Producent "Pokłosia" oskarża PISF
Trwa przepychanka między producentem filmu "Pokłosie" a Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Firma Apple Film Production oskarżyła dyrektor PISF, Agnieszkę Odorowicz o "rozpowszechnianie tendencyjnych komentarzy i nieprawdziwych informacji".
"Nie producent został pozwany, ale producent pozwał PISF, nie 3 miliony, a 350 tysięcy i nie producent schował, ale PISF nie zapłacił" - brzmi fragment oświadczenia, pod którym podpisał się Dariusz Jabłoński z Apple Film Production.
Chodzi o audycję w radio TOK FM z 23 sierpnia, w ramach której odbyła się dyskusja na temat pozwu Apple Film Production przeciwko Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej o niewykonanie umowy dotyczącej tego filmu.
Według Dariusz Jabłońskiego z Apple Film Production Agnieszka Odorowicz postawiła w audycji "bezpodstawne zarzuty i przedstawiła nieprawdziwe informacje na temat produkcji filmu". Producent "Pokłosia" cytuje wypowiedź dyrektor PISF: "Mamy wątpliwości co do wydatków na kwotę około trzech milionów".
"Dokumentacja finansowa produkcji filmu 'Pokłosie' była prowadzona prawidłowo i zgodnie z wymogami PISF, została zweryfikowana w formie dwóch audytów przez podmiot z'"listy audytorów certyfikowanych przez PISF w zakresie wykonywania audytu finansowego produkcji filmowej', ponadto dwukrotnie przez kontrolera PISF, przez inspektorów Urzędu Skarbowego, przez kontrolera TVP, a także przez blisko rok przez urzędników PISF. Nie znaleziono żadnej nieprawidłowości, nie odrzucono ani jednego z przedstawianych przez nas dokumentów finansowych" - brzmi treść oświadczenia Apple Film Production.
Dariusz Jabłoński zażądał również od dyrektor Odorowicz "okazania publicznego [...] chociaż jednego dokumentu przedstawionego przez producenta, który udowadniałby poczynione przez nią zarzuty" dodając, że producent "Pokłosia" "wystąpił już na drogę sądową przeciwko PISF o zapłatę ostatniej raty dofinansowania".
Premiera "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego, w którego obsadzie znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Ireneusz Czop, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Szaflarska i Zbigniew Zamachowski, była jedną z najszerzej komentowanych wydarzeń w polskiej kinematografii w 2012 roku. Film wywołał wiele dyskusji, a także kontrowersje.
Akcja filmu rozgrywa się w 2001 r. na polskiej wsi. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, Józef i Franciszek Kalina. Franek po latach emigracji wraca do kraju, zaalarmowany wieścią, że młodszy brat popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi.
Franciszek odkrywa, że przyczyną konfliktu jest dotycząca wioski mroczna tajemnica sprzed lat. Bracia próbują wspólnie dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza jednak konflikt - ostatecznie przeradza się on w otwartą agresję ze strony mieszkańców. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci oraz ich sąsiadów.
Władysław Pasikowski wyreżyserował ten film według własnego scenariusza, który skonsultował z dwojgiem naukowców: dr Krzysztofem Persakiem z Instytutu Pamięci Narodowej, autorem - wspólnie z Pawłem Machcewiczem - książki "Wokół Jedwabnego", i prof. Barbarą Engelking, kierowniczką Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Autorem zdjęć do "Pokłosia" jest Paweł Edelman.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!