąść na podłodze, co było dosyć dziwne. Dość szybko konwersacja nabrała erotycznego charakteru i wtedy on powiedział: 'Wiesz, wiele razy myślałem o tobie, masturbując się'" - opowiedziała McAdams. Następnie Toback miał poprosić ją o pokazanie włosów łonowych. Aktorka opuściła wtedy pokój.
"Na szczęście udało mi się wyjść" - zakończyła aktorka.
Rachel McAdams 14
zobacz zdjęcia
Rachel McAdams
1 / 14
Rachel Anne McAdams urodziła się 17 listopada 1978 roku (w niedzielę obchodzi zatem 35 urodziny) w Londonie leżącym w kanadyjskiej prowincji Ontario, lecz dorastała w pobliskim St. Thomas. Jej matka, Sandra, była pielęgniarką, a ojciec, Lance, pracował jako kierowca ciężarówki i spedytor. Rachel ma dwójkę młodszego rodzeństwa: brata Daniela i siostrę Kayleen.
Źródło: materiały prasowe
2 / 14
Od dwunastego roku życia Rachel występowała w przedstawieniach teatru dziecięcego z Londonu. Wybierając dalszą drogę edukacji, McAdams początkowo planowała jednak rozpoczęcie studiów kulturoznawczych. Dopiero nauczycielka prowadząca koło teatralne przekonała ją, aby zdecydowała się na szkołę teatralną. Nastolatka zapisała się na wydział teatralny York University w Toronto, który ukończyła ze stopniem licencjata w 2001 roku.
Źródło: materiały prasowe
3 / 14
Prawdziwym przełomem w filmografii artystki były jednak dwie kolejne produkcje - obie z 2004 roku. W komedii młodzieżowej "Wredne dziewczyny" McAdams zagrała Reginę George, złośliwą nastolatkę, przywódczynię grupy licealnych piękności. Film, w którym wystąpiły również Lindsay Lohan i Amanda Seyfried, osiągnął duży sukces kasowy w Stanach Zjednoczonych i był chwalony przez krytyków, którzy porównywali go do "Słodkich zmartwień" z 1995 roku z Alicią Silverstone w roli głównej.
Źródło: materiały prasowe
4 / 14
W melodramacie "Pamiętnik" Nicka Cassavetesa, adaptacji popularnej powieści Nicholasa Sparksa, McAdams wraz z Ryanem Goslingiem zagrali z kolei parę kochanków z lat 40. XX wieku, rozdzieloną przez koleje losu. Pomimo "ckliwej" historii, zarówno widzowie, jak i znawcy kina byli pod wrażeniem postaci wykreowanych przez McAdams i Goslinga, a sam film dosyć nieoczekiwanie stał się przebojem. Warto dodać, że po zakończeniu zdjęć do "Pamiętnika" Rachel zaczęła spotykać się z partnerem z planu filmowego, wspomnianym Ryanem Goslingiem. W pewnym okresie byli nawet zaręczeni i planowali ślub.
Źródło: materiały prasowe
5 / 14
W 2005 roku mogliśmy oglądać aktorkę w trzech produkcjach. W komedii "Polowanie na druhny" zagrała drugoplanową rolę Claire Cleary, córki wpływowego polityka i obiekt uczuć postaci granej przez Owena Wilsona. "McAdams oddaje większość ze swojej niedopracowanej postaci", "z każdą nową rolą staje się coraz bardziej interesująca" - pisali krytycy.
Źródło: materiały prasowe
6 / 14
Następnie wystąpiła u boku Cilliana Murphy'ego w thrillerze "Red Eye" w reżyserii Wesa Cravena, opowiadającym o młodej kobiecie zmuszonej na pokładzie samolotu do wykonywania poleceń terrorysty. Film okazał się sukcesem kasowym, a znany krytyk filmowy Roger Ebert stwierdził: "McAdams wnosi do roli więcej osobowości i wiarygodności, niż jest to tak naprawdę oczekiwane. Ten występ daje jej przepustkę do bardziej wymagających ról".
Źródło: materiały prasowe
7 / 14
W 2005 oku mogliśmy ja też oglądać w rozgrywającym się w czasie świąt Bożego Narodzenia komediodramacie "Rodzinny dom wariatów" u boku m.in. Diane Keaton i Sary Jessiki Parker, a także Luke'a Wilsona, Dermota Mulroneya i Claire Danes. W grudniu tego samego roku McAdams zaproszono również do wzięcia udziału w sesji zdjęciowej Toma Forda dla magazynu "Vanity Fair", wraz z Scarlett Johansson i Keirą Knighthley. Gdy jednak przybyła na plan zdjęciowy i uświadomiła sobie, że sesja będzie rozbierana, zdecydowała się z niej zrezygnować...
Źródło: materiały prasowe
8 / 14
Po bardzo pracowitym okresie artystka postanowiła zrobić sobie przerwę od aktorstwa, skupić się na sobie i swojej rodzinie. "W tym czasie to było najlepsze, co mogłam zrobić" - wyznała później. Odrzuciła wówczas główne role kobiece w takich filmach, jak: "Casino Royale", "Mission: Impossible III", "Diabeł ubiera się u Prady" i "Dorwać Smarta". Przynajmniej jednej z nich musiała żałować... Po dwóch nieudanych produkcjach ("Życie małżeńskie", "Szczęśliwy powrót") powróciła na usta wszystkich za sprawą thrillera politycznego "Stan gry" (2009), w którym wykreowała postać młodej i ambitnej dziennikarki zajmującej się śledztwem związanym z najwyższymi kręgami władzy.
Źródło: materiały prasowe
9 / 14
Jej następnym projektem był melodramat "Zaklęci w czasie" (2009), adaptacja bestsellerowej powieści "Żona podróżnika w czasie" Audrey Niffenegger. Fabuła filmu koncentrowała się wokół bibliotekarza (Eric Bana), który posiada niekontrolowaną zdolność podróży w czasie. McAdams zagrała jego żonę, Clarę. 100 mln dolarów przychodu z kin z pewnością osłodziło nieco miażdżące opinie krytyków.
Źródło: materiały prasowe
10 / 14
Trzecim filmem z McAdams, który wszedł na ekrany w 2009 roku był "Sherlock Holmes" w reżyserii Guya Ritchiego z Robertem Downey Jr. w roli tytułowej. Aktorka zagrała w produkcji drugoplanową rolę pięknej femme fatale - Irene Adler. Przyjęła ją, wierząc, że będzie ona odskocznią od jej wcześniejszych - przede wszystkim komediowo-romantycznych - kreacji. "Sherlock Holmes" jest jak dotąd najbardziej kasowym obrazem w dorobku artystki (524 mln dolarów).
Źródło: materiały prasowe
11 / 14
W "Dzień dobry TV" - kolejnej komedii w jej dorobku - McAdams zagrała ambitną producentkę próbującą odbudować popularność upadającej telewizji porannej. Na planie partnerowali jej Diane Keaton i Harrison Ford.
Źródło: materiały prasowe
12 / 14
W sequelu "Sherlocka Holmesa" o podtytule "Gra cieni" gwiazda ponownie wcieliła się w postać Irene Adler. Jednak tym razem była to rola jedynie epizodyczna - pięknością u boku detektywa była postać, w którą wcielała się Noomi Rapace.
Źródło: materiały prasowe
13 / 14
Ostatnim filmem McAdams, który trafił na ekrany naszych kin była komedia "Czas na miłość" (2013) Richarda Curtisa. I znów, jak w "Zaklętych w czasie", ekranowy partner McAdams - tym razem wcielał się w niego Domhnall Gleeson - musiał zdobywać jej serce, posiłkując się podróżami w czasie.
Źródło: materiały prasowe
14 / 14
Melodramat "To the Wonder" Terrence'a Malicka opowiada z kolei o czwórce osób, które łączą skomlikowane relacje miłosne. Obok McAdams występują w nim: Ben Affleck, Olga Kurylenko i Javier Bardem. Na premierę czkeają też kolejne produkcje z udziałem aktorki, m.in. thriller "A Most Wanted Man" Antona Corbijna.
Źródło: materiały prasowe