Pierwszy IMAX w Polsce

W czwartek, 7 września, w kompleksie handlowo-rozrywkowym Sadyba Best Mall w Warszawie zostało otwarte kino trójwymiarowe Panasonic IMAX. Jest to pierwsze takie kino nie tylko w Polsce, ale i w Europie Centralnej. Obiekt posiada specjalną salę przeznaczoną do projekcji filmów w technologii 3D.

IMAX to kino przyszłości. Gigantyczny ekran ma szerokość 25 m i wysokość 33 m (osiem pięter). Obraz wypełnia całkowicie pole widzenia i ma sferyczny kształt. Uzyskanie ostrości na ekranie o powierzchni 1000 m2 wymaga zastosowania specjalnej technologii. Ekran IMAX'u jest płaski z rysującą się złożoną krzywizną, co powoduje, że widz czuje się tak, jakby był w środku pokazywanej sceny. Zaawansowana technologia IMAX wymaga zastosowania aż 70 mm klatki filmowej - dziesięć razy większej od tradycyjnej. Projektor waży ponad 500 kg, szpula z 45-minutowym filmem około 90 kilogramów (jej średnica ma prawie pół metra). Projektor jest sterowany elektronicznie i połączony z sześciokanałowym, cyfrowym systemem dźwiękowym, który całkowicie jest zsynchronizowany z obrazem. Dźwięk Surround w IMAKSIE odtwarzany jest z płyt CD.

Reklama

Najbardziej zaawansowana jest technologia IMAX 3D. Iluzja rzeczywistości jest tutaj wzmacniana dodatkowo przez efekt trójwymiarowości. IMAX pozwala na "wyjęcie" obrazu z ekranu i przesunięcie go do widza na odległość wyciągniętej dłoni. Spolaryzowane okulary 3D podobne są do okularów słonecznych, posiadają soczewki laminowane akrylem, co pozwala osiągnąć doskonały efekt.

Projekcja filmów IMAX staje się wydarzeniem interaktywnym. Widz sam tworzy zindywidualizowaną rzeczywistość. Pozwala mu to wniknąć w świat filmowy i włączyć się w wydarzenia pokazywane na ekranie. Kiedy na przykład kamera unosi się nad kanionem Kolorado, błędnik oszukuje widza, powodując, że ten zaczyna czuć zawroty głowy. Kiedy z ekranu wyskakuje tygrys, widzowie instynktownie wciskają się w siedzenia i zasłaniają twarz rękoma.

W kinach IMAX pokazuje się najczęściej filmy krajoznawcze, w którym element przygody jest drugoplanowy w stosunku do elementu poznawczo-edukacyjnego. Do 14 września w warszawskim kinie będą wyświetlane trzy tytuły: "Królestwo słoni", "Podwodny las" i "Błękitna planeta". Informacje można na internetowej stronie www.kinoimax.pl..

Inwestorem kompleksu kinowego Cinema City, który składa się z IMAX'u i dwunastu klasycznych sal kinowych jest izraelska firma I.T. International Theatres. Jej prezes Mooky Greidinger obiecał w najbliższym czasie sprowadzić kolejne filmy, między innymi "Błękitną planetę", "Kosmiczną wyprawę" oraz koncert Rolling Stonesów.

"Jest już ponad 150 filmów w technologii IMAX, rocznie ogląda je 75 mln widzów" - mówił z nieukrywaną dumą Richard Gelfand, szef IMAX Corporation z Kanady. Kolejne kino już wkrótce otworzy swe podwoje w Krakowie.

Dowiedz się więcej na temat: Polsko! | ekran | kino

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje