Ponad 80 filmów na 43. Ińskim Lecie Filmowym
Projekcja czeskiego kandydata do Oscara "Opieka domowa" zainauguruje w piątek wieczorem 43. Ińskie Lato Filmowe (Zachodniopomorskie). Podczas festiwalu widzowie zobaczą ponad 80 filmów fabularnych i dokumentalnych, a także będą mogli spotkać się z twórcami.
- To wybór najlepszych propozycji kinowych, które będzie można zobaczyć przedpremierowo, ale też podsumowanie tego, co działo się w kinematografii polskiej i światowej w ciągu ostatnie roku - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Przemysław Lewandowski. - Przeciętny widz nie ma czasu, aby jeździć na festiwale, oglądać filmy od rana do wieczora. My robimy to za niego. W Ińsku zobaczy esencję tego, co najciekawsze. To kino artystyczne; takie, które opowiada o czymś, a nie jest tylko zabawą i rozrywką - zaznacza.
- Widzów na festiwal przyciąga również samo miejsce. Kino Morena, gdzie odbywają się seansy, usytuowane jest przy samym jeziorze. W Ińsku można zobaczyć ciekawe filmy, ale też na moment zatrzymać się, wypocząć i spędzić czas na terenie parku krajobrazowego - wyjaśnia.
Jak zapowiada Lewandowski, podczas imprezy będzie można obejrzeć przede wszystkim najnowsze polskie produkcje fabularne zarówno w pełnym, jak i krótkim metrażu. Projekcje filmów "Moje córki krowy", "Baby Bump", "Demon", "Knives Out", "Wszystkie nieprzespane noce" czy "Lokatorki" połączone będą ze spotkaniami z ich twórcami.
Festiwal to okazja do osobistego poznania reżyserów, aktorów, producentów i bohaterów filmowych. Wizytę w Ińsku zapowiedziało przeszło 30 twórców m.in. Kinga Dębska, Paweł Łoziński, Przemysław Wojcieszek, Ewa Kasprzyk, Agnieszka Żulewska, Marian Dziędziel, Janusz Chabior i Wojciech Mecwaldowski.
Organizatorzy nie zapomnieli o dokumencie - przewidzieli projekcje kilkunastu filmów tego gatunku. W bloku programowym "Dokumenty świata - obrazy współczesności" pojawią się m.in. "Nie opuszczaj mnie", "Bieda Sp. z.o.o.", "Kraina oświeconych", "Hawana od świtu do zmierzchu" oraz "Wielka Zielona Ściana - Afryka Afryce".
Zaplanowano również retrospekcję polskiego dokumentalisty pracującego na co dzień w Stanach Zjednoczonych Sławomira Grunberga, a także prezentację współczesnej kinematografii skandynawskiej.
Projekcją filmowym towarzyszyć będą koncerty, spektakle teatralne, wystawa plakatów oraz prelekcje podróżników.
Ińskie Lato Filmowe jest jednym z najstarszych polskich festiwali filmowych. Pierwsza jego edycja odbyła się w sierpniu 1973 r. Tegoroczna festiwal potrwa do 21 sierpnia.
Tradycyjnie Ińskie Lato Filmowe propaguje filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii europejskiej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca w programie imprezy zajmują obrazy komentujące zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.
Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Gminy i Miasta Ińsko.