Reklama

Reklama

Po raz pierwszy w Polsce...

Od 5 listopada, po raz pierwszy na dużym ekranie, będzie można podziwiać w Polsce reżyserską wersję filmu "Amadeusz" Milosa Formana.

W 2002 roku, 17 lat po premierze, Milos Forman pokazał w Berlinie reżyserską wersję filmu "Amadeusz".

Wersja ta jest dłuższa o 20 minut, bogatsza o nowe sceny i postacie. Pojawia się w niej m.in. trójka ominiętych w pierwotnej wersji aktorów, wcielających się w rolę małżeństwa Schlumberg wraz z córką: Kenneth McMillan, Cassie Stuart, Rita Zohar.

"Zrozumiałem, że Mozart to nie jasnowłosy anioł na marmurowym piedestale, ale istota pełna sprzeczności" - powiedział Milos Forman.

"Film Formana nie jest wierną ekranizacją sztuki Petera Shaffera. (...) Film zaczyna się spowiedzią Salieriego na łożu śmierci i ma formę wielkiej retrospekcji, w której historię Mozarta oglądamy oczami jego rywala. (...) W tym filmie Mozart jest geniuszem, któremu komponowanie najpiękniejszej muzyki przychodzi z tak wielką łatwością, że wzbudza zawiść zaledwie poprawnego Salieriego. W dodatku Mozart w wykonaniu Toma Hulce'a jest postacią żywiołową, potrafiącą korzystać z życia, nawet infantylną, co tym bardziej prowokuje ascetycznego rywala. Zadziwiające dzieło o sztuce, radości tworzenia i zagadce artystycznego geniuszu, który objawia się zupełnie niespodziewanie" - napisał Jan F. Lewandowski w książce "Wielkie Kino. 150 filmów, które musisz zobaczyć".

Reklama

Polska premiera kinowa pierwotnej wersji "Amadeusza" odbyła się w 1990 roku.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Milos Forman | Amadeusz | Mozart

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy