Reklama

Reklama

Polskie produkcje na festiwalu w Cannes

W środę, 15 maja, zainaugurowana zostanie 66. edycja festiwalu w Cannes. W programie imprezy znalazły się cztery polskie filmy współfinansowane przez PISF.

Polański o Złotą Palmę

"Venus in Fur" ("La Vénus a` la fourrure") w reżyserii Romana Polańskiego zostanie pokazany w Konkursie Głównym. "Venus in Fur" powalczy o Złotą Palmę m.in. z nowymi filmami braci Coen, Asghara Farhadi, Stevena Soderbergha czy Nicolasa Refna. Filmy w Konkursie Głównym oceniać będzie jury w składzie: Steven Spielberg (przewodniczący), Vidya Balan, Naomi Kawase, Nicole Kidman, Lynne Ramsay, Daniel Auteuil, Ang Lee, Cristian Mungiu i Christoph Waltz. Światowa premiera filmu odbędzie się wieczorem 25 maja.

"Venus in Fur", będący adaptacją sztuki Davida Ivesa, który jest również współautorem scenariusza, jest kinem gatunkowym, komedią erotyczną. Głównym bohaterem filmu jest Thomas, reżyser poszukujący do swojej nowej sztuki odtwórczyni głównej roli. Żadna aktorka nie spełnia jego wymagań i kiedy zrezygnowany Thomas już chce dać za wygraną, do teatru wbiega Vanda, prawdziwy huragan nieobliczalnej i erotycznej energii. Początkowo wszystko wskazuje na to, że będzie ucieleśnieniem wszystkich bolączek Thomasa. Jest bezczelna, niewychowana, zdesperowana i nieprzygotowana. Gdy jednak Thomas niechętnie zgadza się dać jej szansę, aktorka przechodzi oszałamiającą transformację, a reżyser szybko traci dla niej głowę.

Reklama

"Venus in Fur" to drugi film Romana Polańskiego współfinansowany przez PISF. W role głównych bohaterów wcielili się Mathieu Amalric i Emmanuelle Seigner. Autorem zdjęć jest polski operator Paweł Edelman.

Ponadto w ramach tegorocznych canneńskich Pokazów Specjalnych widzowie będą mieli okazję zobaczyć również inny film Romana Polańskiego - zrealizowany w 1971 dokument "Weekend of a Champion". Współautorem filmu jest Frank Simon.

Ekranizacja Lema

"Kongres" w reżyserii Ariego Folmana będzie filmem otwarcia sekcji Quinzaine des Réalisateurs (Directors' Fortnight).

Scenariusz filmu powstał na podstawie utworu Stanisława Lema "Kongres futurologiczny", wydanego po raz pierwszy w 1971 roku. Film opowiada historię aktorki (Robin Wright), która podpisuje kontrakt z wytwórnią filmową na sprzedaż swej tożsamości. Dzięki temu studio będzie mogło wykorzystywać niestarzejący się wizerunek aktorki w kolejnych produkcjach. 20 lat później kontrakt z aktorką ma być renegocjowany. Sytuacja jednak całkowicie się zmieniła. Studio zostało kupione przez koncern farmaceutyczny, który chce tożsamość aktorki przerobić na lek wprowadzony do sprzedaży na całym świecie.


Ari Folman jest autorem animowanego filmu dokumentalnego "Walc z Baszirem" (2008), pokazanego w Konkursie Głównym w Cannes i nagrodzonego m.in. statuetką Złotego Globu. Jego najnowsze dzieło jest połączeniem filmu fabularnego i animacji. Autorem zdjęć jest polski operator Michał Englert. Główne role zagrały międzynarodowe gwiazdy: Robin Wright, Harvey Keitel, Paul Giamatti, Danny Huston, Jon Hamm, Francis Fisher, Sami Gayle, Kodi Smit-McPhee. Za scenografię i koncepcję plastyczną animacji odpowiada David Polonsky, który współpracował z Ari Folmanem przy "Walcu z Baszirem".

Krótki metraż i animacja

Fabuła "Olena" w reżyserii Elżbiety Benkowskiej pokazana zostanie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Film został zrealizowany w Gdyńskiej Szkole Filmowej, opowiada historię pary młodych Ukraińców, Oleny i Dimy, która podróżuje przez Polskę do Szwecji. W pociągu kradną ich portfel. Podczas bójki z Dimą, złodziej wyrzuca paszport na tory. Muszą go znaleźć zanim odpłynie prom.

Z kolei animacja "Danse Macabre" w reżyserii Małgorzaty Rżanek, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zostanie pokazana w ramach sekcji Cinéfondation. "Danse Macabre" to rytmicznie hipnotyzująca refleksja o śmierci, która pewnego dnia nieuchronnie zaprosi każdego z nas do ostatecznego tańca.

Filmy w obu konkursach oceni jury w składzie: Jane Campion (przewodnicząca), Maji-da Abdi, Nicoletta Braschi, Nandita Das i Semih Kaplanoglu.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje