Polka nagrała najlepszy amerykański audiobook
Przeczytany przez polską aktorkę Beatę Poźniak audiobook "The Tsar of Love and Techno" został uznany przez Washington Post za jeden z pięciu najlepszych audiobooków 2015 roku. Beata Poźniak jest pierwszym nieanglojęzycznym narratorem zaangażowanym przez globalnego giganta rynku wydawniczego - Penguin Random House.
Beata Poźniak, polska aktorka, reżyser filmowy i teatralny, producentka filmowa, malarka, która od 1985 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zasłynęła rolą żony domniemanego zabójcy Kennedy’ego Lee Harvey’a Oswalda (Gary Oldman) w filmie Olivera Stone’a "JFK". Mogliśmy ją także oglądać w "Kronice wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy, "30 Door Key" Jerzego Skolimowskiego oraz serialach i telenowelach: "Życiu Kamila Kuranta", "Kronikach młodego Indiany Jonesa" ("Young Indiana Jones Chronicles"), "Melrose Place", "Babylon 5", "Złotopolscy", "Ojciec Mateusz" czy głośnym spektaklu Teatru Telewizji "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" w reżyserii Olgi Lipińskiej.
Jest także reżyserką, scenarzystką i producentką eksperymentalnej krótkometrażowej animacji "People on the Bridge" inspirowanej wierszem Wisławy Szymborskiej "Ludzie na moście". Prekursorka uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie w Stanach Zjednoczonych Dnia Kobiet jako oficjalnego święta. Beata Poźniak jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Przygoda Beaty Poźniak z audiobookami rozpoczęła się od nagrania anglojęzycznego audiobooka o Katarzynie Wielkiej "The Winter Palace: A Novel of Catherine the Great" dla największego wydawnictwa na świecie - Penguin Random House. Trwający 19 godzin audiobook zawierał 78 postaci - wszystkie brawurowo zinterpretowane przez polską aktorkę. Ponieważ audiobook stał się bestsellerem Beata Poźniak została zaangażowana do przeczytania jego drugiej części - "Empress of the Night: A Novel of Catherine the Great". Aktorka została określona jako mistrzyni obcych akcentów. W tym roku wydawnictwo Penguin Random House zaprosiło Beatę Poźniak do nagrania audiobooka "The Tsar of Love and Techno". Wydawnictwo zostało uznane przez Washington Post jako jeden z pięciu najlepszych audiobooków 2015 roku.
Beata Poźniak urodziła się w Gdańsku w rodzinie lekarskiej. Dzieciństwo spędziła w Anglii. W Gdańsku skończyła szkołę średnią, a następnie studiowała w łódzkiej PWSFTViT (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi), do której dostała się z pierwszą lokatą. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roli Justyny w "Vatzlavie" Mrożka u boku Jerzego Kiszkisa. Po studiach zaangażowała się do Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie zadebiutowała w sztuce Alana Ayckbourna "Jak się kochają" partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu. W musicalu Agnieszki Osieckiej "Niech no tylko zakwitną jabłonie" zagrała Cnotliwą Zuzannę, matkę i jednocześnie jej córkę - Kasię Traktorzystkę.
W telewizji zadebiutowała na drugim roku PWSFTViT jako Teodozja w serialu "Życie Kamila Kuranta" z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. Kręcenie serialu przerwał stan wojenny (1981). W 1983 roku zagrała dziewczynę, która usiłując łamać stereotypy chce zostać kapitanem Żeglugi Wielkiej w "Szczęśliwym brzegu" z Jerzym Bińczyckim jako kapitanem oraz Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. W musicalu "Rozrywka po staropolsku" - programie telewizyjnym w reżyserii Wojciecha Pokory, zagrała słodką zakochaną panienkę. Śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką - "Deszcz".
W 1985 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Przed samym wyjazdem zagrała jeszcze, jednocześnie, w filmie "Kronika wypadków miłosnych" Andrzeja Wajdy i w spektaklu telewizyjnym "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
W Stanach zadebiutowała w filmie nominowanym do Oskara, "JFK" Olivera Stone'a jako Marina Oswald - żona domniemanego zabójcy prezydenta Kennedy'ego - Lee Harvey Oswalda, którego zagrał Gary Oldman. Beata Poźniak znana jest z kreowania ról skomplikowanych i kontrowersyjnych, takich jak m.in: rola rewolucjonistki w "Kronikach młodego Indiany Jonesa", która usiłuje obalić rząd, czy też rola lekarki, w serialu "Melrose Place", poślubiającej geja. Pamiętana jest także z roli podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu "JAG Wojskowe Biuro Śledcze". Wystąpiła także gościnnie w serialu komediowym "Szaleję za tobą" z Helen Hunt i Paulem Reiserem. Za rolę pierwszej kobiety - Prezydenta Świata w filmie "Babilon 5", wytwórnia Warner Bros. wypromowała ją do nagrody Emmy (uznawanej za "telewizyjnego Oscara").
Beata Poźniak była prekursorką uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie w Stanach Zjednoczonych Dnia Kobiet jako oficjalnego święta. Jej inicjatywę poparła członkini Kongresu amerykańskiego Maxine Waters przedstawiając w 1994 roku projekt ustawy przed amerykańskim Kongresem i Senatem (nr ustawy: H.J. Res. 316). Założyła organizację pozarządową non-profit Women's Day USA. Wsparło ją w tym wiele znanych osobistości ze świata politycznego, a także artystycznego z Hollywood. Wśród nich byli m.in.: muzyk Stevie Wonder, aktorka Diane Lane, pierwsza kobieta - premier Kanady Kim Campbell, adwokat Gloria Allred i wiele innych.
Beata Poźniak jest także reżyserem, scenarzystą i producentem eksperymentalnej krótkometrażowej animacji "People on the Bridge" inspirowanej wierszem Wisławy Szymborskiej "Ludzie na moście", napisanym pod wpływem pejzażu japońskiego malarza, Andō Hiroshige "Most na Awate". Film był już prezentowany na międzynarodowych festiwalach w Szwecji, Indiach, Grecji i Kanadzie. W przyszłym roku - w 20. rocznicę przyznania literackiej nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej - animacja pokazana zostanie m.in. Anglii i we Włoszech.