Reklama

Różne twarze Angeliny Jolie

W związku z pierwszą po czteroletniej przerwie kinową rolą - w piątek w polskich kinach zadebiutowała "Czarownica" - a także wypadającymi 4 czerwca trzydziestymi dziewiątymi urodzinami, prześledziliśmy dotychczasowe dokonania na dużym ekranie Angeliny Jolie.

Była już hakerką, złodziejką samochodów, agentką rządową, policjantką, a nawet... wariatką. Wcielała się w postaci historyczne (Cornelia Wallace, Gia Carangi, Mariane Pearl), grała też bohaterki stworzone w oparciu o gry komputerowe (Lara Croft) i komiksy (Fox z "Wanted - Ściganych"). Jest laureatką Oscara, ma na swoim koncie trzy Złote Globy, a jednocześnie w latach 2002-2005 była aż czterokrotnie nominowana do Złotej Maliny (łącznie za siedem filmów!).

Reklama

Mimo czteroletniego rozbratu z aktorstwem, kiedy to postanowiła spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery (czego owocem są filmy "Kraina miodu i krwi" i oczekujący na premierę "Unbroken"), a także, gdy zdecydowała się na głośno komentowaną w mediach operację masektomii, wciąż jest jedną z najlepiej opłacanych hollywoodzkich gwiazd, a jej obrazy osiągają niebotyczne komercyjne sukcesy. Tak też będzie najpewniej w wypadku "Czarownicy", produkcji fantasy zainspirowanej postacią znaną z disnejowskiej "Śpiącej królewny".

Jak to się stało, że w ciągu kilkunastu zaledwie lat Jolie stała się jedną z ikon "Fabryki Snów"? Na czym polega jej fenomen? Czy bierze się on z jej nietuzinkowej urody, wrodzonego talentu, czy może skandalizującej natury? A może jest po prostu wynikiem jej kolejnych ról? Postanowiliśmy prześledzić tę ostatnią możliwość, dlatego wytypowaliśmy jej najważniejsze dotychczasowe kreacje.

10. "Hakerzy"

Pierwszy film z Jolie w głównej roli, który odniósł sukces. Wcześniej aktorka wystąpiła co prawda w produkcji: "Cyborg 2: Szklany cień", ale jej poziom najlepiej odzwierciedla sam tytuł.

W filmie Iaina Softleya z 1995 roku gwiazda wcieliła się w Kate Libby, zmysłową hakerkę, w której zakochuje się grany przez Jonny'ego Lee Millera główny bohater. Para musi powstrzymać zbrodnicze plany tajemniczego człowieka o pseudonimie Tyfus, który za pomocą nowoczesnej technologii zamierza doprowadzić do globalnej katastrofy.

Co ciekawe, na planie Jolie i Miller tak przypadli sobie do gustu, że krótko po zakończeniu zdjęć wzięli ślub. Związek rozpadł się jednak trzech latach.

Jako Kate Libby:


9. "60 sekund"

Jolie gra w tym filmie ideał kobiety większości mężczyzn. Jest tlenioną blondynką, o boskim ciele, wydatnych ustach, w dodatku rewelacyjnie znającą się na samochodach.

Co prawda nie pojawia się specjalnie często na ekranie - jedna z amerykańskich gazet napisała wręcz, że wszystko, co zrobiła w tym filmie, to chodzenie dookoła i prowokujące oblizywanie językiem ust oraz zębów - ale nawet jeśli tak jest w rzeczywistości, to jest to oblizywanie najwyższych lotów. Wciąż mamy w pamięci pierwszą sceną z tego filmu z jej udziałem, gdy wysuwa się spod naprawianego samochodu...

Wiele lat później Jolie wyznała, że zgodziła się zagrać Sarę Wayland, byłą dziewczynę złodzieja samochodów, w którego wcielił się Nicolas Cage, bo potrzebowała takiej roli po wymagającym występie w "Przerwanej lekcji muzyki".

Jako Sarah Wayland:


8. "Gra w serca"

Za rolę Joan w filmie Willarda Carrolla Jolie otrzymała nagrodę National Board of Review Award za najlepszy debiut żeński.

Jej bohaterka to jedna z trzech córek małżeństwa z długim stażem, która osobiste problemy stara się pokonać, imprezując od rana do wieczora w kolejnych klubach "Miasta Aniołów". Przynajmniej do czasu, aż pozna mężczyznę swoich marzeń.

"Gra w serca" jest wielowątkową opowieścią, koncentrującą się na jednym temacie - różnych odcieniach i rodzajach miłości. Oprócz Jolie w filmie Carolla zagrały takie gwiazdy, jak Sean Connery, Ellen Burstyn, Gillian Anderson, Dennis Quaid, Gena Rowlands, Madeleine Stowe oraz Ryan Phillippe.

Jako Joan:


7. "Kolekcjoner kości"

Mimo że grając w "Kolekcjonerze kości" artystka miała już na koncie Oscara i nagrodę Złotego Globa, to właśnie film Phillipa Noyce'a był jej największym ówczesnym sukcesem kasowym. Produkcja zarobiła na świecie ponad 151 milionów dolarów, choć przez krytyków została zmieszana z błotem.

W opartym na motywach powieści Jefferiego Deavera thrillerze, Jolie wcieliła się w postać Amelii Donaghy, policjantki dręczonej wyrzutami sumienia ze względu na tragiczne wydarzenia z przeszłości. Kobieta musi pomóc waszyngtońskiemu wymiarowi ścigania - na czele ze sparaliżowanym Lincolnem Rhymem (Denzel Washington) - schwytać seryjnego mordercę, który prowadzi specyficzną grę ze śledczymi.

Jako Amelia Donaghy:


6. "Gia"

W 1998 roku aktorka zgodziła się zagrać tytułową rolę - Gii Carangi - w produkcji telewizji HBO. W filmie Michaela Cristofera w brawurowy sposób, graniczący momentami z przerysowaniem, Jolie wcieliła się w zbuntowaną nastolatkę, która w krótkim czasie staje się jedną z najpopularniejszych supermodelek.

Wchłonięta przez wszechobecny świat seksu, narkotyków i alkoholu i nie mogąca znaleźć w nikim oparcia, Carnagi zmarła na AIDS w wieku zaledwie 26 lat.

W tym autobiograficznym filmie, prezentującym osobiste dramaty modelki i będącym w gruncie rzeczy kroniką jej życia: szybkiego wzlotu i powolnego upadku, Jolie stworzyła jedną ze swoich najwybitniejszych kreacji.

Vanessa Vance napisała o jej roli, że jest "najpiękniej sfilmowanym upadkiem człowieka w historii".

Jako Gia Carnagi:


5. "George Wallace"

To po występie w tym filmie aktorska kariera Jolia nabrała tempa. Artystka wcieliła się w nim w rolę Cornelii Wallace, żony tytułowego bohatera, gubernatora stanu Alabama i zwolennika segregacji rasowej. Polityk został postrzelony i sparaliżowany, podczas kampanii prezydenckiej do Białego Domu.

Za rolę w produkcji Johna Frankenheimera gwiazda otrzymała pierwszą ważną nagrodę w swojej karierze - Złotego Globa (kolejne dwa dostała za "Gię" oraz za "Przerwaną lekcję muzyki), a także była nominowana do Emmy.

"George Wallace" pokazał, że w Jolie drzemią olbrzymie pokłady możliwości i odpowiednio obsadzona potrafi wznieść się na wyżyny.

4. "Mr. & Mrs. Smith"

Film z wielu różnych powodów niezwykle ważny dla Jolie. Po pierwsze, pokazała w nim, że świetnie sprawdza się także w repertuarze komediowym, wzbogaconym o elementy kina akcji.

Po drugie, udowodniła, że superprodukcja z jej udziałem nie musi oznaczać finansowej lub artystycznej klęski (tak było m.in. z filmami "Lara Croft: Tomb Raider", "Sky Kapitan i świat jutra", "Aleksander"). Dzieło Douga Limana zarobił na świecie 478 milionów dolarów i do chwili obecnej jest największym sukcesem komercyjnym artystki.

Po trzecie, ten obraz pozwolił jej się odbudować po serii niewypałów, takich jak: "Grzeszna miłość", "Co za życie", "Bez granic" czy "Złodziej życia" (za role we wszystkich tych filmach była nominowana do Złotej Maliny).

Po czwarte wreszcie, na planie "Mr. & Mrs. Smith" gwiazda poznała Brada Pitta, swojego obecnego partnera, który zostawił dla niej ówczesną żonę - Jennifer Aniston, a z którym Jolie wychowuje obecnie szóstkę dzieci (troje własnych, troje adoptowanych).

Film Limana opowiada historię znudzonego sobą małżeństwa, które po latach życia w kłamstwie odkrywa, że oboje są płatnymi zabójcami. Jolie wciela się w nim w rolę Jane Smith, "kury domowej", która jednak lepiej niż z patelni korzysta z pistoletu.

Jako Jane Smith:


3. "Cena odwagi"

W stylizowanym na dokument filmie Michaela Winterbottoma, opowiadającym autentyczną historię porwania i zamordowania w Pakistanie reportera "The Wall Street Journal", Daniela Pearla, Jolie wcieliła się w rolę jego żony, Marianne, w oparciu o której wspomnienia, powstał scenariusz produkcji.

Co ciekawe na pomysł, by nakręcić "Cenę odwagi" wpadł Brad Pitt, zaraz po tym, gdy zobaczył w telewizji CNN wywiad z Marianne Pearl, podczas poszukiwań jej męża. Aktor był zresztą jednym z producentów obrazu Winterbottoma.

Jolie stworzyła w tym filmie jedną ze swoich najlepszych i najbardziej poruszających kreacji. Jest niezwykle wiarygodna jako żona, która rozpoczyna desperacki wyścig z czasem w poszukiwaniu wskazówek, mogących uwolnić jej ukochanego. W pełni oddaje postawę kobiety, która nie poddawała się i kontynuowała poszukiwania, nie przyjmując do wiadomości prawdopodobnej śmierci swojego męża.

Jako Marianne Pearl:


2. "Przerwana lekcja muzyki"

W filmie opowiadającym historię chorej umysłowo Susanny Kaysen, opartym zresztą na jej wspomnieniach, zawartych w powieści pod tym samym tytułem, Jolie wcieliła się w rolę psychopatycznie destrukcyjnej Lisy Rowe.

Niespodziewanie aktorka okazała się gwiazdą filmu Jamesa Mangolda, mimo że główną rolę grała w nim Winona Ryder, dla której miał to być powrót do sukcesów odnoszonych na dużym ekranie. Za rolę Lisy została nagrodzona Oscarem, trzecim w swojej karierze Złotym Globem, a także nagrodą Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Akcja "Przerwanej lekcji muzyki" rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych. Susanna po próbie samobójczej zostaje umieszczona przez swoich rodziców w szpitalu psychiatrycznym. Tam zaprzyjaźnia się z socjopatką Lisą, z którą wspólnie uciekają z ośrodka. W pewnym momencie dochodzi jednak do tragedii.

Po tym filmie znany krytyk, Roger Ebert, napisał o Jolie, że jest jednym z największych odkryć współczesnego kina, działem, które strzela wyjątkowo celnie. Trudno nie przyznać mu racji, bo aktorka jest fenomenalna w roli nieodpowiedzialnej, psychopatycznej i niemożliwej do powstrzymania Lisy, która potrafi całkowicie podporządkować sobie otoczenie,w tym główną bohaterkę.

Jako Lisa Rowe:


1. "Oszukana"

Jeden ze scenarzystów filmu - J. Michael Straczynski - po raz pierwszy usłyszał historię Christine Collins od anonimowej osoby z rady miasta Los Angeles. Natknęła się ona przypadkiem na akta sprawy "Wineville Chicken Coop Murders" (seria porwań i morderstw młodych chłopców) przeznaczone do zniszczenia. Mężczyzna przejął akta i rozpoczął rozległe badania, które zajęły mu rok, a na ich podstawie napisał scenariusz, który Clint Eastwood zgodził się przenieść na ekran tego samego dnia, w którym go przeczytał.

O główną rolę w filmie rywalizowały m.in. Hilary Swank i Reese Witherspoon. O wybraniu Angeliny Jolie przez Eastwooda zadecydowała podobno opinia Rona Howarda, który uznał, że jej uroda najlepiej oddaje klimat czasów, w jakich umiejscowiona jest akcja filmu (lata 20. XX wieku).

Aktorka wciela się w "Oszukanej" w kobietę, której syn zostaje porwany. Gdy zakrojone na szeroką skalę poszukiwania przynoszą efekt, okazuje się, że chłopak, który wrócił do domu, nie jest jej prawdziwym dzieckiem, a policja dopuściła się w tej sprawie oszustwa. Kobieta rozpoczyna sprawę sądową i stawia czoła skorumpowanym policjantom oraz włodarzom miasta Los Angeles, doprowadzając do usunięcia ze stanowiska m.in. burmistrza oraz szefa policji.

Rola w filmie Eastwooda to największe osiągnięcie w karierze aktorskiej Jolie. Mimo że nie została za nią nagrodzona Oscarem (otrzymała go wówczas Kate Wislet za występ w "Lektorze"), to wznosi się tu na wyżyny swoich umiejętności, znakomicie portretując matkę, która wszelkimi siłami walczy o odzyskanie swojego dziecka.

Jako Christine Collins:


W ciągu kilkunastu lat swojej kariery aktorskiej Angelina Jolie stworzyła wiele wybitnych kreacji. My stworzyliśmy listę jedynie dziesięciu - naszym zdaniem najlepszych i najważniejszych dla samej aktorki, dlatego nie zmieściły się na niej takie filmy, jak: "Salt", "Dobry agent", "Turysta" czy "Zmęczenie materiału".

Nie pojawiły się na niej także m.in. produkcje: "Lara Croft: Tomb Raider", "Aleksander", "Wanted - Ścigani" czy "Sky Kapitan i świat jutra", bo zarówno same role, jak i owe filmy są naszym zdaniem po prostu słabsze.

Najnowszy film z główną rolą Jolie, zrealizowana z wielkim rozmachem "Czarownica", został zainspirowany postacią znaną z disnejowskiej "Śpiącej królewny". Diabolina po raz pierwszy pojawiła się na srebrnym ekranie w 1959 roku i do dziś jest najsłynniejszym czarnym charakterem Disneya.

Grana przez Angeline tytułowa bohaterka była niegdyś piękną i dobrą dziewczyną. Jej radosną młodość przerwała wojna, podczas której bohaterka z oddaniem broniła swojej ojczyzny. Jednak zdrada, której doświadczyła, zmieniła jej czyste serce w kamień... Żądna zemsty rzuca klątwę na Aurorę - nowo narodzoną córkę następcy tronu wrogiego królestwa. Gdy dziewczynka dorasta, Czarownica zdaje sobie sprawę, że Aurora jest kluczem do pokoju w skłóconym królestwie.

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: twarzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje