Starają się prowadzić w miarę normalne życie, chociaż wcale nie jest to łatwe. Wszędzie, gdzie się pojawiają, natychmiast budzą sensację. Nie narzekają jednak, bo dobrze wiedzą, jak chronić swoją prywatność.
To córka! Taka wiadomość o narodzinach pierwszego wspólnego dziecka Rachel Weisz (48 l.) i Daniela Craiga (50 l.) pojawiła się w mediach na całym świecie. Dziewczynka przyszła na świat w Nowym Jorku na początku września tego roku. Mając takich niezwykłych rodziców, czeka ją ciekawe życie.
Znali się od dawna. Ona urodziła się i wychowała w Londynie. On dzieciństwo spędził w niewielkim miasteczku West Kirby niedaleko Liverpoolu. Przyszły odtwórca roli Jamesa Bonda w wieku 16 lat wyruszył do Londynu, gdzie chciał zrealizować swoje marzenie o aktorstwie.
Nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach Daniel Craig poznał Rachel Weisz - oboje milczą na ten temat. Prawdopodobnie miało to miejsce jeszcze w latach 80. w Londynie. Lubili się, ale żadne z nich nie przypuszczało, że kiedyś stworzą szczęśliwą rodzinę. Ot, para przyjaciół. Przez kolejne lata byli zajęci swoimi karierami.
Wiele twarzy Rachel Weisz 18
zobacz zdjęcia
Wiele twarzy Rachel Weisz
Jedna z najważniejszych współczesnych aktorek Hollywood - Rachel Weisz - kończy w poniedziałek, 7 lutego, 40 lat! Od ponad dekady występuje zarówno w ambitnych artystycznych przedsięwzięciach (np. "Źródło" Darrena Aronosky'ego), jak i typowo komercyjnych produkcjach (seria "Mumia"). W dotychczasowej karierze najważnieszą rolą okazała się dla niej drugoplanowa kreacja w "Wiernym ogrodniku" (2005), która przyniosła jej zarówno Złoty Glob, jak i Oscara.
1 / 18
U boku Ralpha Fiennesa w "Wiernym ogrodniku" (2005)...
Źródło: materiały prasowe
2 / 18
... rola w którym przyniosła jej jedynego Oscara - fot. Vince Bucci
Źródło: Getty Images/Flash Press Media
3 / 18
"Kochankowie sztormowego morza" (1997)
Źródło: materiały prasowe
4 / 18
"Pragnę cię" (1997)
Źródło: materiały prasowe
5 / 18
"Mumia" (1999)
Źródło: materiały prasowe
6 / 18
"Piękne istoty" (2000)
Źródło: materiały prasowe
7 / 18
Rola w wojennym dramacie "Wróg u bram" (2001) przyniosła aktorce nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej
Źródło: materiały prasowe
8 / 18
"Był sobie chłopiec" (2002)
Źródło: materiały prasowe
9 / 18
"Przekręt doskonały" (2003)
Źródło: materiały prasowe
10 / 18
"Constantine" (2005)
Źródło: materiały prasowe
11 / 18
"Źródło" (2006)
Źródło: materiały prasowe
12 / 18
Rachel Weisz z narzeczonym - Darrenem Aronofskym na festiwalu w Wenecji. Para rozstała się w 2010 roku po 9-letnim związku - fot. Elisabetta Villa
Źródło: Getty Images/Flash Press Media
13 / 18
"Jagodowa miłość" (2007)
Źródło: materiały prasowe
14 / 18
"Niesamowici bracia Bloom" (2008)
Źródło: materiały prasowe
15 / 18
"Na pewno, być może" (2008)
Źródło: materiały prasowe
16 / 18
Za rolę w epickiej "Agorze" (2009) Weisz otrzymała nominację do nagrody Goya
Źródło: materiały prasowe
17 / 18
"Nostalgia anioła" (2009)
Źródło: materiały prasowe
18 / 18
"Whistleblower" (2010)
Źródło: materiały prasowe
W 1996 roku w wieku 26 lat Rachel zagrała w "Ukrytych pragnieniach" w reżyserii wielkiego Bernardo Bertolucciego. To otworzyło jej drogę do Hollywood. Z kolei Daniel w 2001 roku wystąpił w kasowym przeboju "Lara Croft: Tomb Raider" u boku Angeliny Jolie, a cztery lata później został wybrany jako kolejny James Bond. Premiera "Casino Royale" miała miejsce w 2006 roku i w tym samym roku Rachel otrzymała Oscara za rolę w filmie "Wierny ogrodnik". Każde z nich miało powody do dumy! Przecież odnieśli światowy sukces. Ale praca to nie wszystko.
Aktorka nigdy nie była zbyt kochliwa. Niezależna i inteligentna, stawiała wysokie wymagania kandydatom na życiowych partnerów. Jej serce skradł amerykański reżyser Darren Aronofsky, z którym zamieszkała w Nowym Jorku. W maju 2006 roku na świat przyszedł ich syn Henry. Natomiast Daniel, czarujący brzydal o przenikliwym spojrzeniu, zawsze miał słabość do płci pięknej. I nigdy nie narzekał na brak powodzenia. Pierwsze jego małżeństwo trwało zaledwie dwa lata. Z tego związku aktor ma 26-letnią córkę Ellę.
Potem łączono go z wieloma kobietami. Z żadną z nich jednak nie stanął na ślubnym kobiercu. Nawet o tym nie pomyślał. Aż do roku 2010, kiedy na planie filmu "Dom snów" w Kanadzie spotkał się z Rachel Weisz. Zagrali małżeństwo, które wprowadza się do nawiedzonego domu.
Daniel Craig: Nie tylko Bond 10
zobacz zdjęcia
Daniel Craig: Nie tylko Bond
1 / 10
Mimo że zalicza się dziś do niekwestionowanej czołówki hollywoodzkich gwiazdorów, swą renomę Daniel Craig zawdzięcza nie tylko roli Jamesa Bonda. Zanim w 2006 roku po raz pierwszy przywdział garnitur agenta 007, miał już na koncie kilka wspaniałych kreacji. Z okazji 50. urodzin aktora przypominamy najważniejsze z nich.
Źródło: East News
Autor: WB/REGENCY ENTERPRISES V.O.F./CANAL +
2 / 10
Przyszły agent 007 zaczynał karierę aktorską od występów na deskach teatralnych: w 1993 roku wcielił się w postać Jaya w kontrowersyjnych "Aniołach z Ameryki" na scenie Royal National Theatre. Przygodę z teatrem kontynuuje po dziś dzień: w 2002 roku był nominowany do nagrody London Evening Standard za kreację w sztuce "A Number", prezentowaną na deskach Royal Court Theatre Downstairs. W 2009 roku zaskoczył wszystkich przyjmując broadwayowską propozycję występu w sztuce "A Steady Rain", w której jego partnerem miał być Hugh Jackman. Spektakl okazał się być strzałem w dziesiątkę, ugruntowując coraz silniejszą pozycję Craiga jako wszechstronnego artysty.
Źródło: Getty Images
Autor: Jemal Countess
3 / 10
Aktor pierwsze triumfy święcił jednak na telewizyjnym ekranie. Na początku lat 90. wystąpił bowiem w szeregu telewizyjnych produkcji, m.in. w serialu "Zorro", mini-serii "Our Friends in the North", czy jednym z odcinków "Opowieści z krypty".
Źródło: East News
Autor: Mary Evans Picture Library
4 / 10
Przełomem w jego aktorskiej karierze okazała się jednak rola w filmowej biografii słynnego brytyjskiego artysty Francisa Bacona. Pierwszoplanową gwiazdą "Love is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona" w reżyserii niezależnego twórcy Johna Mayburry'ego był wielki Derek Jacobi, jednak kreacja Craiga, który wcielił się w postać kochanka malarza - George'a Dyera - nie pozostała niezauważona. Na uwagę zwracała zwłaszcza fizyczność roli Craiga, który przełamując obyczajowe tabu, obnosił się na ekranie bez ubrania.
"Mówią, że to, co robiłem w 'Love is the Devil' musiało być niezwykle trudne... W rzeczywistości jest inaczej, to jedna z najłatwiejszych aktorskich rzeczy, jaką miałem przyjemność zagrać, ponieważ od początku wszystko było dla mnie jasne i sensowne. Kiedy nie wiesz, w co się pakujesz, kiedy grasz rzeczy, co do których nie jesteś pewien, wtedy zaczynają się kłopoty" - odpowiadał przekornie Craig, który za kreację George'a Dyera został wyróżniony prestiżową nagrodą na festiwalu w Edynburgu.
Źródło: East News
Autor: united archives
5 / 10
Kolejną ważną rolą w filmografii Daniela Craiga był występ w obyczajowym dramacie "Głosy" (2000), w którym wcielił się w postać pogodnego schizofrenika, próbującego ułożyć sobie życie po wyjściu ze szpitala. Reżyser filmu, uznany telewizyjny realizator Simon Cellan-Jones, pamiętał Craiga jeszcze z czasów współpracy przy serialu "Our Friends in the North"; postanowił więc zaproponować staremu znajomemu trudną, pierwszoplanową rolę.
Film, który zadebiutował w prestiżowej sekcji "Director's Fortnight" na festiwalu w Cannes, został okrzyknięty jednym z najlepszych brytyjskich obrazów 2000 roku; pech polegał na tym, że sukces "Głosów" zagłuszony został przez inny niespodziewany hit brytyjskich ekranów - "Billy'ego Elliotta". Krytycy docenili jednak "tętniącą życiem ekspresywność" kreacji Daniela Craiga, który dzięki występowi w "Głosach" znalazł się w prestiżowym gronie Shooting Stars - obiecujących europejskich talentów aktorskich.
Źródło: East News
Autor: Mary Evans Picture Library
6 / 10
Na oferty z Hollywood Craig nie musiał czekać zbyt długo. Już rok po występie w "Głosach" aktor dostał propozycję niewielkiej roli w ekranizacji komputerowej gry o przygodach Lary Croft. Gwiazdą "Tom Raidera" była Angelina Jolie, Craig udowodnił jednak, że potrafi odnaleźć się również w wysokobudżetowym kinie akcji.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
7 / 10
Rok później dostał już poważniejszą propozycję z USA - w "Drodze do zatracenia" opromienionego triumfem "American Beauty" Sama Mednesa wcielił się w postać syna potężnego gangstera, granego przez Paula Newmana.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
8 / 10
Kolejne pierwszoplanowe role dostawał jednak w nadal w Europie. Występem w filmie Rogera Michella "Matka" (2003) potwierdził Craig nieprzeciętne dramatyczne umiejętności. Wcielił się tam w postać dojrzałego, żonatego mężczyzny, który nawiązuje romans z o wiele starszą od siebie kobietą. Kreacja Craiga była na tyle wyrazista, że aktor otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Z Rogerem Michellem Craig spotkał się także na planie swojego kolejnego filmu "Przetrzymać tę miłość" (2004), będącym ekranizacją powieści Iana McEwana. Zagrał w nim mężczyznę, którego nachodzi tragiczne wydarzenie z niedalekiej przeszłości, kiedy był świadkiem śmierci pewnego człowieka. Inny świadek tamtego incydentu, grany przez Rhysa Ifansa, twierdzi zaś, że obydwu łączy głębsze uczucie.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
9 / 10
Prawdziwym popisem Craiga był jednak występ w zrealizowanym w tym samym roku filmie "Przekładaniec", który początkowo planowany był jako domknięcie gangsterskiej trylogii Guya Ritchiego ("Porachunki", "Przekręt"). Kreacja bezimiennego handlarza kokainy przyniosła Craigowi nie tylko kolejną nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, ale stanowiła przede wszystkim świetną kartę przetargową w walce o rolę Jamesa Bonda.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
10 / 10
Zanim jednak Craig zaprezentowany został jako następca Pierce'a Brosnana, wystąpił jeszcze w dwóch ważnych dla siebie filmach. Jednym z nich był głośny obraz Stevena Spielberga "Monachium" (2005), opowiadający historię izraelskiej specgrupy, która otrzymała zadanie zabicia członków palestyńskiej terrorystycznej organizacji Czarny Wrzesień.
O wiele większym wyzwaniem była jednak rola w filmie "Bez skrupułów" (2006), opowiadającym o relacji łączącej amerykańskiego pisarza Trumana Capote'a (Tobey Jones) z Perrym Smithem - jednym z bohaterów jego głośnej "dokumentalnej powieści" "Z zimną krwią". Kreacja Craiga jako oczekującego na wyrok śmierci zabójcy pozostaje jedną z najlepszych w jego karierze. I najmniej docenianych.
Źródło: East News
Autor: Everett Collection
Ekipa natychmiast zauważyła chemię, jaka pojawiła się między nimi. Szybko przedostało się to do prasy. Wkrótce Weisz rozstała się z Aronofskym, co jedynie potwierdziło plotki o romansie z Craigiem. W czerwcu następnego roku poślubiła "Bonda". To była wyjątkowo skromna uroczystość. Wzięło w niej udział czworo gości, z czego dwoje to były ich dzieci z poprzednich związków.
Zakochali się w sobie, kiedy byli już dojrzałymi ludźmi. Wiedzą, kim są i czego pragną. To daje im siłę. Oboje uważają Hollywood za toksyczne miejsce. Mieszkają w Nowym Jorku albo w pobliskim domu na wsi. Mają też mieszkanie w Londynie. Chronią swoją prywatność. Dziennikarzom rzadko udaje się namówić ich na rozmowę o codziennym życiu. Dobrze wiedzą, gdzie postawić granicę.
Twierdzą, że są bardzo do siebie podobni. Lubią spędzać czas w swoim towarzystwie. Nigdy się nie nudzą. Dużo rozmawiają, słuchają muzyki, czytają i gotują. Podobno lepszym kucharzem jest Daniel, który lubi w kuchni eksperymentować. W domowych pieleszach trudno rozpoznać w nim słynnego agenta Jej Królewskiej Mości.
Rachel Weisz: Żona Bonda 14
zobacz zdjęcia
Rachel Weisz: Żona Bonda
1 / 14
Rachel Weisz w odróżnieniu od wielu swoich koleżanek po fachu nie marzyła w dzieciństwie o zostaniu aktorką. Dopiero podczas studiów (anglistyka) na Uniwersytecie Cambridge zaczęła pojawiać się w przedstawieniach. Pasja zawładnęła jej życiem do tego stopnia, że Weisz postanowiła poświęcić jej wszystko inne. Na ekranie zadebiutowała w miniserialu telewizyjnym "Czerwone i czarne", a karierę filmową rozpoczęła w 1996 roku od niewielkiej, ale dosyć wyrazistej (ciężko zapomnieć taki widok) kreacji w obrazie Bernardo Bertolucciego "Ukryte pragnienia".
2 / 14
W tym samym roku Weisz wystąpiła jeszcze w thrillerze "Reakcja łańcuchowa" u boku Keanu Reevesa i Morgana Freemana. Następnie mogliśmy ją oglądać w takich produkcjach, jak: "Piętno", "Na całość", "Pragnę cię" oraz w najgłośniejszych z tego grona - "Kochankach sztormowego morza". Nic nie zapowiadało, że zaledwie trzy lata po filmowym debiucie aktorka zyska międzynarodową sławę i gwiazdorski status. Tak się jednak stało, a wszystko za sprawą kreacji w przygodowym fantasy "Mumia" (1999). Obraz stał się hitem, zarobił w kinach setki milionów dolarów, a w 2001 roku powstał jego sequel.
Źródło: materiały prasowe
3 / 14
W międzyczasie aktorka zdążyła jeszcze zagrać Rosjankę w opowiadającym o pojedynku dwóch snajperów w trakcie trwania drugiej wojny światowej "Wrogu u bram" Jeana-Jacquesa Annauda.
4 / 14
Weisz w początkach kariery próbowała sił w różnych filmowych gatunkach. Po roli w dramacie, obrazie przygodowym i wojennym przyszedł więc czas na komedię. Aktorka wystąpiła u boku Hugh Granta w adaptacji powieści Nicka Hornbyego "Był sobie chłopiec", opowiadajacej o playboyu, który odkrywa, że najlepszym miejscem na poznanie pięknej kobiety jest koło samotnych matek.
5 / 14
Następnie mogliśmy oglądać gwiazdę w dramacie sądowym "Ława przysięgłych" (2003), a także w kryminale "Przekręt doskonały" i czarnej komedii "Kształt rzeczy". W pierwszym z filmów partnerował jej m.in. Dustin Hoffman.
6 / 14
Weisz była znana i nie narzekała na brak propozycji aktorskich, ale uznanie zdobyła dopiero za sprawą roli w "Wiernym ogrodniku" (2003) - nagrodzono ją za nią Oscarem w kategorii najlepsza rola drugoplanowa. W melodramacie Fernando Meirellesa wcieliła się w kobietę, która chce zdemaskować przestępstwa koncernu farmaceutycznego w Afryce. Tytułowego bohatera zagrał Ralph Fiennes, z którym Weisz współpracowała wcześniej w "Kropli słońca" (1999) Istvána Szabó.
Źródło: materiały prasowe
7 / 14
W 2005 roku aktorka zagrała jeszcze z dobrze sobie znanym od czasu "Reakcji łańcuchowej" Keanu Reevesem w thrillerze fantasy "Constantine", a następnie można ją było podziwiać w dramacie "Źródło" Darrena Aronofskyego. Podobnie jak partnerujący jej Hugh Jackman wcieliła się w tym filmie w aż trzy postacie. Film przyniósł także zmiany w jej życiu osobistym, aktorka związała się z reżyserem "Źródła" (mają syna), ale ostatecznie związek nie przetrwał próby czasu.
Źródło: materiały prasowe
8 / 14
W 2007 roku oglądaliśmy Weisz w romansie "Jagodowa miłość", a w kolejnym roku wystąpiła w dwóch komediach. W "Niesamowitych braciach Bloom" partnerowała Adrienowi Brodyemu i Markowi Ruffalo, a w "Na pewno, być może" zagrała razem z Ryanem Reynoldsem.
Źródło: materiały prasowe
9 / 14
W gwiazorsko obsadzonej "Nostalgii anioła" (2009) Petera Jacksona, opowiadającej o nastolatce, która zostaje zamordowana przez seryjnego mordercę i zawieszona pomiędzy niebem a ziemią, obserwuje swoich bliskich, próbujących ją odnaleźć, wcieliła się w matkę bohaterki.
Źródło: materiały prasowe
10 / 14
Z kolei w dramacie historycznym "Agora" (2009) Alejandro Amenábara wcieliła się w Hypatię, wybitną filozof i astronoma, która ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed narastającym fundamentalizmem religijnym.
Źródło: materiały prasowe
11 / 14
W 2010 roku nastąpiła kolejna zmiana w życiu osobistym Weisz. Aktorka zaczęła się spotykać z poznanym na planie thrillera "Dom snów" odtwórcą roli Jamesa Bonda, Danielem Craigiem. Para pobrała się 22 czerwca 2011 w Nowym Jorku podczas prywatnej ceremonii w obecności córki Craiga i syna Weisz.
Źródło: materiały prasowe
12 / 14
Jedną z najlepszych kreacji w swojej karierze aktorka stworzyła w kostiumowym melodramacie Terence'a Daviesa "Głębokie błękitne morze" (2011), opowiadajacym o romansie żony brytyjskiego sędziego (Simon Russell Beale), która z pilotem sił powietrznych (Tom Hiddleston). W tym samym roku artystka zagrała też w kolejnym obrazie Meirellesa "360. Połączeni", a także w telewizyjnej "Ósmej stronie".
Źródło: materiały prasowe
13 / 14
Z Jeremym Rennerem Weisz wystąpiła wspólnie w "Dziedzictwie Bourme'a" (2012), będącym swoistym spadkiem po serii filmów, w których w tytułowego bohatera wcielał się Matt Damon. Obraz był jednak nieudany i nie zapowiada się, żeby miał doczekać się kontynuacji.
Źródło: materiały prasowe
14 / 14
W ostatnim czasie Weisz rzadziej pojawiała się na ekranie. W zeszłym roku w ogóle jej nie oglądaliśmy, a ostatnia kreacja aktorki pochodzi z fantasy "Oz Wielki i Potężny" (2013). Niebawem do kin powinno wejść kilka produkcji, nad którymi w międzyczasie pracowała: "The Lobster" Giorgosa Lanthimosa, "The Light Between Oceans" Dereka Cianfrance oraz "La giovinezza" Paolo Sorrentino.
Źródło: materiały prasowe
- Nie jestem Jamesem Bondem, przepraszam. Gdybym był, żona wyrzuciłaby mnie z domu - śmieje się Craig. - Nigdy nie myślałam, że wyjdę za mąż - przyznała z kolei Rachel. - Dzisiaj z dumą noszę obrączkę. W kwietniu tego roku świat obiegła wiadomość, że Rachel jest w czwartym miesiącu ciąży. - Nie możemy się już doczekać! - cieszyła się aktorka. Teraz, kiedy córeczka pojawiła się na świecie, zaczął się kolejny rozdział w życiu pary. Na pewno szczęśliwy.
Marzena Juraczko