Pierwsze filmy w ramach "Programu 30 minut"
Już niedługo będziemy mogli zobaczyć efekty rozpoczętego w grudniu 2005 roku programu "30 minut", wspierającego działania młodych filmowców. Z ośmiu skierowanych do produkcji filmów, zdjęcia do swoich obrazów ukończyli już: Mateusz Dymek, Bartosz Konopka i Dariusz Glazer. W ramach programu "30 minut" ma powstawać 10 filmów rocznie.
Film Mateusza Dymka "W krainie jaskrawych zabawek" to historia nastolatki z małego miasteczka, która znajduje w gazecie ogłoszenie o castingu do reklamy jogurtów. W tajemnicy przed rodziną za wszystkie oszczędności kupuje bilet i jedzie do Warszawy, aby tam stanąć ma w szranki z modelkami, aktorkami i amatorkami. Rzeczywistość, z jaką styka się w jej "krainie snów" , nie ma wiele wspólnego z wyobrażeniami dziewczyny. W obsadzie filmu zobaczymy m.in Dagmarę Katowską, Aleksandrę Kisio i Bogdana Kalusa.
Z kolei Bartosz Konopka, autor słynnej "Ballady o kozie", przystępuje do montażu filmu o roboczym tytule "Nie wracaj po mnie". Bohaterką jest beztroska szesnastoletnia Inga, którą zaskakuje wiadomość o śmiertelnej chorobie matki. Z dnia na dzień zostaje sama z dwójką młodszego rodzeństwa. Ucieka przed opieką społeczną, która chce ich umieścić w pogotowiu opiekuńczym. Inga tuła się z rodzeństwem od swojego chłopaka do ciotki. Chcąc nie chcąc, staje się dla nich matką. Za to poświęcenie Ingę spotyka niezwykła nagroda. W filmie wystąpią: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Krzysztof Czeczot.
Zdjęcia ma za sobą także Dariusz Glazer, reżyser filmu "Podróż". Bohaterką jest dwudziestokilkuletnia Iwona mieszkająca razem z mężem i dwiema małymi córkami w dwupokojowym mieszkaniu na jednym z warszawskich blokowisk. Iwona pracuje jako kasjerka w supermarkecie spożywczym. Jej mąż, Janusz, jest bezrobotny. Pewnego dnia dzwoni do niej dawny przyjaciel Wojtek i proponuje jej wyjazd do niego i do Londynu i rozpoczęcie nowego życia. W ciągu kilku następnych tygodni Iwona coraz częściej skłania się, by zacząć wszystko od nowa z dala od niesatysfakcjonującej rzeczywistości. W filmie zobaczymy: Gabrielę Muskałę, Marię Maj, Jacka Braciaka, Sławomira Orzechowskiego, Agatę Kuleszę i Aleksandrę Popławską.
W trakcie realizacji zdjęć do filmu "Fabryka" jest ponadto Maciej Adamek. Tytułowa fabryka to wytwórnia prezerwatyw, w której podejmuje pracę osiemnastoletni bohater filmu. Marząc o lepszej przyszłości i studiach w dużym mieście, chce jak najszybciej porzucić to, jego zdaniem, upokarzające zajęcie. Z nudów czy z kaprysu podrywa koleżankę z pracy, której na co dzień nie zauważa czy wręcz źle traktuje. Film opowiada w lekko komediowym tonie o dojrzewaniu i odkrywaniu złożoności świata
Na pierwszy klaps czekają jeszcze Maciej Pieczonka ("Kilka fotografii z pewnego tygodnia") i Dorota Lamparska.
Organizatorami "Programu 30 minut" są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz TVP Kultura. Celem programu jest wspieranie debiutujących reżyserów przy produkcji ich pierwszego, profesjonalnego filmu fabularnego, z budżetem 100 000 zł na każdy film.
Pomysłodawcą "Programu 30 minut" jest Wojciech Marczewski reprezentujący Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, która jest partnerem programu wraz z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Shillera w Łodzi oraz Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Filmy do realizacji skierowała Rada Artystyczna, w składzie: Jacek Bromski (SFP), Jerzy Kapuściński (TVP Kultura), Wojciech Marczewski (MSRFAW), Robert Gliński (PWSFTvT) i Filip Bajon (WRiTv).