Ryszard Bacciarelli: Był prawnukiem malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego
Był prawnukiem nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcello Bacciarellego. Gdyby żył, polski aktor Ryszard Baciarelli obchodziłby w niedzielę 95. urodziny
Ryszard Bacciarelli urodził się 8 stycznia w 1928 r. w Młocku-Kopaczach (Mazowieckie). W 1953 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.
Na teatralnej scenie zadebiutował 21 listopada 1953 r. rolą Jana w "Fantazym" Słowackiego, w reżyserii Marii Straszewskiej. Występował na deskach Teatrów Dramatycznych w Szczecinie (1953-56), Teatru im. Jaracza w Łodzi (1956-61) oraz teatrów warszawskich - Ludowego (1966-74) i Nowego (1974-93). "Był hrabią Almaviva w "Cyruliku Sewilskim" i Poetą w "Weselu", Andrzejem w "Wojnie i pokoju", Fabriziem w ' i Carem w "Kordianie", Wacławem w "Zemście", Diegiem w "Cydzie", czy tytułowym Henrykiem VI.
Na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w obrazie Andrzeja Munka "Eroica". Zagrał również w dziesiątkach słuchowisk radiowych w Teatrze Polskiego Radia. W latach 1959-96 wystąpił w 27 przedstawieniach Teatru Telewizji.
Grywał głównie epizody w znanych polskich serialach, m.in.: "W labiryncie", "Siedmiu życzeniach", "Domu", "Tajemnicy Enigmy", "Przygodach psa Cywila", "Stawce większej niż życie", "Na dobre i na złe".
Zagrał również, m.in.: w "Akcji pod Arsenałem", "Misji specjalnej" i serialu fabularnym "Popiełuszko. Wolność jest w nas". Po raz ostatni widzowie mogli obejrzeć artystę na ekranie w 2016 r. w serialu "Na sygnale".
Ryszard Bacciarelli został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi (1978) oraz Złotą Odznaką honorową "Za zasługi dla Warszawy" (1975).
Był laureatem nagrody za rolę Tatary w przedstawieniu "A deszcz wciąż pada" Józefa Kuśmierka w Teatrze Nowym w Warszawie na XXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1981).
Aktor zmarł 22 czerwca w wieku 93 lat.