Reklama

Polski film triumfuje na Sundance

22 stycznia w Park City odbyło się wręczenie nagród w konkursie krótkometrażowym Festiwalu Filmowego Sundance. Jedna z nich trafiła w ręce Grzegorza Zaricznego, reżysera dokumentalnego "Gwizdka".

Bohaterem "Gwizdka" jest Marcin - młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to jego matce, która oczekuje od syna konkretnych decyzji i działań - znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony.

Reklama

Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim - co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców...

Jurorzy konkursu krótkometrażowego Sundance przyznali "Gwizdkowi" Grand Jury Prize. Film doceniono za to, że "stale zaskakuje swoją głębią i poczuciem humoru" oraz za fakt, że "w umiejętny sposób rejestruje codzienną historię i sprawia, że staje się magiczna".

Don Herztfeldt, animator i członek jury, który odczytał werdykt, dodał entuzjastycznie, że jurorzy wprost zakochali się w tym "pięknie skomponowanym filmie o niezwykłym rytmie". Sukces Grzegorza Zaricznego wydaje się tym większy, gdy przyjrzymy się liczbom. Do konkursu krótkometrażowego zgłoszono ponad 8000 filmów, z czego do programu trafiło ostatecznie 65 tytułów.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że ciężka praca jaką włożyłem w ten film razem z przyjaciółmi została zauważona! Liczę, że ta nagroda pomoże nie tylko mnie, ale sprawi, że w Polsce zwróci się większą uwagę na film dokumentalny, że będzie tych filmów powstawało więcej i że będzie łatwiej pozyskać na nie pieniądze" - powiedział Grzegorz Zariczny, przebywający obecnie w Park City na festiwalu Sundance.

"Grzesiek sam był kiedyś sędzią piłkarskim, więc ten temat był mu bliski. Znaliśmy się wcześniej i to na pewno pozwoliło mi przełamać tremę przed kamerą, którą miałem na początku zdjęć. Potem już się oswoiłem z ekipą, z którą naprawdę dobrze się współpracowało. W filmie 'Gwizdek' pokazana jest normalność, fragment życia trzydziestolatka mieszkającego w Polsce, wkraczającego w dorosłe życie, stojącego przed różnymi wyborami. To bardzo uniwersalne problemy zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną i chyba dlatego ten film się podoba, bo widzowie mogą identyfikować się z jego bohaterem" - wyznał Marcin Batko, sportretowany w obrazie Zaricznego.


"Gwizdek" wyprodukowało w ramach programu "Pierwszy Dokument" Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem filmu jest Full Film Service. Film reprezentuje Krakowska Fundacja Filmowa, która od lat współpracuje z festiwalem Sundance przy preselekcji polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych.

"W Studiu Munka staramy się realizować najciekawsze pomysły, które wybieramy w drodze konkursu. Ich autorom, młodym filmowcom stawiającym swoje pierwsze kroki, dajemy maksimum wolności i pozwalamy uczyć się na własnych błędach. Dzięki takiemu podejściu programy Studia Munka - '30 Minut', 'Pierwszy Dokument' i 'Młoda Animacja' - przynoszą tak znakomite efekty jak dokument Grzegorza Zaricznego 'Gwizdek'" - stwierdził Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

"Gwizdek" zdobył już szereg nagród na arenie krajowej m.in. Jantar za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" i nagrodę dla najlepszego dokumentu w konkursie polskich krótkich metraży Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "T-Mobile Nowe Horyzonty". Nagroda na Sundance, najważniejszym festiwalu kina niezależnego, jest jego pierwszym międzynarodowym wyróżnieniem.

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie. Co roku zgłaszanych jest do Sundance kilkanaście tysięcy filmów. Festiwal organizowany jest nieprzerwanie od 1978 roku w Park City w stanie Utah w USA.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: \ Film

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje