Reklama

Rozpoczął się 14. American Film Festiwal: Nicolas Cage na otwarcie

Projekcją filmu Kristoffera Borgliego "Dream Scenario" rozpoczął się we wtorek wieczorem 14. American Film Festiwal (AFF). Podczas tegorocznej edycji zostanie pokazanych ponad 120 filmów, z czego ponad 60 po raz pierwszy w Polsce. AFF jest największą w Polsce prezentacją amerykańskiego kina autorskiego.

Projekcją filmu Kristoffera Borgliego "Dream Scenario" rozpoczął się we wtorek wieczorem 14. American Film Festiwal (AFF). Podczas tegorocznej edycji zostanie pokazanych ponad 120 filmów, z czego ponad 60 po raz pierwszy w Polsce. AFF jest największą w Polsce prezentacją amerykańskiego kina autorskiego.
Nicolas Cage i Lily Bird w filmie "Dream Scenario" /materiały prasowe

American Film Festival: "Dream Scenario" i Nicolas Cage na otwarcie

American Film Festival (AFF) już po raz czwarty przyjął formę hybrydową. Część stacjonarna wydarzenia rozpoczęła się we wtorek, a zakończy się w niedzielę 12 listopada, o tydzień dłużej - do 19 listopada - będzie można oglądać wybrane festiwalowe filmy online.

Na otwarcie festiwalu, we wtorek wieczorem, pokazano film Kristoffera Borgliego "Dream Scenario", w którym główną rolę gra Nicolas Cage

"To czarna komedia o przeciętnym nauczycielu akademickim, który pewnego dnia odkrywa, że jest bohaterem snów wielu osób na całym świecie. Z miejsca staje się celebrytą, jednak cena sławy bywa wysoka, zwłaszcza kiedy w tych snach przestaje być tylko obserwatorem" - piszą o fabule filmu otwarcia twórcy wrocławskiego festiwalu.

Reklama

Podczas tegorocznej, 14. edycji festiwalu będzie można zobaczyć łącznie 126 produkcji - w tym 94 długich i 32 krótkich metraży - z czego 63 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, a 15 będzie miało premierę europejską.

American Film Festival: Co w programie?

W programie tegorocznej edycji AFF, podobnie ja w latach ubiegłych, znalazły się film pokazywane na największych światowych festiwalach, a w Polsce po raz pierwszy. To m.in. "Priscilla" Sofii Coppoli - historia o ciemnych stronach życia u boku króla rock and rolla opowiedziana z perspektywy żony Elvisa Presleya - Priscilli; "Eileen" Williama Oldroyda; "Przesilenie zimowe" Alexandra Payne’a czy "Pierwszy gol" w reżyserii Taiki Waititiego.

Wrocławska publiczność będzie miała też okazję zobaczyć filmy Roberta Altmana, w których amerykański reżyser porusza kwestie emancypacji kobiet, pułapek feminizmu czy stereotypowych przedstawień kobiecości. Zaprezentowane zostaną m.in. "Trzy kobiety", "Wróć" czy "Jimmy Deanie".

Pokazane zostaną również retrospektywy twórczości Camille Billops i Jamesa V. Hatcha. To - jak piszą organizatorzy festiwalu - "twórcy wpisujący się w nurt przepisywania historii kina, która powinna zacząć uwzględniać przez lata pomijane głosy - w tym konkretnym przypadku: głosy czarnych kobiet".

Tradycyjnie w programie festiwalu znalazły się sekcje konkursowe. Spectrum to sekcja prezentująca 16 tytułów będących przeglądem nowych tendencji kina USA. Znalazły się tum m.in.: prezentowany w Cannes "The Sweet East" Seana Price’a Williamsa czy pokazywane na Sundance "Polne drogi mają smak soli" Raven Jackson.

Z kolei w sekcji American Docs zaprezentowanych zostanie osiem dokumentów przedstawiających różne oblicza Ameryki. Dokumenty zostaną też pokazane w ramach sekcji Special Docs.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 12 listopada, a filmem zamknięcia będzie "Pamięć" Michela Franco. To opowieść o "dwójce życiowych rozbitków, którzy próbują zaleczyć dawne traumy i przygotować się na nadchodzące wyzwania". W rolach głównych Jessica Chastain oraz Peter Sarsgaard.

Organizatorem AFF jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty; wszystkie projekcje odbędą w Kinie Nowe Horyzonty.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: American Film Festival
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama