REGIOFUN: Nowocześnie o produkcji filmowej
II Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to nie tylko kilkanaście świetnych tytułów filmowych. Między 19 a 23 października przyjadą do Katowic producenci i reżyserzy z całego świata. Ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, ale połączeni pasją robienia filmów.
W jury konkursu pełnometrażowego zasiądzie Ingrid Lill Hogtun, jedna z nadziei kina europejskiego, norweska koproducentka "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego.
Nagrodzony na festiwalu w Wenecji i Gdyni, zbierający doskonałe recenzje film jest świetnym przykładem międzynarodowej współpracy, w której zebrane przez kilku koproducentów fundusze fantastycznie przełożyły się na efekt artystyczny. Nie mniej interesujące może okazać się spotkanie z Paulem Moodym, człowiekiem, który blisko współpracował ze Stevenem Spielbergiem przy "Liście Schindlera" i poszukiwał dla niego lokacji.
W jury konkursu pełnometrażowego zasiądzie także Marcin Koszałka, operator i wybitny dokumentalista oraz Chiara Coppola - dyrektor artystyczna festiwalu funduszy regionalnych we włoskim Otranto. W jury konkursu filmów krótkich zasiądzie Jerzy Kapuściński, producent m.in. "Rewersu", dyrektor Studia Filmowego "Kadr", od tego roku dyrektor Programu II TVP. Razem z nim "szortom" będą przyglądali się reżyserka Magdalena Łazarkiewicz oraz Christian Szafraniak, reprezentujący jeden z najprężniej działających w Europie funduszy filmowych - francuski CRRAV.
Część branżowa katowickiego festiwalu już w ubiegłym roku zebrała doskonałe opinie, ale druga edycja zapowiada się jeszcze ciekawiej.
Tematem, wokół którego zorganizowane są wszystkie spotkania, jest "city placement", czyli możliwość zareklamowania miasta poprzez pokazanie go w filmie.
O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. współpracownicy Woody'ego Allena z Barcelona-Catalonya Film Commission, Patrick Sobieski, który pracował nad trylogią "Millennium" (na podstawie bestsellera Stiega Larssona), producent Marcin Wierzchosławski, dzięki któremu w "Krecie" wystąpiło Bielsko. Udział w spotkaniach branżowych potwierdzili producenci i przedstawiciele regionów z Polski i z Europy. Ale na spotkanie z ludźmi kina, reżyserami i producentami, mogą liczyć też zwykli widzowie.
Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jeden z trzech festiwali w Europie promujących i pokazujących filmy powstające w ramach - narodowych lub międzynarodowych - koprodukcji.
- Z jednej strony chcemy pokazywać świetne kino, które nie miałoby szans powstać bez nowoczesnego myślenia o produkcji filmowej, bez wsparcia kilku podmiotów, bez pomocy regionów, w których były kręcone. Z drugiej - chcemy stworzyć miejsce spotkania profesjonalistów (producentów, kierowników produkcji, studentów i ludzi zawodowo związanych z kinem) z przedstawicielami regionalnych funduszy. Platformę dyskusji i wymiany doświadczeń - mówi dyrektor artystyczny festiwalu. Anita Skwara.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!