Reklama

Reklama

Sarah Silverman: Hollywood dyskryminuje Żydów

Popularna stand-uperka i aktorka komediowa Sarah Silverman uważa, że Hollywood ma problem z Żydami. Gwiazdę oburzają sytuacje, w których aktorzy nieżydowskiego pochodzenia obsadzani są w rolach Żydów. Jednym z ostatnich takich przykładów, który wzburzył Silverman, jest to, że Kathryn Hahn ma się wcielić w postać Joan Rivers.

Sarah Silverman

Sarah Silverman określa problem, na który próbuje zwrócić uwagę, mianem "Jewface" (Żydowska twarz). To określenie nawiązujące do "Blackface" (Czarna twarz), czyli dość częstych jeszcze niedawno sytuacji, w których biali aktorzy charakteryzowani byli na czarnoskóre postaci. Zdaniem Silverman jest to poważny problem w Hollywood, o którym jednak nie mówi się tak głośno i często jak o dyskryminacji ekranowej Afroamerykanów. "Istnieje długa tradycja 'nie-Żydów' grających Żydów. I nie chodzi tylko o granie postaci, które są Żydami, ale postaci, które całym swoim wyglądem epatują 'żydowskością'. Można powiedzieć, że Gojka grająca Joan Rivers jest przykładem praktyki, którą nazywam Jewface" - powiedziała Sarah Silverman w najnowszym odcinku swojego podcastu.

Reklama

Sarah Silverman: Co to jest "jewface"?

"Jewface to określenie sytuacji, w której 'nie-Żyd' wciela się w postać Żyda z całą jego 'żydowskością' na widoku. Często z wyglądem zmienionym charakteryzacją. Z dużym, sztucznym nosem i wplatanymi w dialogi słowami w jidysz. Wszystko to w czasach, kiedy problem ekranowej reprezentacji (Afroamerykanie w rolach Afroamerykanów, geje w rolach gejów itp.) jest tak ważny dla wszystkich. Czemu więc nas, Żydów, wciąż się ignoruje?" - pyta dalej standuperka.

"W dzisiejszych czasach reprezentacja jest, k***a, ważna. Czas na to, żeby była też ważna, jeśli chodzi o Żydów. A w szczególności Żydówki!" - grzmi Silverman, która posiłkuje się przykładami hollywoodzkiego Jewface. Aktora wymienia m.in. Felicity Jones, która zagrała Ruth Bader Ginsburg w filmie "On the Basis of Sex", Rachel Brosnahan (Miriam Maisel we "Wspaniałej pani Maisel") czy Margo Martindale i Tracey Ullman (Bella Abzug i Betty Friedan w "Mrs. America").

Zdaniem Sarah Silverman, za każdym razem, gdy jakaś kobieca postać żydowskiego pochodzenia jest odważna i zasługuje na miłość - nigdy nie zagra takiej postaci Żydówka.

Kim jest Sarah Silverman?

Karierę w show-biznesie Sarah Silverman rozpoczynała od współpracy z kultowym telewizyjnym show "Saturday Night Live" (głównie jako autorka skeczy). W latach 2007-2010 prowadziła satyryczny program "The Sarah Silverman Program" na antenie Comedy Central.

Satyryczka ma na koncie także kilka kinowych występów. Oglądaliśmy ją m.in. w "Take This Waltz" w reż. Sarah Polley oraz w komediowym westernie Setha MacFarlane'a "Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie".

W wywiadzie z pismem "Glamour" do wieloletniej walki z depresją. Silverman wyznała, że każdy dzień rozpoczyna od sporej dawki antydepresantu Zoloft, regularnie korzysta również z pomocy psychoterapeuty.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sarah Silverman

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje