Powstaje film o Mirosławie Bregule
Film dokumentalny poświęcony liderowi i współzałożycielowi zespołu Universe, Mirosławowi Bregule, powstaje w Chorzowie - mieście, gdzie mieszkał zmarły przed pięcioma laty artysta. Produkcja nosi tytuł "Mirek Breguła - choroba uczuć".
"Historię Mirka Breguły pokażemy poprzez wspomnienia i przeżycia osób z jego najbliższego otoczenia, tych, którzy go znali. W filmie pojawią się m.in. Beata - siostra Mirka, a także muzycy Paweł Kukiz, Marcin Kindla" - powiedziała autorka filmu, dziennikarka TVP Katowice Dorota Prynda. Autorem zdjęć jest Sławomir Chudowski.
Realizatorzy filmu pokażą m.in. mało znane chorzowskie uliczki oraz dom, w którym Breguła mieszkał z babcią. "Materiał zdjęciowy uzupełnią archiwalia pochodzące głównie z prywatnych kolekcji fanów Breguły, którzy również pojawią się w filmie" - wyjaśniła Prynda.
Dokument pt. "Mirek Breguła - choroba uczuć" będzie trwał ponad 60 minut.
"Mirek Breguła był artystą niezwykle wrażliwym. Kiedyś w jednym z udzielonych wywiadów powiedział, że cierpi na chorobę uczuć, te słowa stały się dla nas inspiracją; idealnie wpisują się w jego biografię" - powiedziała autorka filmu.
Premiera dokumentu odbędzie się 15 grudnia w Chorzowskim Centrum Kultury.˙Tego dnia na deskach centrum wystąpią muzycy - przyjaciele Breguły.
Produkcję filmu wspiera finansowo Miasto Chorzów.
Mirosław Breguła urodził się w 1964 r., był gitarzystą, wokalistą i kompozytorem. Zespół Universe założył razem z Henrykiem Czichem w 1981 roku. Breguła był zafascynowany grupą The Beatles - z tej fascynacji zrodziła się nazwa zespołu, nawiązująca do kompozycji Johna Lennona i Paula McCartneya "Across the Universe".
Publicznie zespół wystąpił po raz pierwszy w 1982 roku. Rok później zwyciężyli na Młodzieżowym Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu. W 1988 zdobyli nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu za piosenkę "Tacy byliśmy", a cztery lata później na opolskim festiwalu pierwszą nagrodę w konkursie premier za piosenkę "Daj mi wreszcie święty spokój". Do innych przebojów grupy zalicza się takie utwory jak "Mr Lennon", "Wołanie przez ciszę", "Ty masz to, czego nie mam ja". Mimo tych sukcesów w latach 80. żadna firma fonograficzna nie chciała wydać długogrającej płyty Universe. Dopiero na początku lat 90. ukazała się składanka "The Best of Universe".
W dorobku artystycznym zmarłego lidera duetu Universe jest ponad 150 piosenek, 13 płyt długogrających (w tym jedna solowa), gdzie dał się poznać jako wokalista, kompozytor, autor tekstów, aranżer i gitarzysta. Grał od 1981 r. aż do samobójczej śmierci 2 listopada 2007 roku. Miał 43 lata. Na jego pogrzeb przyszło ponad 5 tys. osób.
Zobacz klip Universe do utworu "Raz wróg, raz brat":
Sprawdź tekst piosenki w serwisie Tekściory.pl!
W 2010 roku w trzecią rocznicę tragicznej śmierci artysty został odsłonięty w Chorzowie upamiętniający go obelisk. Z inicjatywą wyszli jego fani, a ich pomysł wsparł miejscowy samorząd. Obelisk został zaprojektowany w pracowni rzeźbiarza Jacka Kicińskiego. Kompozycję tworzą dwa granitowe bloki oddzielone szczeliną. Na jednym z nich jest cytat z piosenki Breguły: "Gdzieś tam, za rzeką, jest łatwiej niż tu, lecz wolę ten kamień, bo mój". Na sąsiedniej bryle w granicie jest wyryta gitara. W płytach wiodących do obelisku zostały odciśnięte coraz płytsze ślady stóp. Mają one przypominać o przemijaniu - częstym motywie w piosenkach Breguły.