Reklama

"Przyjaciel wesołego diabła": Jak naprawdę wyglądał Piszczałka?

"Przyjaciel wesołego diabła" to film przygodowy dla młodzieży z 1986 roku. Do dziś dzieci wychowane kinie tamtych lat wspominają postać tytułowego diabła Piszczałki, który przerażał mroczną charakteryzacją. Kto krył się pod tą maską? Zobaczcie sami!

Film Jerzego Łukaszewicza (brata aktora Olgierda Łukaszewicza) cieszył się wielką popularnością w latach 80. Do tej pory twórców zadziwiają efekty specjalne, jakie udało się uzyskać twórcom dokładnie 35 lat temu. W 1988 roku produkcja została zresztą uhonorowana nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w Poznaniu właśnie za efekty specjalne.

Młodzi widzowie wychowani na przygodach Piszczałki do dziś wspominają sugestywną charakteryzację, która po obejrzeniu filmu, nie raz śniła im się w nocy!

Reklama

"Przyjaciel wesołego diabła": Fabuła

"Przyjaciel wesołego diabła" to opowieść dla młodzieży, oparta na motywach książki Kornela Makuszyńskiego, nacechowana humorem i optymizmem, szlachetną postawą bohaterów, często zabarwiona elementami sensacji, jest atrakcyjną filmową wyprawą w świat wyobraźni.

W Górach Piekielnych, w środku sezonu turystycznego, pojawia się tajemniczy, kudłaty stwór. Buszuje po okolicy, budząc powszechną panikę. Zatrwożeni mieszkańcy urządzają obławę na dziwnego przybysza. Tymczasem stworek, noszący dźwięczne imię Piszczałka, zaprzyjaźnia się z małym, chorym Bi, mieszkającym w leśniczówce.

Obaj udają się do groty, gdzie Piszczałka odnajduje magiczny kryształ. Bi, uśpiony przez stworka, śni o krysztale i swym rówieśniku Janku, który przed wiekami, z pomocą Piszczałki i kryształu stacza zwycięską walkę z Duchem Ciemności, dzięki czemu ojciec Janka odzyskuje wzrok. Bi, budząc się, postanawia udaremnić polowanie na Piszczałkę.

Nadludzkim wysiłkiem pokonuje chorobę i staje na nogi. Wkrótce spotyka uszczęśliwionego ojca. A Piszczałka? Rusza swoją drogą i , jak zwykle, daje sobie radę.

Kto krył się za maską i kostiumem Piszczałki?

Choć sam diabeł Piszczałka był bohaterem przyjaźnie usposobionym i niebudzącym grozy, jego charakteryzacja nie dawała tego jasno do zrozumienia.
Kombinezon "porośnięty" wilkołaczą sierścią przywodził na myśl postać Chewbakki z "Gwiezdnych wojen". Jeśli dodać do tego upiorną lateksową maskę malowaną na czarno, rozczochrane włosy i powykrzywiany widelec - atrybut Piszczałki - otrzymujemy postać, która sprawiała, że dzieci lat 80. bały się zasnąć przy zgaszonym świetle.

Widzowie długo zastanawiali się, kto krył się za filmowym diabłem Piszczałką, sądzono, że był to niskorosły aktor lub dziecko.

Okazuje się, że w postać tę wcielał się Piotr Dziamarski, nastolatek, który nie zagrał już później w żadnej innej produkcji. 

Co się stało z odtwórcą roli Janka?

W rolę filmowego Janka wcielił się Waldemar Kalisz, dziecięcy aktor znany z krótkometrażowego filmu dla dzieci "Dzwon".

Po "Przyjacielu..." młody aktor zrezygnował z dalszej kariery w telewizji. Podobnie, jak w przypadku Piszczałki, słuch po nim zaginął.

Zobacz też:
Cała prawda o latach 80.

Niezapomniane seriale lat 80., które nigdy się nie zestarzeją!

Sentymentalnie przez lata: najlepsze seriale lat 80.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Przyjaciel wesołego diabła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy