Reklama

"RoboCop": Twórca "Elitarnych" mierzy się z przyszłością

Słynny "RoboCop" (1987), futurystyczny thriller w reżyserii Paula Verhoevena, o pół-robocie, pół-człowieku w służbie policji, powraca w nowej wersji! Reżyserię filmu powierzono Brazylijczykowi José Padilhi, opromienionemu wielkim sukcesem dwóch części filmu "Elitarni" (2007, 2010).

Padilha, z wykształcenia fizyk, jako filmowiec zwrócił na siebie uwagę, gdy zdobył nagrodę Emmy za dokument "Autobus 174" (2002). Naukowe dylematy nadal są mu jednak bliskie.

- Pewien słynny fizyk powiedział kiedyś: nauka to jest klucz do dwojga drzwi - jedne otwierają się na drogę do raju, drugie na tę do piekła - mówił. - Wniosek: trzeba mieć oczy szeroko otwarte na to, jak się wykorzystuje naukowe odkrycia. "RoboCop" stawia trudne pytania związane z rozwojem technologii. Postać Alexa Murphy'ego uosabia te kwestie. Co się stanie, gdy uwięzimy człowieka wewnątrz maszyny?

Reklama

Padilha przyznał, że do tej pory jego filmy były bardzo silnie inspirowane przez rzeczywistość. - "RoboCop" jest oczywiście inny, ale technologie, które opisywał oryginalny film, zapukały do naszych drzwi - zauważał. - Jakby rzeczywistość dogoniła fikcję. Jestem przekonany, że chociażby na forum ONZ czeka nas debata na temat wykorzystania robotów w prowadzeniu wojen. Nie unikniemy też dyskusji nad tym, kto ma podejmować decyzje o życiu i śmierci w warunkach policyjnej służby. W naszym filmie Alex nie jest martwy, zachowuje świadomość. To nie przypadek, to jest nasz głos w tej dyskusji.

W 2028 roku międzynarodowa korporacja OmniCorp jest wiodącym producentem w branży robotyki. Wytwarzane przez nią drony od lat wspierają zagraniczne siły militarne, przynosząc wytwórcom milionowe zyski. Teraz nadarza się okazja, by wypróbować kontrowersyjne technologie na rodzimym rynku. Alex Murphy (Joel Kinnaman), kochający mąż, wzorowy ojciec i doskonały policjant, daje z siebie wszystko, aby powstrzymać falę przestępstw w Detroit. Gdy zostaje ciężko ranny, OmniCorp dostrzega szansę, by urzeczywistnić plany stworzenia hybrydy maszyny i człowieka - policyjnego cyborga. Korporacja planuje wprowadzić RoboCopów w każdym mieście. Potentaci nie wiedzą jednak, że w maszynie bezgranicznie oddanej służbie sprawiedliwości może wciąż kryć się prawdziwy człowiek.

"RoboCop" w kinach od 7 lutego!


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: José Padilha | RoboCop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy