Reklama

"Przywrócone arcydzieła": Paweł Edelman, Allan Starski i "Pianista" w Krakowie

Paweł Edelman i Allan Starski będą gośćmi kolejnego spotkania w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła", które od lat organizuje i prowadzi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski. 20 października widzowie obejrzą film Romana Polańskiego "Pianista".

Paweł Edelman i Allan Starski będą gośćmi kolejnego spotkania w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła", które od lat organizuje i prowadzi w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie dziennikarz i krytyk Łukasz Maciejewski. 20 października widzowie obejrzą film Romana Polańskiego "Pianista".
Adreian Brody w filmie "Pianista", fot. "Przywrócone arcydzieła" /materiały prasowe

"Przywrócone arcydzieła": Edelman i Starski w Krakowie

W ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła" w niedzielę, 20 października, widzowie obejrzą film Romana Polańskiego z 2002 roku, "Pianista". Po projekcji z publicznością spotkają się operator produkcji Paweł Edelman oraz scenograf i laureat Oscara Allan Starski.

- Czeka nas prawdziwa filmowa uczta. "Zrobiłem tylko trzy obrazy, które mogę w pełni zaakceptować:

'Pianistę', 'Dziecko Rosemary' i 'Chinatown' - powiedział Polański" - tak zapowiada to wydarzenie Łukasz Maciejewski.

Reklama

- Polański to jeden z ostatnich, wielkich mistrzów kina, który potrafi perfekcyjnie opowiadać obrazem. Wykorzystywane przezeń środki wizualne, ściśle podporządkowane przyjętej konwencji, służą "kinogenii".  To określenie, wymyślone niegdyś przez koryfeuszy "nowej fali", idealnie oddaje charakter stylu reżysera. Kinogenia, czyli wszystko. Ekspresja obrazu, montaż, dialogi, praca z aktorem, wreszcie założona reakcja widza - dodaje krytyk filmowy.

"'Pianista" jest filmem bardzo osobistym, opisuje rzeczy, które ja w pewnym sensie przeżywałem. Są tam sceny z mojego życia" - mówił Roman Polański w Polskim Radiu.

Scenariusz filmu "Pianista" został napisany przez Ronalda Harwooda i Romana Polańskiego na podstawie autobiografii Władysława Szpilmana, pianisty związanego z Polskim Radiem. Książka pod tym samym tytułem ukazuje jego losy wojenne, zamknięcie w getcie warszawskim, przeżycie powstania, uniknięcie wywózki do obozu w Treblince, ukrywanie się do ostatnich dni wojny w ruinach getta w Warszawie.

Szpilman jako jeden z nielicznych szczęśliwie uszedł z życiem, dzięki zbiegom okoliczności i pomocy wielu polskich przyjaciół, ale też nieprzyjaciół, w tym jednego niemieckiego oficera.

"Pianista" Romana Polańskiego

Film jest ekranizacją wspomnień z czasów wojny polskiego kompozytora i pianisty żydowskiego pochodzenia, Władysława Szpilmana (Adrien Brody). Szpilman trafił w czasie wojny do warszawskiego getta, gdzie pracował m.in. jako pianista w kawiarni Sztuka. Cudem uniknął deportacji z getta do obozu, los ten nie ominął jednak jego najbliższych. Ostatecznie Szpilman wydostał się z getta i po powstaniu warszawskim ukrywał się w ruinach wyludnionego miasta. Z pomocą przyszedł mu m.in. zauroczony jego talentem muzycznym niemiecki oficer, kapitan Wilm Hosenfeld (w tej roli Thomas Kretschmann).

W 2009 roku Instytut Yad Vashem uznał Wilma Hosenfelda za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Film Polańskiego zdobył wiele nagród, w tym również te najważniejsze: Złotą Palmę w Cannes, 3 Oscary oraz 7 Cezarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pianista | Roman Polański | Paweł Edelman | Allan Starski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy