Pokazano film o bracie Jana Pawła II
Premiera inscenizowanego dokumentu "Brat papieża", poświęconego Edmundowi Wojtyle, bielskiemu lekarzowi, który zmarł w 1932 roku podczas epidemii szkarlatyny, odbyła się w niedzielę, 27 sierpnia w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Prezentacja miała miejsce w stulecie urodzin brata Jana Pawła II. Już nie długo do polskich kin trafi również nowy film o Janie Pawle II z Piotrem Adamczykiem, który ponownie wcielił się w rolę papieża.
Godzinny film, w reżyserii twórcy popularnego cyklu telewizyjnego "W starym kinie" - Stanisława Janickiego, opowiada o człowieku, który poświęcając swoje życie dla służby innym - jako lekarz, poświęcił je do końca, umierając na szkarlatynę w wieku 25 lat.
Zaraził się nią od pacjentów. Życie Edmunda wywarło duży wpływ na młodego Karola, dla którego starszy brat był autorytetem i wsparciem.
Oglądając "Brata papieża" bielszczanie przekonali się jako pierwsi, jak wiele łączyło całą rodzinę Wojtyłów z Bielskiem-Białą. To stąd 11-letni Karol wyruszał na górskie wędrówki razem ze starszym bratem. Edmund przekazał Karolowi miłość do gór, a także sportu i teatru.
Stanisław Janicki, podczas pracy nad filmem, natknął się na wiele cennych pamiątek i informacji. Dotarł między innymi do 97-letniej Jadwigi, emerytowanej nauczycielki z Katowic, pieszczotliwie nazywanej przez rodzinę Wisią, prawdziwej ukochanej Edmunda Wojtyły. Od niej dowiedział się, że na doktora Edmunda mówiło się Ekuś. Brat papieża lubił jajecznicę na boczku i chadzał w pumpach i kaszkiecie.
Producentem filmu jest związane z kurią bielsko-żywiecką Wydawnictwo i Studio Filmowe "Anima Media".
Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 roku w Krakowie. W latach 1924-1930 studiował na wydziale lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jednym z najlepszych studentów. Promocję na doktora wszechnauk lekarskich otrzymał 28 maja 1930 roku. W tej uroczystości uczestniczył dziesięcioletni wówczas brat Karol.
1 kwietnia 1931 roku rozpoczął pracę w Powszechnym Szpitalu Miejskim w Bielsku. Podczas epidemii szkarlatyny Edmund jako jeden z niewielu lekarzy nie bał się kontaktu z chorymi i walczył o każde życie. Zaraził się od młodej pacjentki i po kilku dniach zmarł 4 grudnia 1932 roku. Całe miasto pogrążyło się w żałobie.
Pochowany został na cmentarzu katolickim w Bielsku. Obecnie spoczywa w grobowcu rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.