Reklama

Pamiętacie Jasia Fasolę? Rowan Atkinson ma już 60 lat!

Rowan Atkinson, znany głównie z roli Jasia Fasoli, obchodzi we wtorek, 6 stycznia, swoje 60. urodziny. Brytyjski komik jest jednym z najzamożniejszych aktorów na świecie. Jego majątek szacuje się na około 60 milionów funtów.

Rowan Atkinson, który na świat przyszedł 6 stycznia 1955 roku, wcale nie ma artystycznego wykształcenia. Ukończył nauki ścisłe na Oxford University. Atkinson nie wyobrażał sobie siebie w roli naukowca, dlatego po zdobyciu dyplomu postanowił zostać zawodowym komikiem.

Reklama

Już podczas studiów czuł pociąg do sceny i estrady. Na uniwersytecie uczęszczał na zajęcia teatralne, gdzie poznał swoich późniejszych współpracowników Richarda Curtisa i Howarda Goodalla. Po ukończeniu studiów zaczął podróżować po świecie z programem zawierającym monologi, pantomimy oraz skecze. Popularność zyskał za sprawą występów na festiwalu w Edynburgu.

Z telewizją związał się w 1976 roku. Wystąpił wtedy w nagranym dla ITV pilocie autorskiego serialu "Rowan Atkinson presents... Canned Laughter". Serial jednak nie zyskał aprobaty producentów i zawieszono jego realizację.

Komik na dobre zagościł na małym ekranie dopiero trzy lata później, kiedy znalazł się wśród głównych wykonawców i zarazem autorów tekstów do emitowanego na BBC Two programu satyrycznego "Not the Nine O'Clock News". Dzięki temu w 1981 roku za swoje występy otrzymał nagrodę BAFTA.

Kolejnym sukcesem Atkinsona był serial "Czarna Żmija", gdzie grał tytułową rolę. Po przeróbkach BBC, serial stał się jednym z największych hitów brytyjskiej telewizji w historii. Rola ta przyniosła mu kolejną statuetkę BAFTA.

Narodziny Jasia Fasoli

Lata 90. to już szczyt popularności Atkinsona. Poznał go wtedy cały świat. Wszystko za sprawą kultowej postaci Jasia Fasoli - zdziecinniałego, małomównego oryginała, śpiącego z pluszowym misiem, jeżdżącego miniaturowym samochodem, a przede wszystkim popadającego w przeróżne perypetie. Grając tę rolę Atkinson prawie w ogóle nie mówił. Do przekazywania informacji widzom używał ciała i mimiki.Grając tę rolę, komik prawie w ogóle nie mówił, skupiając się na fizycznych środkach wyrazu - swoim ciele i mimice.

"Jaś Fasola" był cyklem półgodzinnych filmów telewizyjnych. Pierwszy odcinek "Jasia Fasoli" wyemitowano 1 stycznia 1990 roku. Przez kolejnych 5 lat zrealizowano ich 15 pokazując po 2-3 w roku. W krótkim czasie ich popularność przeniosła się także poza granice Wielkiej Brytanii, przynosząc Atkinsonowi światową sławę i rozpoznawalność.

Idąc za ciosem, w 1997 roku zrealizowano pełnometrażowy film kinowy "Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm", w którym tytułowy bohater - stróż z londyńskiego muzeum, zostaje wysłany przez swoich przełożonych do USA. Tam zostaje przypadkowo wzięty za rzeczoznawcę i trafia do galerii sztuki... W 2007 roku fani Atkinsona ponownie mogliśmy zobaczyć w tej roli w kolejnym filmie kinowym "Wakacje Jasia Fasoli".

Podczas promocji tego filmu aktor wyznał, że jest to najprawdopodobniej jego pożegnanie z Jasiem Fasolą. "Im jestem starszy, tym mniej czuję, że się nadają na granie Jasia Fasoli. Nie chce mówić nigdy, ale mam przeczucie, że nie będę już go grał" - powiedział w jednym z wywiadów.

Ostatecznie w maju 2011 roku Rowan Atkinson ogłosił koniec filmów o Jasiu Fasoli. "Nie chcę grać go ani w telewizji, ani w kinie" - wyjaśnił aktor w wywiadzie dla włoskiego pisma "Gente". "To postać bardzo fizyczna i męcząca. Na szczęście w Anglii, w przeciwieństwie do zagranicy, znany jestem także z innych ról".

Po raz ostatni w roli Jasia Fasoli Atkinson wystąpił w lipcu 2012 roku na ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie.

Nie tylko Jaś Fasola

Warto zaznaczyć, że Rowan Atkinson stworzył również kilka innych znakomitych kreacji, za które kochają go miłośnicy komedii na całym świecie. Grał m.in. główna rolę w "Cienkiej niebieskiej linii", serialu telewizyjnym, w którym wcielał się w postać pełnego kompleksów oficera policji, inspektora Fowlera.

Od 1995 roku Rowan Atkinson pojawia się przede wszystkim w filmach kinowych. Oprócz filmowych wersji "Jasia Fasoli" można było oglądać go m.in. w filmach "Cztery wesela i pogrzeb", "Wyścig szczurów", "To właśnie miłość" oraz w dwóch filmach, których bohaterem był tytułowy Johnny English. Postać ta jest parodią Jamesa Bonda. Obie części stały się hitami.

Dzieciom najbardziej utkwił w pamięci jego głos, którego artysta użyczył przemądrzałemu dzioborożowi Zazu w oryginalnej wersji językowej legendarnej produkcji "Król Lew".

Nie wszyscy wiedzą, że Rowan Atkinson jest jednym z najzamożniejszych komików na świecie. Jego majątek szacuje się na około 60 milionów funtów. Atkinson wydaje pieniądze głównie na swoją wielką pasję, którą są samochody. W swojej posiadłości w hrabstwie Oxfordshire ma wielką kolekcję samochodów sportowych, w skład której wchodzą m.in. takie marki jak: Aston Martin, Bugatti, Lancia, McLaren czy MG. Pasja aktora już dwukrotnie wstrząsnęła światem show-biznesu, bowiem Atkinson dwa razy przeżył wypadek samochodowy raz nawet ocierając się o śmierć.

A co z życiem osobistym komika? W kwietniu 2104 roku Rowan Atkinson rozwiódł się z żoną - makijażystką Sunetrą Sastry. Para była małżeństwem od 23 lat. Od tego czasu aktora można było zobaczyć w towarzystwie 32-letniej aktorki Louise Ford. Atkinson poznał Ford podczas prac nad spektaklem "Quartermaine's Terms", w którym oboje wystąpili w 2013 roku.

W ostatnich latach aktor postanowił skupić się na poważniejszych rolach, wrócił również do teatru. W czerwcu 2013 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego klasy Komandor, przyznany w uznaniu zasług dla sztuki dramatycznej oraz działalności charytatywnej.


Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Rowan Atkinson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje