Reklama

Pogrzeb Antoniny Girycz-Dzienisiewicz

W czwartek na warszawskich Powązkach odbywa się pogrzeb Antoniny Girycz-Dzienisiewicz, polskiej aktorki teatralnej, telewizyjnej, filmowej i dubbingowej, która zmarła 19 stycznia.

W czwartek na warszawskich Powązkach odbywa się pogrzeb Antoniny Girycz-Dzienisiewicz, polskiej aktorki teatralnej, telewizyjnej, filmowej i dubbingowej, która zmarła 19 stycznia.
Antoniny Girycz-Dzienisiewicz zmarła 19 stycznia / Marcin Obara /PAP

Nabożeństwo żałobne Antoniny Girycz-Dzienisiewicz rozpoczęło się o godz. 12:30 w kościele Środowisk Twórczych pw. Św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta, na Placu Teatralnym 18.

Po mszy, o godz. 14:00, nastąpi złożenie urny z prochami do grobu na Cmentarzu Wojskowym na ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie.

Antonina Girycz-Dzienisiewicz zmarła 19 stycznia. Aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i dubbingowa miała 82 lata. 

W swojej długoletniej karierze zagrała kilkadziesiąt ról. Zwykle wcielała się w postaci poboczne, czyniąc ze swoich bohaterek mistrzynie drugiego planu. Widzowie zapamiętali ją m.in. z seriali "Czterdziestolatek", "Awantura o Basię", "Samo życie", "M jak miłość" oraz filmów "Polowanie na muchy" czy "Bilans kwartalny".

Reklama

Antonina Girycz-Dzienisiewicz: Mistrzyni drugiego planu

Aktorka przez ponad 30 lat występowała na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego.

 "Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów" - czytamy w informacji przesłanej przez rodzinę.

Kariera aktorska

Artystka urodziła się 20 lutego 1939 r. w Berdyczowie (dzisiejsza Ukraina). W 1959 r. ukończyła we Wrocławiu studia dramatyczne i zadebiutowała rolą Ady w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego w reż. Igora Przegrodzkiego we wrocławskim Teatrze Dramatycznym.

W latach 1960-67 była aktorką m.in.: Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Polskiego we Wrocławiu. W 1962 r. otrzymała nagrodę na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Magdy w przedstawieniu "Kondukt" wystawianym w Teatrze Lubuskim.

Od 1967 do 2001 r. Antonina Girycz-Dzienisiewicz miała etat w Teatrze Współczesnym w Warszawie. W tym czasie powstało trzynaście spektakli Teatru Telewizji z jej udziałem, m.in.: "Strach i nędza III Rzeszy", "Malowana żona", "Dziady", czy "Komu wierzycie".

Aktorka w swoim dorobku ma też kilkadziesiąt ról filmowych i serialowych, m.in. w "Polowaniu na Muchy" A. Wajdy, "Bilansie Kwartalnym" K. Zanussiego i "Czterdziestolatku" J. Gruzy., a w ostatnich latach w "Przepisie na życie", "M jak miłość", "Teraz albo nigdy!" czy "Barwach szczęścia".

Jak podaje Encyklopedia Teatru Polskiego wystąpiła w 156 audycjach i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, m.in. w: "Co tu kłopotu", "Komu bije dzwon" i "Sława i chwała". Kreacje głosowe tworzyła też w dubbingu w bajkach i filmach dla dzieci, m.in. jako Swatka w "Mulan", babcia Georginia w "Charlie i fabryka czekolady" czy matka Gru w "Jak ukraść księżyc".

Uwielbiała pracę z młodzieżą

Jak podkreśliła rodzina, uwielbiała pracę z młodzieżą. "Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Była żoną Macieja Dzienisiewicza (1939-87), aktora, reżysera, dyrektora teatru i pedagoga. Miała z nim dwie córki - Julię i Izabellę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Antonina Girycz-Dzienisiewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy