Retrospektywa Jacques'a Rivette’a na 17. T-Mobile Nowe Horyzonty
17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu. Poznaliśmy już pierwsze punkty przyszłorocznego programu.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie retrospektywa filmów zmarłego w styczniu 2016 roku Jacques’a Rivette’a - mistrza francuskiej nowej fali, realisty i wizjonera, autora dzieł kultowych, często jednocześnie radykalnych i spektakularnych. Przez wiele lat był jednym z głównych krytyków filmowych "Cahiers du Cinéma" (także redaktorem naczelnym). Jest uznawany za autora pierwszego filmu nowofalowego (krótki "Le Coup du berger" z 1956 roku).
W programie przeglądu znajdzie się kilkanaście, w większości niepokazywanych w Polsce, dzieł mistrza, w tym monumentalny eksperyment - trwający prawie trzynaście godzin legendarny "Out 1" (1971); nagrodzona w Locarno cudowna surrealistyczna fantazja "Celina i Julia odpływają" (1974); ponad czterogodzinny, niezwykły melodramat "Miłość szalona" (1969); "Sekretna obrona" (1998) z Jerzym Radziwiłowiczem; czy nagrodzona przez canneńskie jury słynna "Piękna złośnica" (1991) z niezapomnianym duetem Michel Piccoli i Emmanuelle Bèart.
Retrospektywę uzupełnią między innymi dokument o twórcy autorstwa Serge’a Daney i tegorocznego gościa festiwalu Claire Denis ("Jacques Rivette, le veilleur", 1990) czy niedawno odrestaurowane filmy krótkometrażowe Rivette’a z lat 40. i 50.
Drugim bohaterem retrospektywy będzie Fred Kelemen - intrygujący niemiecki reżyser i operator, wieloletni współpracownik Béli Tarra. Kelemen to mistrz długich ujęć, operowania światłem i cieniem, metaforyki kadru i dyskretnej emocjonalności przekazu. Jego filmy w większości były realizowane na taśmie filmowej. W programie przeglądu zostaną pokazane wszystkie jego próby reżyserskie, w tym niezwykły, nagrodzony na festiwalu w Locarno "Mróz" z 1997 roku, doceniony w Toronto "Zmierzch" z 1999 roku, jak też najnowszy "Sarajewa pieśni o nieszczęściu" (2016). Sekcję uzupełnią najciekawsze dokonania operatorskie Kelemena, w tym wszystkie filmy Tarra, przy których odpowiadał za stronę wizualną. Twórca będzie gościem festiwalu.
Podczas 17. edycji festiwalu odbędzie się także przegląd nowego kina izraelskiego. W programie znajdzie się kilkanaście filmów z lat 2014-2017 - filmów fabularnych i dokumentalnych, jak również dzieł z pogranicza kina i sztuk wizualnych. To obecnie jedna z najciekawszych kinematografii - żywa, dynamicznie się rozwijająca, zaskakująca świeżością rozwiązań fabularnych oraz gorąco zaangażowana i nieustająco konfrontująca się z otaczającym światem. Izraelskie kino jak i społeczeństwo, z którego wyrasta, jest niezwykle różnorodne i w procesie poszukiwania nowych tożsamości. Od niedawna mówi się o "nowej izraelskiej fali", szturmem zdobywającej światowe festiwale. Na przyszłorocznej edycji przyjrzymy się, na czym polega jej siła. Wśród już potwierdzonych tytułów jest mocno dyskutowany film z programu tegorocznego festiwalu w Locarno "People That Are Not Me" młodej reżyserki z Tel Avivu Hadas Ben Aroya.