Reklama

Reklama

Ostatnie pożegnanie aktora i wokalisty Wiktora Zatwarskiego. Ustalono termin pogrzebu

Ceremonia pogrzebowa aktora i wokalisty Wiktora Zatwarskiego rozpocznie się mszą świętą 8 września o godz. 13:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowy cmentarz - poinformowano we wtorek na Fb ZASP-u.

Ceremonia pogrzebowa aktora i wokalisty Wiktora Zatwarskiego rozpocznie się mszą świętą 8 września o godz. 13:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowy cmentarz - poinformowano we wtorek na Fb ZASP-u.
Witkor Zatwarski (na zdjęciu w 1972 na festiwalu w Kołobrzegu ) zmarł w wieku 86 lat /Narodowe Archiwum Cyfrowe /domena publiczna

Wiktor Zatwarski: Aktor i wokalista

Wiktor Zatwarski urodził się 2 listopada 1935 roku w Zdołbunowie (woj. wołyńskie, obecnie Ukraina). Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną, później związał się z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie w 1957 r. zadebiutował rolą Maski w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Bronisława Dąbrowskiego.

Na tej scenie wcielił się też w postaci m.in. Reportera w "Wizycie starszej pani" Duerrenmatta i Trdlika w "Balu pożegnanych" Zvona, Zamiotowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego, Janusza w "Panu Jowialskim" (tu był również asystentem reżysera, Mieczysława Górkiewicza) i Plestria w "Żołnierzu Samochwale" Plautusa, Ludwika Marsiliego w "Życiu Galileusza" Brechta, Lecha w "Lilli Wenedzie" Słowackiego oraz Northumberlanda w "Elżbiecie królowej Anglii" Brucknera.

Reklama

"Halina Gryglaszewska, której asystował przy realizacji 'Zakochanych' Goldoniego, obsadziła aktora w tym przedstawieniu w roli Rudolfa, Bronisław Dąbrowski zobaczył w nim Don Alonza w 'Don Juanie' Moliera, a Bohdan Korzeniewski w +Dziadach+ Mickiewicza powierzył mu kilka postaci: Obrzędnika, Więźnia, Jednego z młodych" - napisano w biogramie opublikowanym przez ZASP.

W latach 1964-66, gdy występował na deskach Operetki Śląskiej w Gliwicach, zagrał m.in. Plancheta w "Trzech muszkieterach" Frimla w reżyserii Mieczysława Daszewskiego. Lata współpracy z warszawskim Teatrem Syrena (1966-71) zaowocowały programem kabaretowo-rewiowym "Bujamy wśród gwiazd, czyli jak się doi kozę" i "Róbmy coś" duetu Gozdawa i Stępień, w reżyserii Stanisławy Stanisławskiej oraz rolą Pawła Agiejewa w "Szklanym weselu" Arkanowa i Gorina.

"Pasja muzyczna sprawiła, że łącząc talent aktorski z wokalnym, zamienił scenę teatralną na estradę bawiąc publiczność także festiwali w Sopocie, Opolu, Kołobrzegu i Zielonej Górze, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wśród utworów nuconych przez melomanów znaleźć można piosenki m.in. 'Jak na lato', 'Tak w życiu jest', 'Paryski charleston mojego dziadka', 'Miłość woła cię po imieniu', 'Moja prośba o sen' czy 'Srebrne wesele'" - czytamy w biogramie artysty.

W 1969 r. zdobył nagrodę Brązowego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze za wykonanie piosenki "Jak na lato". W tym samym roku na VII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymał wyróżnienie za piosenkę "Srebrne wesele".

W swoim dorobku aktor miał też kilka epizodycznych ról w polskich filmach i serialach, m.in.: w "Na Wspólnej", "Plebanii", "M jak miłość", "Kopciuszku" czy "Męskie-żeńskie".

W 1976 r. otrzymał Złotą Odznakę za zasługi dla województwa koszalińskiego. Z ZASP-em związany od 65 lat, był członkiem Sekcji Estrady.

Wiktor Zatwarski nie żyje. Kiedy pogrzeb?

Wiktor Zatwarski zmarł 31 sierpnia w wieku 86 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.

Ceremonia pogrzebowa aktora i wokalisty rozpocznie się mszą świętą 8 września o godz. 13:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie, po której nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na miejscowy cmentarz. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wiktor Zatwarski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL