Pina Bausch tylko w Krakowie
Teatr Piny Bausch, wybitnej choreografki, reżyserki i tancerki, występował w Polsce trzykrotnie (w 1987, 1998 i 2009 roku), za każdym razem omijał jednak Kraków. W dniach 7-10 czerwca krakowscy miłośnicy tańca i teatru będą mogli przyjrzeć się bliżej twórczości tej niezwykłej artystki.
Kino Pod Baranami, we współpracy z Goethe-Institut, przygotowało przegląd filmów poświęconych twórczości niemieckiej artystki, na który złoży się 9 produkcji - zarówno rejestracje spektakli, jak i filmy dokumentalne.
W programie znalazły się m.in. takie arcydzieła sztuki scenicznej, jak "Cafe Muller" czy "Sinobrody - słuchając muzyki z opery Zamek Księcia Sinobrodego" Beli Bartoka. Warto również zwrócić uwagę na "Skargę cesarzowej", pełnometrażowy film w reżyserii Piny Bausch.
Sztuka Piny Bausch niejednokrotnie inspirowała filmowców. W roku 1983 autorka kontrowersyjnej interpretacji baletu "Święto wiosny" zagrała u Federico Felliniego w filmie "A statek płynie", zaś we wrześniu 2009 roku miała rozpocząć zdjęcia do pierwszego trójwymiarowego filmu według pomysłu Wima Wendersa. Współpracę przerwała nieoczekiwana śmierć choreografki.
Hołd twórczości Piny Bausch złożył w swoim filmie "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvar. Oczami bohaterów oglądamy w nim fragmenty spektakli Cafe Muller" oraz "Masurca Fogo", w których zatańczyła sama artystka.
Pina Bausch jeszcze za życia stała się legendą. Widowiska na pograniczu baletu, dramatu i pantomimy zapewniły jej znaczące miejsce w historii tańca i teatru.
Przeglądowi filmów będzie towarzyszyła wystawa fotografii Katarzyny Pałetko z ubiegłorocznego, wrocławskiego spektaklu NEFÉS oraz wystawa plakatów Tanztheater z Wuppertalu.
Wystawa fotografii w holu kina na 2. piętrze będzie czynna codziennie od 7 do 20 czerwca. Wystawę plakatów będzie można oglądać od 7 do 25 czerwca w Goethe-Institut, Rynek Główny 20.
Szczegółowy program przeglądu już wkrótce!