Rozpoczyna się Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
"Amnezja", "Sprawiedliwy" oraz "Za życie!" znalazły się w programie 13. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, który zaczyna się w poniedziałek. Jednym z celów imprezy jest "walka z postawami ksenofobii, braku tolerancji i antysemityzmem".
Przez siedem dni publiczność oglądać będzie poświęcone tematyce żydowskiej filmy z różnych krajów - np. z Polski, Izraela, Niemiec, Francji, Holandii, USA, Kanady, Słowacji i Szwajcarii. W programie jest łącznie 30 filmów, które walczyć będą m.in. o Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez minister kultury i dziedzictwa narodowego (15 tys. zł), i o Nagrodę Specjalną, ufundowaną przez prezesa TVP (10 tys. zł).
Pierwszego dnia w muzeum POLIN odbędzie się projekcja otwierającego festiwal filmu "Sprawiedliwy" (2015). Jest to debiut reżyserski Michała Szczerbica, scenarzysty "Róży" Wojciecha Smarzowskiego. W obsadzie "Sprawiedliwego" są m.in.: Jan Wieczorkowski, Aleksandra Hamkało, Maja Komorowska, Beata Tyszkiewicz i Olgierd Łukaszewicz. "Ten poruszający obraz polskiej wsi i skrajnych postaw Polaków wobec ratowania Żydów przedstawia losy 6-letniej Hani, która zostaje w czasie wojny przygarnięta przez młode małżeństwo" - opisują organizatorzy festiwalu.
Inny polski film w programie to dokument Jerzego Śladkowskiego o pogromie kieleckim "Amnezja" (2015). Wydarzenia, do których doszło w Kielcach przed niemal 70 laty, są dla reżysera "tłem do opowieści o tym, że zło tkwi w każdym z nas" - zaznaczono. Bohaterem filmu jest Piotr, który wraca z zagranicy do rodzinnego miasta, by ustalić, jaką rolę odegrał w pogromie kieleckim jego dziadek. Piotr rozmawia ze świadkami pogromu, szuka tych, których interesuje żydowska przeszłość Kielc. Próbuje ustalić, co naprawdę wydarzyło się w lipcu 1946 r. "Przykład Piotra pokazuje, do jakiego stopnia nieprzepracowana trauma może odcisnąć się na życiu kolejnych pokoleń" - zwracają uwagę, opisując "Amnezję", organizatorzy festiwalu.
"Amnezja" to jeden z filmów, których twórcy poruszają kwestie istotne dla prowadzonej współcześnie debaty o stosunkach polsko-żydowskich. Do postawy polskich chłopów wobec problemu ratowania Żydów odnosi się z kolei "Klezmer" (z Lesławem Żurkiem w obsadzie) w reż. Piotra Chrzana, który miał premierę na tegorocznym festiwalu w Wenecji.
Akcja "Klezmera" rozgrywa się podczas II wojny, w ciągu jednego letniego dnia w 1943 r., na polskiej wsi pod okupacją hitlerowską. Młodzi ludzie, szukając drewna na opał, znajdują w lesie rannego Żyda. Ile osób, tyle będzie pomysłów na rozwiązanie tej sytuacji. Bohaterom filmu przyjdzie zmierzyć się ze strachem przed Niemcami, ze stereotypami powielanymi przez pokolenia, a przede wszystkim ze swoimi własnymi poglądami. Z każdą minutą konflikt będzie narastać, a o rannym dowiadywać się będzie coraz więcej osób. Każda podjęta lub zaniechana decyzja znacząco wpłynie na dalsze losy bohaterów.
Zagraniczne produkcje, które można obejrzeć, to m.in. francuski komediodramat "Za życie!" (2014, reż. Jean-Jacques Zilbermann) i izraelska komedia "Swat" (2010, reż. Avi Nesher).
Akcja filmu "Za życie!" toczy się we Francji lat 60. Bohaterkami są trzy Żydówki - Helene, Lili i Rose - które poznały się w Auschwitz, a po wyzwoleniu obozu straciły kontakt. Lili wróciła do Holandii, Rose osiedliła się w Kanadzie, a Helene (w tej roli Julie Depardieu) wróciła do Francji. Zdecydowana odszukać dawne przyjaciółki, Helene co roku zamieszcza ogłoszenie w gazecie w jidysz. Po 15 latach poszukiwania kończą się sukcesem. Do spotkania dochodzi latem w Berck w północnej Francji. Tam, w ciągu kilku dni, kobiety odnajdują się na nowo i pomagają sobie wzajemnie uwolnić się od demonów Auschwitz.
Bohaterem "Swata" jest z kolei Arik, nastolatek dorastający w Hajfie w 1968 r. Arik dostaje pracę u swata Yankelego Bride'a. Yankele, ocalały z Holokaustu, urzęduje w biurze na tyłach teatru prowadzonego przez rodzinę rumuńskich karłów. Wprowadza Arika w nieznany świat dorosłych. Kiedy Arik zaczyna poznawać tajniki ludzkich uczuć, zakochuje się w Tamarze, kuzynce swego przyjaciela Berniego. Tamara wróciła z Ameryki i wciąż opowiada o prawach kobiet, wolnej miłości i rock'n'rollu.
Na zakończenie festiwalu, 8 listopada, w POLIN pokazany będzie izraelski fabularyzowany dokument "Sabena - Porwanie. Moja opowieść" (2015, reż. Rani Saar) o dramatycznym przebiegu porwania samolotu belgijskich linii Sabena, którego w 1972 r. dokonali terroryści z ugrupowania Czarny Wrzesień, zbrojnego ramienia Organizacji Wyzwolenia Palestyny.
"Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej to cykliczne wydarzenie, które ma na celu budowę wiedzy o społeczności żydowskiej w Polsce i na świecie, edukację oraz walkę z postawami ksenofobii, braku tolerancji i antysemityzmem" - przypomina organizator, Fundacja Kamera Dawida.
Festiwal organizowany będzie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w Jewish Community Center-Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Warszawa). Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny.