Pogrzeb Petera Ustinova
Peter Ustinov - wielki aktor i humorysta, ambasador dobrej woli UNICEF - został w sobotę po południu, 3 kwietnia, pochowany na wiejskim cmentarzu w Bursins nad Jeziorem Genewskim. Ustinov, urodzony w Wielkiej Brytanii, mieszkał w Bursins od początku lat 70. Około 100 osób - członków rodziny i przyjaciół - towarzyszyło Peterowi Ustinovowi w ostatniej drodze.
Wcześniej tego dnia ponad 300 osób oddało hołd zmarłemu w katedrze św. Piotra w Genewie.
Izraelski skrzypek Ivry Gitlis zagrał tam gawota z suity E-Dur na skrzypce Jana Sebastiana Bacha.
Później, na cmentaru w Bursins, Gitlis, który też jest ambasadorem UNICEF, pożegnał Ustinowa hebrajską kołysanką.
"Nie wiem, ile mi jeszcze czasu zostało - powiedział nad trumną 81-Gitlis.
"Żegnaj i do zobaczenia wkrótce" - dodał artysta.
Peter Ustinov miał 82 lata, zmarł 29 marca.
Ustinov urodził się w Londynie 16 kwietnia 1921 roku. Jego matka była rosyjską artystką, a ojciec - dziennikarzem niemieckiego pochodzenia. Twierdził, że w jego żyłach płynęła też krew szwajcarska, etiopska, włoska i francuska i że nie miał żadnych przodków angielskich.
Jego kariera artystyczna trwała sześć dziesięcioleci. Był aktorem, reżyserem, a także dramaturgiem (napisał wiele komedii, kilka powieści i tomów opowiadań) i konferansjerem oraz producentem. Nazywano go jedną z najbardziej renesansowych osobistości współczesnego kina i teatru.
Zagrał m.in. cesarza Nerona w "Quo vadis" i stworzonego przez Agathę Christie belgijskiego detektywa Herculesa Poirota. W latach 60. dwukrotnie zdobył Oscary za role drugoplanowe - w "Spartakusie" i "Topkapi".
W Wielkiej Brytanii uhonorowano go tytułem szlacheckim. Był członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, miał kilka doktoratów honoris causa, był ambasadorem UNICEF (ONZ-owskiego funduszu pomocy dzieciom). Polskie dzieci przyznały mu w 1977 roku Order Uśmiechu.