Reklama

Sebastian Fabijański: Aktorstwo na własnych zasadach

Sebastian Fabijański należy do grona najpopularniejszych polskich aktorów, a na ekranach jest już grubo ponad dekadę. Niewielu jednak pamięta, jak zaczynał.

Sebastian Fabijański urodził się w 1987 roku w Warszawie, gdzie dorastał. W dzieciństwie trenował piłkę nożną, jednak kwestie zdrowotne uniemożliwiły mu profesjonalną karierę. Od czasów nastoletnich przyjaźnił się z Piotrem Stramowskim, dziś także znanym aktorem. 

Dwa razy zdawał do państwowej szkoły teatralnej, jednak bez skutku. Najpierw spędził rok w szkole prywatnej uczącej aktorstwa, później postanowił iść na studia prawnicze. To dzięki namowom matki nie zrezygnował z aktorstwa. Choć z krakowskiej Akademii Teatralnej wyleciał już po pierwszym roku za dyskusje, podważanie poleceń i omijanie niektórych zajęć, ostatecznie w 2015 roku udało mu się ukończyć Akademie Teatralną w Warszawie. 

Reklama

Sebastian Fabijański: Początki w branży

Sebastian Fabijański aktorską karierę rozpoczął w 2009 roku od roli w serialu "Tancerze". Zanim publiczność poznała go z roli ekranowych twardzieli, musiał zapłacić frycowe w kolejnych telewizyjnych produkcjach: obyczajowej "Linii życia", historycznym "1920. Wojna i miłość" czy "Strażakach".

Ważnym momentem jego telewizyjnej kariery była rola w serialu Canal+ "Misja Afganistan" (2012), w którym wcielił się w postać starszego szeregowego Emila Hołubiczkę ps. "Młody".

Kinowym debiutem Sebastiana Fabijańskiego była rola aspiranta Marca w niezależnym thrillerze "Jeziorak" (2014) w reżyserii Michała Otłowskiego. W tym samym roku mogliśmy go również zobaczyć w "Mieście 44" Jana Komasy ("Sagan"). Kreacje te przyniosły Fabijańskiemu nagrodę za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Fabiański: Świetna passa

Świetną passę kontynuował Fabijański rolą Zbyszka w kostiumowych "Paniach Dulskich" Filipa Bajona. Współpraca z reżyserem układała się na tyle owocnie, że aktor zagrał w kolejnym obrazie reżysera - "Kamerdynerze".

W musicalu Agnieszki Glińskiej "#wszystkogra" (2016) Fabijański pokazał, że oprócz grania potrafi też śpiewać i tańczyć (zaśpiewał m.in. "Ale w koło jest wesoło" oraz "Bossanowa do poduszki").

"Staszek jest piłkarzem. Gdybym miał go porównać do jakiegoś popularnego piłkarza, byłby to Robert Lewandowski. Do tej pory Staszkowi wydawało się, że wszystko jest dobrze, aż tu nagle coś zaczyna go uwierać. Przeszkadza mu jego pozycja medialna, popularność. I właśnie w tym momencie pojawia się w jego życiu kobieta, którą gra Kinga Preis, która w zupełnie nieoczekiwany sposób zaczyna wypełniać jakąś lukę, która powstała z biegiem czasu w trakcie jego kariery zawodowej" - tak charakteryzował swojego bohatera.

Przełom w karierze

Przełomem w jego karierze okazała się rola gangstera o pseudonimie "Cukier" w filmie Patryka Vegi "Pitbull. Niebezpieczne kobiety". "Remek to czarny charakter, gangster z cukrzycą i zaburzeniami emocjonalnymi. Moje wcześniejsze filmy nie miały sukcesów frekwencyjnych, choć artystycznie były niezłe. Zagrałem też w serialach o żołnierzach i strażakach. Inne propozycje odrzucałem, bo czułem, że to nieodpowiedni kierunek. Nie zależało mi na popularności, tylko na tym, by robić rzeczy, które będą w zgodzie ze mną" - Fabijański opowiadał w rozmowie z magazynem "Super TV".

Aktor ujawnił też, że sam wymyślił, aby jego bohater poruszał się i mówił jak Tom Waits oraz, że jest zafascynowany filozofią Schopenhauera. "Długo nie mogłem z tego wyjść. Ta rola wykończyła mnie emocjonalnie" - kwitował Fabijański.

Ambitne seriale

Fabijańskiego oglądaliśmy potem w niewielkiej roli młodego i ambitnego szefa sztabu wyborczego w drugiem sezonie serialu HBO "Pakt". "Przed wejściem na plan mocno interesowałem się naszą sceną polityczną, ale szybko mnie to zniesmaczyło, wywoływało niepotrzebną agresję i przestałem oglądać wiadomości. Te wszystkie fałszywe uśmiechy, gesty, słowa zaczęły mnie przerażać. Jestem na to zbyt wrażliwy. Ale było to ciekawe zadanie aktorskie, bo zacząłem zastanawiać się, jak ja, Sebastian Fabijański, zachowałbym się w okolicznościach, z jakimi musiał zmierzyć się mój bohater" - mówił w rozmowie z magazynem "Super TV".

Wyrazistą kreację lokalnego gangstera Adriana Kusia stworzył też w kolejnej ambitnej propozycji telewizyjnej - nagradzanym serialu Canal+ "Belfer".

Z polityki do futbolu

Kolejną kinową kreacją Sebastiana Fabijańskiego była futbolowa rola w "Gwiazdach" Jana Kidawy-Błońskiego, w której wcielił się w Gintera - przyjaciela głównego bohatera, granego przez Mateusza Kościukiewicza Jana Banasia. "Nie ma w nim bierności. On nie gada, nie myśli, nie godzi się z losem, tylko działa. Kocham takich bohaterów" - mówił o swym protagoniście. 

W kolejnych latach Fabijański kontynuował współpracę z Patrykiem Vegą. Wcielił się w Marka Brzyskiego w "Botoksie" (2018) oraz w Artura Ostrowskiego w "Kobietach mafii" (2018). Obie produkcje po premierach kinowych trafiły na mały ekran jako miniseriale.

"Kamerdyner": Nauka gry na fortepianie

Następnie aktor pojawił się w głównych rolach w trzech głośnych produkcjach. Pierwszą z nich był wspomniany dramat historyczny "Kamerdyner" (2019) Filipa Bajona, nagrodzony na FPFF w Gdyni Srebrnymi Lwami. W produkcji oscylującej wokół losów pruskiego rodu von Kraussów, aktor wcielił się w tytułowego bohatera, młodzieńca, który zakochuje się w córce swoich pracodawców.

Co ciekawe, Fabijański grał tę postać, z przerwami, przez trzy lata. "Powroty do tej roli były bardzo trudne. Ale tak długie zdjęcia miały pewien pozytyw, ponieważ miałem okazję nauczyć się grać na fortepianie. Nauczyć się grać utwory, które miałem wykonać w filmie" - wyznał Fabijański. - "Wydaje mi się, że to jest cenne dla tego filmu, że oglądając Mateusza widzimy bohatera, który gra. A nie, że widzimy najpierw ujęcie na twarz, a potem na palce" - przekonywał aktor.

"Legiony": Ten budżet robił wrażenie

Następnie artysta pojawił się w kolejnej produkcji historycznej, rozgrywającym się w czasie pierwszej wojny światowej melodramacie "Legiony" (2019) Dariusza Gajewskiego. Z budżetem w wysokości 27 milionów złotych film plasował się w ścisłej czołówce najdroższych produkcji w historii polskiego kina. 

Józef Wieża - tak nazywała się postać grana przez Sebastiana Fabijańskiego - był dezerterem z carskiego wojska. Ocalony przed egzekucją przez żołnierzy tworzących przyszłe Legiony, zostaje przygarnięty przez ich oddział. W międzyczasie wplątuje się w miłosny trójkąt z Olą (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadkiem (Bartosz Gelner), jej narzeczonym, ułanem i członkiem Drużyn Strzeleckich. "W kinie historycznym kluczem jest znalezienie ludzi i opowiedzenie o nich pięknej i fascynującej historii" - przyznał Fabijański.

W główną rolę Fabijański wcielił się również w "Mowie ptaków" Xawerego Żuławskiego, opartej na scenariuszu jego ojca, Andrzeja. O produkcji zrobiło się głośno z powodu nieprzyjęcia jej do Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni, mimo rekomendacji Zespołu Selekcyjnego. Po wielu publikacjach i protestach film został ostatecznie włączony do konkursu, a na imprezie otrzymał nagrodę jury młodzieżowego. Fabijański zagrał w filmie Mariana, polonistę z liceum, który po wyrzuceniu z pracy musi na nowo ułożyć sobie życie. 

Po kilku niezwykle pracowitych latach aktor nieco przystopował. W ostatnim czasie oglądaliśmy go głównie w rolach drugoplanowych, co nie znaczy, że nie były to niezwykle wyraziste kreacje. Fabijański wystąpił w trzeciej części kultowych "Psów" Władysława Pasikowskiego o podtytule "W imię zasad" (2020), zagrał Jezusa, narratora historii zaprezentowanej w licznie nagradzanych "Innych ludziach" Aleksandry Terpińskiej (2021), czy gangstera "Silvio" w sensacyjnej produkcji Netfliksa "Jak pokochałam gangstera" (2022) Macieja Kawulskiego.

Równocześnie z karierą aktorską, Fabijański rozwija się także muzycznie jako raper. 

Sebastian Fabijański został ojcem

We wrześniu 2020 roku Sebastian Fabijański i Julia Kuczyńska (Maffasion, jedna z najpopularniejszych blogerek modowych w Polsce) zostali rodzicami. Na początku lipca do mediów przedostała się informacja, że para rozstała się. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sebastian Fabijański
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy