Reklama

"Reżyser rysuje", czyli rysunki Wajdy

Andrzej Wajda stworzył w swoim życiu wiele obrazów, jak się niedawno okazało - nie tylko filmowych. Wybitny reżyser przez całe życie rysował. W poniedziałek, 24 października, odbędzie się w Sopocie wernisaż wystawy "Reżyser rysuje", trzeciej polskiej prezentacji prac Wajdy.

Wyjątkową wystawę reprodukcji rysunków słynnego polskiego reżysera uhonorowanego Oscarem będzie można obejrzeć od 24 do 30 października w Towarzystwie Przyjaciół Sopotu. Będzie to już trzecia wystawa w Polsce, po Warszawie i Krakowie. W przyszłym roku kolekcja tych niezwykłych prac rusza na tournee po galeriach we Włoszech, Rosji i Japonii.

Reklama

- Mało kto wie, że Andrzej Wajda rysował na przestrzeni całego swojego życia, oraz że studiował na krakowskiej ASP. Biorąc pod uwagę szlachetność, z jaką kojarzy się nazwisko reżysera oraz jego światową sławę, jesteśmy dumni, że włączyliśmy jego prace do kolekcji naszej spółki - powiedział Jakub Kokoszka, wiceprezes Abbey House S.A., domu aukcyjnego, który organizuje wystawę prac reżysera.

Oryginały prac Wajdy znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie, m.in. w muzeum w Tokio. Jedną kolekcję reprodukcji tych rysunków Dom Aukcyjny Abbey House przekazał do zbiorów muzeum Manggha w Krakowie. Wśród prac są piękne pejzaże z Japonii, ale także wiele portretów np. Dalajlamy czy Gerarda Depardieu.

W maju odbyła się premiera albumu "Rysunki z całego życia", w którym zostały przedstawione wybrane prace reżysera. Ten pięknie wydany album w pewnym sensie stanowi osobisty dziennik Wajdy, pokazując jego artystyczną wrażliwość na otaczający świat i ludzi.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Wajda | rysunek | Życie | Andrzej | rysunki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje