Prawie milioner
26 lipca od 10 rano w Galerii Mokotów (parter, przy fontannie) będą trwały zdjęcia do dokumentalnego filmu "Prawie milioner" Marcina Korneluka. Film powstaje w ramach programu "Pierwszy dokument" koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Producentem wykonawczym jest Studio Filmowe Pleograf.
"Prawie milioner" to historia młodego i ambitnego pucybuta. Codziennie pojawia się w Galerii Mokotów w Warszawie, aby stać na straży czystości butów. Kiedy rano idzie do pracy obserwuje setki par butów wysypujących się z warszawskiego metra.
Dla niego to nie są po prostu buty. To "front robót!". Bohater filmu to nie tylko pucybut. To też marzyciel. No i oczywiście przyszły milioner. Uwierzył on w "amerykański sen" - bo przecież pucybuta od milionera dzieli cieniutka linia. Wierzy on bowiem, że prędzej czy później zostanie właśnie milionerem. Bo skoro udało się to komuś w Ameryce, to dlaczego nie może udać się komuś w Warszawie?
Marcin Korneluk - absolwent Atma Moving Image (Malmö, Szwecja). Dwukrotny finalista konkursu Hartley Merrill (2004 i 2005). Kierownik Kin Bałtyk i Trans w Szczecinie. Asystent reżysera przy produkcji dwóch dokumentów "Something to tell" i "Salt Mine Wieliczka" (Sadroldin Tam, Szwecja). Jego debiut fabularny "TAXI A." wkrótce będzie miał swoją premierę kinową.
Cieszący się ogromnym powodzeniem Program 30 minut zainspirował powstanie jego dokumentalnego odpowiednika - programu Pierwszy Dokument. Podstawowym celem programu jest umożliwienie debiutującym reżyserom zrealizowania niezależnego filmu dokumentalnego w profesjonalnych warunkach produkcyjnych.
Będą to 10, 15 minutowe filmy dokumentalne, a każdy z nich dysponuje budżetem w wysokości do 45 tys. zł na film nie licząc aportu producenta wykonawczego. W programie uczestniczyć mogą nie tylko absolwenci reżyserii filmowej, ale również studenci ostatniego roku, a także operatorzy czy dziennikarze, ponieważ każdy projekt ma zapewnioną opiekę artystyczną. Program Pierwszy Dokument jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, TVP oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.