Reklama

Oscary: Akademia zastąpi zaginioną nagrodę Hattie McDaniel

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zdecydowała się zastąpić zaginioną nagrodę Hattie McDaniel. Aktorka była pierwszą osobą afroamerykańskiego pochodzenia, która otrzymała Oscara. W 1940 roku wyróżniono ją za drugoplanową rolą za "Przeminęło z wiatrem" Victora Fleminga.

Władze Akademii ogłosiły swoją decyzję we wtorek 26 września 2023 roku. Statuetka zostanie podarowana Kolegium Sztuki imienia Chadwicka Bosemana przy Uniwersytecie Harvarda. Władze uczelni zorganizują z tej okazji uroczystość "Hattie wraca do domu". 

W specjalnym oświadczeniu władze Akademii zaznaczyła, że zgodnie z wolą McDaniel jej nagroda miała po jej śmierci w 1952 roku zostać podarowana Uniwersytetowi Harvarda. 

Nie wiadomo, gdzie znajduje się obecnie nagroda gwiazdy "Przeminęło z wiatrem". Według najpopularniejszej teorii jeden studentów wrzucił ją do pobliskiej rzeki w ramach protestów w 1960 roku. Nie była to zresztą statuetka a plakieta — takowe otrzymywali zwycięzcy Oscarów za role drugoplanowe od 1936 do 1942 roku. 

Reklama

Władze uczelni wielokrotnie zwracały się do Akademii z prośbą o przesłanie nowej statuetki. Ta dotychczas odmawiała, zaznaczając, że jest to sprzeczne z jej regulaminem. 

McDaniel byłą pierwszą Afroamerykanką, która otrzymała Oscara. Kolejną była Whoopi Goldberg. Jej drugoplanową rolę w "Uwierz w ducha" doceniono dopiero 51 lat później. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Przeminęło z wiatrem | Oscary
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy