Scenariusze wszech czasów
Członkowie Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (Writers Guild of America) po raz pierwszy w historii stworzyli listę najlepszych filmowcy scenariuszy. Pierwsze miejsce zajął romans wszech czasów "Casablanca", wyprzedzając scenariusze "Ojca chrzestnego" (Mario Puzo i Francis Ford Coppola) i "Chinatown" (Robert Towne).
Czwarte miejsce zajął scenariusz "Obywatela Kane'a" autorstwa Orsona Wellesa i Hermana Mankiewicza, a na piątej pozycji uplasowała się opowieść Josepha Mankiewicza "Wszystko o Ewie".
Scenariusz "Casablanki", w której nieśmiertelne kreacje stworzyli Humphrey Bogart i Ingrid Bergman, wyszedł spod pióra trzech autorów: Juliusa Epsteina, Philipa Epsteina i Howarda Kocha. Kulisy jego powstawania przeszły już do legendy kina. Ponoć kolejne sceny dopisywane były na gorąco na planie filmowym, a słynne zakończenie z legendarną kwestią: "To będzie początek wielkiej przyjaźni" początkowo nie znalazło uznania realizatorów filmu (reżyserem był węgierski emigrant Michael Curtiz).
Członkowie Gildii nominowali aż 1400 scenariuszy, niezależnie od daty powstania, czy języka, w którym zostały napisane. Na opublikowanej liście "101Największych Scenariuszy" trzy nazwiska pojawiały się aż 4-krotnie. Chodzi o Woody'ego Allena, Francisa Forda Coppolę i Billy'ego Wildera. Trzech twórców - a są to: William Goldman, John Huston i Charlie Kaufman - ma za to w zestawieniu trzy swoje teksty.
45 scenariuszy to dzieła oryginalne, 56 tekstów to scenariusze adaptowane. W zestawieniu znalazło się 60 dramatów, 26 komedii i 15 komediodramatów.
Laureatami Writers Guild of America za najlepszy scenariusz 2005 roku zostały teksty "Miasta gniewu" (najlepszy scenariusz oryginalny" oraz "Tajemnicy Brokeback Mountain" (najlepszy scenariusz adaptowany).