Reklama

Reklama

Róża triumfuje we Włoszech

Film "Róża" Wojciecha Smarzowskiego wygrał festiwal w mieście Viareggio w Toskanii na północy Włoch. Polski dramat został jednogłośnie uznany przez jury festiwalu Europacinema za najlepszy z 12 europejskich filmów.

W uzasadnieniu werdyktu, zacytowanym w piątek przez agencję Ansa, podkreślono, że jest to "film pod każdym względem doskonały, technicznie kompletny, który analizuje moment historyczny po wojnie na terenie spornym i umęczonym, jakim są Mazury, z innego punktu widzenia niż tradycyjna kinematografia".

Jury zwróciło ponadto uwagę na połączenie "surowego i romantycznego klimatu" oraz na to, że "Róża" przedstawia sytuację, jaka zawsze ma miejsce tam, gdzie są konflikty zbrojne prezentując dramat ludności.

Z opinią i werdyktem jury festiwalu zgodziła się także jego publiczność, która również zagłosowała w zdecydowanej większości za filmem Smarzowskiego jako najlepszym na tej imprezie.

Reklama

W obsypanym w Polsce najważniejszymi nagrodami filmie, którego akcja rozgrywa się latem 1945 roku na Mazurach, występują w rolach głównych Agata Kulesza i Marcin Dorociński.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wojtek Smarzowski | Róża | Róża

Reklama

Reklama

Reklama