Seanse na dachu, sławy wśród gości
Festiwal Off Plus Camera w Krakowie jest prawie na półmetku, pokazy filmów odbywają się m.in. na dachu kamienicy. W tym tygodniu widzowie spotkają się i porozmawiają z zagranicznymi aktorami, m.in. Joshem Hartnettem i Johnem Rhysem-Daviesem.
Szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera trwa od piątku. Seanse organizowane są m.in. w kinach Kijów.Centrum i Pod Baranami, a także na dachu kamienicy Hotelu Rubinstein przy ulicy Szerokiej 12.
"Na dachu kamienicy ustawiane są ekran i krzesła. Takie wieczorne pokazy, z piękną panoramą Krakowa w tle, mają wyjątkową atmosferę" - podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP rzecznik festiwalu Michał Oleszczyk.
Mówiąc o tegorocznej edycji Off Plus Camery, zaznaczył: "Dużo już się wydarzyło, ale tak naprawdę największe wydarzenia wciąż przed nami. Wielkie gwiazdy właśnie teraz zjeżdżają do Krakowa".
W tym tygodniu w Krakowie gościć będą m.in.: amerykański aktor Josh Hartnett, znany z ról w filmach "Pearl Harbor", "Helikopter w ogniu", "Czarna Dalia", oraz John Rhys-Davies, który grał krasnoluda Gimlego we "Władcy Pierścieni" i Sallaha w obrazie "Indiana Jones i ostatnia krucjata".
Z jednym i drugim widzowie spotkają się podczas festiwalu osobiście - w kinie Kijów.Centrum. Spotkanie z Hartnettem odbędzie się w środę, a z Rhysem-Daviesem w piątek. "Fani będą mieli okazję wysłuchać dłuższych wywiadów z aktorami. Planowany element tych spotkań to pytania z sali - widzowie będą mogli zadać sławnym aktorom pytania, porozmawiać z nimi" - zapowiedział Oleszczyk.
Przez ostatnie dni festiwalu, który potrwa do niedzieli, w Krakowie gościć będzie Melissa Leo, ceniona aktorka amerykańska, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Fighter" (2011).
Leo, wybrana na przewodniczącą jury w festiwalowym Konkursie Polskich Filmów Fabularnych, sama także dostanie nagrodę - o nazwie "Pod prąd". Nagroda ta przyznawana jest podczas Off Plus Camera artystom, którzy "w szczególny sposób wspierają kulturę niezależną". Leo odbierze ją w sobotę podczas wieczornej gali w kinie Kijów.Centrum. Wcześniej tego samego dnia, w tym samym kinie, aktorka spotka się z publicznością.
Od poniedziałku na festiwalu obecny jest znany aktor niemiecki Udo Kier, który grał m.in. w filmach Larsa von Triera (np. "Tańcząc w ciemnościach", "Melancholia") i Gusa Van Santa ("Moje własne Idaho"), a także w teledyskach Madonny ("Deeper and Deeper") i Gwen Stefani ("Let Me Blow Ya Mind"). Z publicznością Off Plus Camera Udo Kier spotka się we wtorek po południu w Pałacu pod Baranami.
Filmy w programie 6. edycji Off Plus Camera prezentowane są w specjalnych sekcjach tematycznych (np. "Kino czasu kryzysu", "Black American Cinema") oraz w ramach pokazów konkursowych.
W głównym festiwalowym konkursie, międzynarodowym, o nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów amerykańskich walczy 12 produkcji, m.in. z: USA, Korei Południowej, Danii i Niemiec - przypomniał Oleszczyk. W konkursie filmów polskich startuje 11 tytułów (np. "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, "Miłość" Sławomira Fabickiego, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida); nagroda wynosi tam 100 tys. złotych - dodał rzecznik.
Międzynarodowemu jury w konkursie głównym przewodniczy polski reżyser Lech Majewski, autor filmów "Wojaczek", "Młyn i krzyż". W tym samym konkursie filmy z różnych krajów ocenią jako członkowie jury wspomniani Rhys-Davies i Kier. Szefową jury w konkursie filmów polskich jest Leo.
Festiwal Off Plus Camera coraz częściej nazywany jest przez widzów "polskim Sundance". To porównanie do znanego amerykańskiego festiwalu filmów niezależnych, organizowanego w stanie Utah przez aktora Roberta Redforda.
"Festiwal Sundance, z którym zresztą współpracujemy przy organizacji Off Plus Camery, to dla nas wzór. Jeśli ktoś nazwie naszą imprezę 'polskim Sundance', będzie to dla nas zaszczyt" - powiedział PAP rzecznik Off Plus Camery.
"Uważamy, że nasz festiwal to impreza wyrazista. Stawiamy na kino, które jest kinem artystycznym, ale zarazem przystępnym dla widza. To formuła bliska festiwalowi Sundance" - powiedział Oleszczyk. Jak tłumaczył, aby wybrać produkcje, które wejdą do programu krakowskiego festiwalu, przedstawiciele Off Plus Camery przez cały rok jeździli na czołowe światowe festiwale, m.in. do Cannes, Locarno, San Sebastian, Toronto czy Berlina, by tam oglądać najciekawsze nowe filmy z różnych krajów.
Pytany przez PAP, jakie tematy zagraniczni reżyserzy poruszają w ostatnim czasie najchętniej, Oleszczyk odparł: "Często obecny jest w filmach temat kryzysu ekonomicznego. Czuć w tych filmach niepokój oraz przewidywanie jakiejś dużej zmiany na świecie".
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!