Reklama

Rozmowy twardych facetów

- Nie mam pojęcia, co decyduje o tym, że facet jest twardzielem - mówi Tommy Lee Jones. - Nie wydaje mi się, aby faceci byli twardzi z natury. Przykładowo - jaki facet byłby na tyle twardy, żeby znieść poród? Nie... nie wiem, co oznacza ten przymiotnik.

Widzowie najwyraźniej jednak wiedzą i, co więcej, uważają, że właśnie Jones pasuje do tej definicji. Uwierzyli mu, kiedy oglądali go w rolach despotycznego męża Loretty Lynn w "Córce górnika" (1980), szorstkiego szeryfa z Teksasu w "Na południe od Bravos" (1989) i nieprzejednanego oficera policji federalnej w "Ściganym" (1993), która to kreacja przyniosła mu Nagrodę Akademii dla najlepszego aktora drugoplanowego. Był dla nich również przekonujący jako legendarny - i legendarnie grubiański - gwiazdor baseballu Ty Cobb ("Cobb", 1994) i jako bezkompromisowy stróż prawa w "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007). Przejmującą kreację aktora widzowie pamiętają też z filmu "W dolinie Elah".

Twardziel? Być może...

Reklama

Mój rozmówca automatycznie dyskredytuje te pytania, które nie są po jego myśli, i często odpowiada jednym słowem - nawet na te, które uważa za dopuszczalne. Kiedy jednak usłyszy takie pytanie, które go zainteresuje, mówi bez końca.

Tak, jak w przypadku wspomnianego pytania o bycie twardzielem.

- Być może jest to cecha charakterystyczna dla ludzi z Teksasu - mówi aktor, sam będący Teksańczykiem z urodzenia. - Grałem kiedyś w futbol [najpierw w szkole średniej w Dallas, a potem na Uniwersytecie Harvarda - przyp. tłum.], ale za to dawałem kierować sobą małej dziewczynce, odkąd ta dziewczynka - czyli moja córka - skończyła sześć lat. Jaki to twardziel?

Jones pozwala sobie nawet na uśmiech, mówiąc o swoich dzieciach - 19-letniej Victorii i 28-letnim Austinie. - Moja córka jest studentką pierwszego roku aktorstwa w nowojorskim Purchase College - opowiada. - Świetnie sobie radzi. Chciałbym zawsze widzieć ją zdrową i szczęśliwą. Mój syn mieszka w Austin, pracuje w branży muzycznej i odnosi sukcesy. Jestem dumny z moich dzieci; bardzo dumny.

Zobacz zwiastun filmu "W dolinie Elah":

Dumą napawa go również telewizyjny film "The Sunset Limited", wyprodukowany przez telewizję HBO. Jones jest reżyserem, producentem wykonawczym i "połową" gwiazdorskiego duetu, który stanowi całą obsadę tej ekranizacji sztuki Cormaca McCarthy'ego, zaadaptowanej na potrzeby ekranu przez samego autora.

Faceci siedzą i rozmawiają

Partnerem Jonesa w "The Sunset Limited" jest Samuel L. Jackson. Grany przez niego bohater - Mr. Black - to były więzień i głęboko religijny człowiek, który udaremnia samobójczą próbę Mr. White'a. White (Tommy Lee Jones), nauczyciel akademicki, szuka śmierci pod kołami pociągu metra o nazwie The Sunset Limited. Black zabiera White'a do swojego mieszkania w Harlemie, gdzie obaj mężczyźni podejmą próbę przekonania się nawzajem co do słuszności swoich poglądów na życie.

- W tym wszystkim chodzi o to, aby odnieść się do największych pytań stawianych na przestrzeni dziejów ludzkości - pytań o życie i śmierć; o przyszłość rodzaju ludzkiego - i przekonać się, czy możemy się przy tym dobrze bawić. Humor odgrywa tu rolę zasadniczą - wyjaśnia Jones.

- Mamy do czynienia z dwoma facetami, którzy siedzą w pokoju i rozmawiają, w związku z czym ważna staje się dynamika obrazu. Nie dano mi zbyt wiele czasu, musiałem więc bardzo dobrze się zorganizować. Każdą decyzję podejmowaliśmy w oparciu o założenie, że będziemy kręcić od jedenastu do czternastu stron scenariusza dziennie. Tymczasem w przypadku większości filmów sukcesem jest, jeśli dziennie ekipie udaje się realizować półtorej strony.

Aktorstwo to za mało?

Swój pierwszy film, "Zacnych kowbojów" (1995), Jones wyreżyserował po 25 latach uprawiania aktorskiego fachu. Po raz drugi stanął za kamerą dopiero po upływie kolejnych dziesięciu lat, by nakręcić "Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady" (2005), dzieło z uznaniem przyjęte przez krytykę. Mimo tych skromnych doświadczeń zapewnia jednak, że to właśnie zawód reżysera jest najbliższy jego sercu. - Po raz pierwszy zapragnąłem być reżyserem jeszcze jako mały chłopiec - mówi.

Łatwo zauważyć, że pomiędzy jego drugim i trzecim przedsięwzięciem tego rodzaju upłynęło zaledwie sześć lat. Co więcej, aktor zdradza, że w planach ma kolejne cztery reżyserskie projekty, których realizacja jest tylko kwestią... pieniędzy.

- Niełatwo jest znaleźć pracę jako reżyser - mówi Jones. - To zawód, który daje ci największą władzę, a to przecież jest bardzo ważne.

Nietrudno pojąć, dlaczego - mimo prestiżu, jakim Cormac McCarthy cieszy się jako pisarz, i mimo sukcesu "To nie jest kraj dla starych ludzi", oscarowego filmu zrealizowanego przez braci Coen na podstawie jego powieści - wielu w Hollywood uważało, że "The Sunset Limited" nie da się przełożyć na język kina. W końcu, jak mówi Jones, to historia "dwóch facetów, którzy siedzą w pokoju i rozmawiają".

Zobacz zwiastun filmu "The Sunset Limited":

Jednak on sam nigdy nie postrzegał tej sztuki w taki sposób. A z jej autorem przyjaźni się od wielu lat.

- Cormac jest prawdopodobnie najznakomitszym stylistą wśród żyjących prozaików tworzących w języku angielskim - mówi. - Przekonanie, że sztuka "The Sunset Limited" może i powinna zostać sfilmowana, towarzyszyło mi przez długi czas.

Wygląda na to, że los był przychylny tym zamysłom.

- Pewnego razu pojechaliśmy z żoną w okolice Santa Fe, gdzie mamy dom - opowiada aktor. - Któregoś dnia wybraliśmy się do lokalu "Sante Cafe", usiedliśmy w ogródku i zamówiliśmy lunch. Opowiadałem żonie o "The Sunset Limited" i przypomniałem jej, jak rok wcześniej przypadkiem spotkaliśmy Cormaca na ulicy, nieopodal hotelu La Fonda. "Byłoby wspaniale, gdybyśmy znów tak na siebie wpadli", powiedziałem.

- Wtedy moja żona spojrzała ponad moim ramieniem i powiedziała: "Witaj, Cormac!"... to był on. Stał obok naszego stolika. Zaproponowałem mu, żeby się do nas dosiadł...

McCarthy skorzystał z zaproszenia, i wkrótce rozmowa o przeniesieniu jego sztuki na ekran przybrała konkretny obrót.

- Powiedziałem mu: "Twoi agenci są niezwykle dumni z faktu posiadania praw autorskich do twoich dzieł, oczywiście ze względu na sukces "To nie jest kraj dla starych ludzi"". Cormac na to: "Zadzwoń do nich jeszcze raz i zapytaj, o co im chodzi. Jeśli będą stwarzać ci jakieś trudności, ja do nich zadzwonię".

Wsparcie McCarthy'ego okazało się milowym krokiem na drodze do realizacji filmu - tak samo zresztą, jak pozyskanie Samuela L. Jacksona do roli Blacka i decyzja samego Jonesa, by wcielić się w postać White'a.

- Wielu aktorów mogłoby zagrać rolę, która przypadła mi w udziale - mówi Jones - ale wtedy nie byłbym w pełni zadowolony z efektu. Poza tym musiałbym im zapłacić...

The New York Times

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nie | Tommy Lee Jones | twardy | facet | faceci | film | Samuel L. Jackson | HBO

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje