Reklama

Polskie Orły: Nominacje

W czwartek, 3 lutego, w Warszawie ogłoszono nominacje do siódmej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2005. W kategorii najlepszy film nominowano obrazy: "Mój Nikifor", "Pręgi" i "Wesele". Listę nominowanych odczytali aktorzy Katarzyna Figura i Zbigniew Zamachowski.

W tym roku do Polskich Nagród Filmowych kandydowało 13 filmów w 14 kategoriach.

Reklama

Po raz pierwszy jurorzy głosowali na najlepszy europejski film obecny na polskich ekranach. Nominacje w tej kategorii otrzymały: "Dziewczyna z perłą", "Powrót" oraz "Złe wychowanie".

28 lutego poznamy zwycięzcę w kategorii nagroda za osiągnięcia życia. Ceremonia wręczenia pozostałych nagród odbędzie się 5 marca.

Oto pełna lista nominowanych filmów i twórców:

Najlepszy film:
"Mój Nikifor"
"Vinci"
"Wesele"

Najlepsza reżyseria:
Krzysztof Krauze ("Mój Nikifor")
Juliusz Machulski ("Vinci")
Wojciech Smarzowski ("Wesele")

Najlepsza główna rola męska:
Michał Żebrowski ("Pręgi")
Jan Peszek ("Ubu Król")
Marian Dziędziel ("Wesele")

Najlepsza główna rola kobieca:
Krystyna Feldman ("Mój Nikifor")
Agnieszka Grochowska ("Pręgi")
Katarzyna Figura ("Ubu Król")

Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Jan Frycz ("Pręgi")
Borys Szyc ("Symetria")
Arkadiusz Jakubik ("Wesele")
Krzysztof Globisz ("Zerwany")

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca:
Dorota Kamińska ("Pręgi")
Kinga Preis ("Symetria")
Iwona Bielska ("Wesele")

Najlepsze zdjęcia:
Krzysztof Ptak ("Mój Nikifor")
Marcin Koszałka ("Pręgi")
Arkadiusz Tomiak ("Symetria")

Najlepszy scenariusz:
Krzysztof Krauze i Joanna Kos ("Mój Nikifor")
Wojciech Kuczok ("Pręgi")
Juliusz Machulski ("Vinci")
Wojciech Smarzowski ("Wesele")

Najlepsza muzyka:
Bartłomiej Gliniak ("Mój Nikifor")
Paweł Mykietyn ("Ono")
Adrian Konarski ("Pręgi")
Ryszart Tymon Tymański ("Wesele")

Najlepsza scenografia:
Magdalena Dipont ("Mój Nikifor")
Joanna Doroszkiewicz i Ewa Skoczkowska ("Pręgi")
Barbara Ostapowicz ("Wesele")

Najlepsze kostiumy:
Dorota Raqueplo ("Mój Nikifor")
Magdalena Biedrzycka ("Ubu Król")
Magdalena Maciejewska ("Wesele")

Najlepszy montaż:
Krzysztof Szpetmański ("Mój Nikifor")
Elżbieta Kurkowska ("Ubu Król")
Paweł Laskowski ("Wesele")

Najlepszy dźwięk:
Nikodem Wołk-Łaniewski ("Mój Nikifor")
Marek Wronko ("Nigdy w życiu")
Michał Żarnecki ("Pręgi").

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: katarzyna | \ Film | najlepszy | figura | król | film | reprezentacja Polski | nominacje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje