Producent "Pokłosia" wygrywa z PISF
W poniedziałek, 15 grudnia, Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał rację producentowi filmu "Pokłosie" i nakazał Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej wypłatę ostatniej raty dofinansowania filmu - poinformował Apple Film Production.
Wyrok sądu potwierdza prawidłowość wykorzystania i rozliczenia dotacji udzielonej przez PISF na produkcję filmu "Pokłosie".
"Spór z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej był dla nas przykry i niepotrzebny, czego dowodzi wyrok sądu. Ale mimo to cieszymy się, że w polskiej kulturze istnieją instytucje, które filmy tak trudne jak 'Pokłosie' wspierają". - powiedział Dariusz Jabłoński, prezes Apple Film Production.
Przypomnijmy, że w sierpniu 2014 Polski Instytut Sztuki Filmowej zażądał od producentów filmu "Pokłosie" zwrotu 3,5 miliona złotych przyznanych na produkcję. Powodem roszczeń PISF-u miała być "samowola producenta filmu, który zwiększył budżet filmu z 5,7 mln do blisko 9,1 mln zł, przy jednoczesnym zmniejszeniu dni zdjęciowych z 42 do 28". Konflikt przeniósł się na salę rozpraw.
"Nie producent został pozwany, ale producent pozwał PISF, nie 3 miliony, a 350 tysięcy i nie producent schował, ale PISF nie zapłacił" - tak na prasowe informacje zareagował wtedy Dariusz Jabłoński.
Premiera "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego, w którego obsadzie znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska i Zbigniew Zamachowski, była jedną z najszerzej komentowanych wydarzeń w polskiej kinematografii w 2012 roku. Film wywołał wiele dyskusji, a także kontrowersje.
Akcja filmu rozgrywa się w 2001 r. na polskiej wsi. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, Józef i Franciszek Kalina. Franek po latach emigracji wraca do kraju, zaalarmowany wieścią, że młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi.
Franciszek odkrywa, że przyczyną konfliktu jest dotycząca wioski mroczna tajemnica sprzed lat. Bracia próbują wspólnie dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza jednak konflikt - ostatecznie przeradza się on w otwartą agresję ze strony mieszkańców. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci oraz ich sąsiadów.
Władysław Pasikowski wyreżyserował ten film według własnego scenariusza, który skonsultował z dwojgiem naukowców: dr Krzysztofem Persakiem z Instytutu Pamięci Narodowej, autorem - wspólnie z Pawłem Machcewiczem - książki "Wokół Jedwabnego", i prof. Barbarą Engelking, kierowniczką Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Autorem zdjęć do "Pokłosia" jest Paweł Edelman.
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!