Reklama

"Perwersyjny przewodnik...": Powrót wielkiego prowokatora! [zwiastun]

Już 6 grudnia na ekrany polskich kin trafi "Perwersyjny przewodnik po ideologiach", najnowszy film geniusza, szaleńca, klowna, czy radykalnego lewaka jak mówi się o Slavoju Žižku.

Ten jeden z najciekawszych i najpopularniejszych myślicieli naszych czasów doskonale znany jest kinomanom - sześć lat temu jego "Z-Boczona historia kina" wzbudziła sensację na całym świecie. Filmem tym Žižek - filozof, psychoanalityk, autor ponad kilkudziesięciu książek, traktujących o popkulturze, polityce, ekonomii, czy militarnych konfliktach - udowodnił, że jest także wytrawnym znawcą i miłośnikiem kina.

Reklama

Teraz Žižek wraca do współpracy z reżyserką Sophią Fiennes, by w prowokacyjny sposób spojrzeć na naszą rzeczywistość i kształtujące ją ideologie. Žižek przygląda się im pod lupą i punktuje to, co mają nam do zaproponowania: liberalizm, komunizm, nazizm, kapitalizm i katolicyzm. Uświadamia, jak każda z tych ideologii manipuluje naszymi pragnieniami i marzeniami. A wszystko to zilustrowane jest błyskotliwie i prowokacyjnie dobranymi fragmentami takich klasyków kina, jak m.in. "Szczęki", "Brazil", "M.A.S.H", czy "Titanic".

- W zasadzie od razu po premierze naszego poprzedniego filmu - "Z-boczonej historii kina" - Slavoj zaproponował realizację "Perwersyjnego przewodnika po ideologiach". I oto jest. Ideologie to jeden z głównych tematów w pracach Žižka. Jego przywiązanie do psychoanalizy sprawia, że w zupełnie nowy sposób patrzy na to, jak zbudowany jest współczesny świat i jakie struktury go organizują - tłumaczy reżyserka Sophie Fiennes.

- Wydaje nam się, że nasz film wyjątkowo dobrze pasuje do obecnych czasów. Praca nad nim była jednocześnie wymagająca i ekscytująca. Przez przykłady, których w nim użyliśmy - filmy, muzykę, fakty historyczne i współczesne wydarzenia - uchwyciliśmy ideologię, jako zmieniającą się fantazję kształtującą wszystkie społeczeństwa. Jestem wdzięczna Slavojowi za szczodrość, zaufanie i jego fenomenalne poczucie humoru! - dodaje autorka "Perwersyjnego przewodnika po ideologiach".

Film będzie można oglądać w kinach od 6 grudnia.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje